• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596583,507
  % -1,83
 • ETHEREUM/TL
  40336
  % -0,39
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 0,44
 • TETHER/TL
  9.54
  % -1,01
 • LITECOIN/TL
  1851.16
  % -1,42

2021 Faiz Oranları Ne Kadar Oldu?

Vatandaşların nakit para ihtiyacını karşılamak için tercih ettikleri yöntemlerden birisi de bankalardan borç alma sistemi olan kredi çekmektir. Kredi başvurusunda bulunula bankalar belli incelemeler yaparak kişilere kredi imkânı sunarlar. Onaylanan kredilerin geri ödemesi için belirlenen faiz oranları kredi miktarının üzerine eklenir. Yani kişi krediyi anapara ve toplam faiz oranıyla birlikte öder.

12312
2021 faiz oranları ne kadar oldu? 3

Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bankaların kampanyaları takip edilerek daha uygun faiz oranları elde etmek mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra çekilen kredi tipine göre (taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredileri gibi) faiz oranları belli miktarlarda değişik olabilmektedir.

Kredi Faiz Oranlarının Belirlenmesi

Genellikle banklara benzer faiz oranları belirlese de kimi zaman bankaların kendilerine ait prosedürleri gereği farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Bankalar faiz oranlarını belirlerken tek bir faktöre bağlı kalmazlar. Faiz oranlarının belirlenmesinde rol alan bazı faktörler şu şekildedir,

 • Faiz oranlarını belirleme de etken olan faktörlerin başında kredinin türü gelmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi çekerken uygulanan faiz oranları birbirinden farklı olabilmektedir.
 • Taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler bankaların belirlediği ve anlaşma sağladığı otomobil markalarını tercih etmeleri halinde daha uygun kredi faiz oranları ile karşılaşabilmektedirler.
 • Konut kredisi çekerken kredilerin miktarı daha fazla olması sebebiyle genellikle devlet bankaları vatandaşlara daha uygun faiz oranları sunarlar.
 • Faiz oranlarının belirlenmesinde etken olan bir başka faktör ise dünya ekonomisinin içinde bulunduğu dönemdir. Faiz oranları ekonomik durumlara bağlı olarak azalıp artabilmektedir.

Kişilerin dikkat etmesi gereken bir hususta bankaların sundukları kredi imkanlarının maliyeti faiz oranlarına göre değişebilmektedir. Maliyeti düşük kredilerde vatandaşın yapacağı geri ödemenin daha düşük olacağı muhakkaktır. Bu sebeple kredi çekerken bankaların faiz oranlarının kıyaslanması oldukça önemlidir.

23123123
2021 faiz oranları ne kadar oldu? 4

Vatandaş Kredi Faiz Oranları Hesaplamasını Nasıl Yapabilir?

Kredi çekilen bankaların şubelerinde görevli kişiler tarafından veya kredi hesaplama sistemleri üzerinden faiz oranları hesaplanabilmektedir. Bu araçlar kullanılarak krediye ait faiz oranları ve kişinin ödemesi gereken faiz miktarı öğrenilebilmektedir.

Kredi faiz oranı hesaplanırken aylık sabitlenmiş ödemelerden kredi faizi ve vergiler düşürülür. Böylece toplam anapara hesaplanmış olur. Her ay ödenen taksitlerle anapara azaldığı için her ay ödenen faiz miktarı da azalmaktadır.

2021 yılı 12 Ocak tarihi itibariyle en düşük faiz oranları şu şekildedir,
 1. İhtiyaç Kredisi ‘ne ait en düşük faiz oranı %1,41
 2. Konut Kredisi’ne ait en düşük faiz oranı 100bin ₺ 10 yıl vade süresiyle en düşük faiz oranı %1,34
 3. Taşıt Kredisi’ne ait en düşük faiz oranı 40bin ₺ 48 ay vade süresiyle en düşük faiz oranı %1,51 şeklindedir.