• BIST 100
  1.427,18
  % 0,23
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  405721,577
  % 1,09
 • ETHEREUM/TL
  30533
  % 5,84
 • RIPPLE/TL
  9.4
  % 2,02
 • TETHER/TL
  8.46
  % -0,05
 • LITECOIN/TL
  1622.7
  % 5,77

2021’de Altın Mı, Bitcoin Mi?

2021’de Altın mı Bitcoin mi alınır? Hem Altın hem de Bitcoin için yatırım taleplerini ve gereksinimleri kıyasladık.

Altın, insanlık tarihi boyunca en karışık dönemlerde dahi emtia yatırımı haline gelirken, Bitcoin neredeyse on yıllık bir varlık.

Yeni Yıl ne getirirse getirsin, kripto para birimi 2021’de yatırım portföylerinde daha iyi performans gösterecek.

İşte nedeni:

Hem Altın hem de Bitcoin, politik ve ekonomik kargaşadan korunma olarak değer stokları ve ABD doları gibi büyük fiat para birimlerinin dizginsiz genişlemesi ve müteakip devalüasyonundan korunan sığınaklar olarak görülüyor.

Her ikisi de yatırımcılar tarafından servetlerinin en az bir kısmını korumak için kullanılmaya devam edecek.

Ancak Bitcoin’in altına göre bazı doğal, günümüzün hızlı elektronik dünyasına özgü avantajları var ve bunlar Bitcoin’in uzun süre Altın’dan daha iyi performans göstermesini sağlayacak,

Hem Altın hem de Bitcoin için yatırım talebi için gerekli talep şu şekildedir:

 • Sınırlı arz;
 • Kolayca alınıp satılır olması,
 • Evrensel bir değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kabul edilir olması (belki de en önemlisi),
 • Diğer yatırımlar ekonomik ve politik kasırgalar tarafından tehdit edildiğindei istikrarlı bir servet stoğu olarak algılanması.

Altın ve Bitcoin yukarıdaki dört kriteri de karşılıyor.

Yatırımcılar Altın ve Bitcoin’i elbette ki hem portföy koruması hem de çeşitlendirme için satın alacaklar ancak Bitcoin her kategoride Altın’ı geride bırakıyor.

Bitcoin, 2021 ve sonrasında soyadı Winklevoss olmayan çoğu yatırımcı tarafından belki de henüz hayal bile edilemeyecek bir dereceye kadar Altın’ı geride bırakmaya devam edecek.

Hızlı bir Altın – Bitcoin Karşılaştırması

Sınırlı Tedarik

Altın talebi arzı geride bırakabilir, ancak arz eninde sonunda yetişecektir; Dünyadaki altın arzını tüketmek bin yıl değilse bile yüzyıllar alacaktır ve gerçek fütüristlere inanıyorsanız, eninde sonunda asteroitlerden ve diğer gezegenlerden altın çıkarmaya devam ediyor olacağız..

Altın gibi, Bitcoin de çıkarılabilir ancak gerekli sermaye ve insan kaynakları Altın’dakilere kıyasla çok küçüktür.

Önemli olan şu: Bitcoin’in arzı gerçekten de sınırlı!

21 milyon Bitcoin var ve bunların hepsi yaklaşık yirmi yıl içinde çıkarılacak ve sonra bitti, artık Bitcoin yok. Boom. Avantaj Bitcoin’de.

Kolayca Alınır ve Satılır

Altın satın almak çok kolay. Külçeler, madeni paralar, mücevherler ve hatta altın tozu.

Altın satın almak fiziksel olarak çaba gerektirir ve bir Altın fonu veya ETF satın almak için bir yatırım hesabı gerekir.

Bir miktar altın elde etmek için belirli bir yaş ve olgunlukta olunması gerektiğini varsayalım.

Ancak herkesin Bitcoin satın alması gereken tek şey bir Uygulama ve banka hesabıdır. Telefonu olan her genç kolaylıkla Bitcoin satın alabilir ve çoğu da bunu yapıyor.

Yaşlı insanlar daha az teknoloji meraklısı kabul edilse de, onlar da öğreniyorlar.

Bunun yanında genç insanlar yaş aldıkça Bitcoin fonları ve sonunda Bitcoin ETF’leri satın alabilecekleri yatırım hesapları açıyor.

Sonuç olarak: Altın satın almanın yolu olgun, verimli ve durgunken; Bitcoin satın almanın yolları hem metodoloji, boyut hem de katılımcı sayısı açısından hızla genişliyor. Yine kazanan Bitcoin!

Yaygınlık

Tamam, Altının bir değişim aracı olarak yaygın bir şekilde kabul edildiği doğru, ancak bir zaman makinesinden çıkmadıysanız ve el çantanızda veya yelek cebinizde altın para, külçe ve bir torba altın tozu taşımıyorsanız (altınınızın yanında -zincirli cep saati) ve bunları ödeme olarak kabul edecek bir tüccar bulmadığınız sürece, altın bir para birimi olarak oldukça işe yaramazdır.

Hepimiz elektronik cihazlarımızı kullanarak alışveriş yapar ve bir şeyler satın alırız ve Bitcoin’e elektronik cihazlarımız aracılığıyla – tahmin etmişsinizdir – erişilir.

Bitcoin’in satın alımlar için gerçek bir para birimi olarak kullanımı henüz yeni başlıyor. Bu alandaki büyüme potansiyeli sadece astronomik.

Avantaj elbette yine Bitcoin’de!

İstikrarlı Bir Servet Stoğu

Altın her zaman istikrarlı bir servet stoğu olarak görülmüştür.

İnsanlar kargaşa zamanlarında bile altının kendilerine iyi hizmet edeceğinden eminler.

Yeterince doğru ama gerçekten onu fiziksel olarak nerede tutacaksınız?

Onu nasıl taşıyacaksınız?

Altın ile günlük işlerinizi nasıl gerçekleştireceksiniz?

Tüm buraya kadar yazılanlardan çıkartılacak sonuç; gelişen teknoloji, teknolojnin kullanımı, kurumsal yatırımcının desteği ve pandeminin de bize gösterdiği şekliyle her an varlıklarınızı kendi kontrolünde tutmak isteme ve bunu bir aracı olmadan istediğiniz şekilde transfer edebilme yetisiyle Bitcoin altın karşısında bariz bir şekilde avantajını korumayı sürdürecek.