• BIST 100
  1.467,37
  % 0,82
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  610507,244
  % -0,48
 • ETHEREUM/TL
  39694
  % -0,75
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % -1,10
 • TETHER/TL
  9.66
  % 4,38
 • LITECOIN/TL
  1912.12
  % -1,93

2021’de Evde Üretebileceğiniz 12 Kripto Para

Evde Bitcoin üretmek artık pek karlı olmasa da, küçük çaplı madencilik yapmak isteyenler için bir PC ve uygun işlemciyle evde üretebileceğiniz kripto paralar mevcut.

AEON (AEON)

AEON (Anonymous Electronic Online Coin), Monero’nun en eski algoritması olan CryptoNote’un hard fork’u olarak başladı.

Günümüzde dijital para birimi, yenilikçi özellikleri nedeniyle kendi başına popüler bir kripto para birimi haline geldi.

AEON, mobil uyumlu statüsü nedeniyle evde madencilik için en uygun kripto paralardan biri.

Dijital para biriminin temelini oluşturan blok zinciri, bir cihaza indirilen verileri depolama kapasitesine göre budamak için tasarlanmıştır.

Sonuç olarak, blok zincirini ve mutabakat algoritmasını CPU’lar gibi azaltılmış depolama alanına sahip cihazlarda çok fazla güç harcamadan çalıştırmak kolaydır.

AEON bir kripto madeni parasıdır ve CryptoNote protokolünün Cryptonite-light adı verilen kendi değiştirilmiş sürümünü kullanır. Cryptonite-light, temeldeki blok zincirini hızlı bir şekilde doğrular. Kripto parası içindeki blok süresi dört dakikadır.

Madenciliğe başlamak için yazılımı indirin, GPU’larınızı kurun ve talimatları izleyin.

BEAM

Beam, gizlilik, özelleştirebilirlik ve ölçeklenebilirliğe odaklanan MimbleWimble protokolünün ilk uygulaması olarak 2019’un başlarında piyasaya sürülen bir kripto paradır.

Ek olarak, BEAM, Hashii madencilik algoritması sayesinde GPU ile mayınlanabilir olacak şekilde geliştirildi.

BEAM madenciliği yapmak için önce masaüstünüz için resmi cüzdanı indirmeniz ve Beam blok zincirini senkronize etmeniz gerekir.

Daha sonra, “Yerel Düğümü Çalıştır” özelliğini açıp madencilik iş parçacıklarını sıfırdan büyük bir sayıya ayarlayarak yapılandırmanız gerekir.

Ardından, madencilik ödüllerinizi alacağınız bir cüzdan adresi oluşturursunuz.

Son olarak, GPU’ları bağlayın ve BEAM madenciliğine başlamaya hazırsınız.

Ethereum (ETH)


Ethereum (ETH), sürekli olarak ilk beş dijital varlık listesinde yer almakta olan bir kripto paradır.

Bu popüler kripto para birimi, GPU madencileri için hala karlı.

Birkaç güçlü grafik kartı kullanarak, evde kripto para madenciliği yapabilirsiniz.

Akıllı sözleşme platformu, iş kanıtı adı verilen ve madencilerin bir blok ödülü kazanmak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için hesaplama güçlerini kullanmalarını gerektiren bir fikir birliği mekanizması kullanır. Bir ödül olarak, madenciler yeni çıkarılan eter’i (ETH) alırlar.

Bitcoin’in karma algoritmasından farklı olarak, Ethereum’un algoritması olan Ethash, CPU / GPU madencilerinin ağlarının güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmalarını sağlayan ASIC’e dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Sonuç olarak, rekabet etmek için GPU’larını kullanarak yeterli bilgi işlem gücünü kullanabilmeleri koşuluyla, evdeki madenciler için ether madenciliği yapmak yine de karlı olabilir.

Ethereun madenciliği başlamak için resmi yazılımı indirin ve blok zincirinin senkronize olmasına izin verin. Yazılım yüklendikten ve senkronize edildikten sonra, GPU’larınızı performans için optimize etmek üzere uygun bir madencilik havuzuna katılın.

Ethereum Classic (ETC)


Ethereum Classic, meşhur DAO saldırısı sırasında kaybedilen paraları kurtarmak için Ethereum’un sert çatallanmasının ardından 2016 yılında piyasaya sürüldü.

Ethereum topluluğunun bir bölümü bu çatalı kabul etmedi ve sonuç olarak, bundan sonra Ethereum Classic olarak bilinen orijinal Etherzem zincirinde madencilik yapmaya devam etti.

Ethereum Classic blok zinciri, akıllı sözleşmel işlevleri ve madenciliği mümkün kılan bir çalışma kanıtı algoritması dahil olmak üzere Ethereum ile aynı özelliklerin çoğuna sahiptir. İkincisi, madenciler için popüler bir madeni para haline getirdi.

Ethereum gibi, Ethereum Classic de Ethash algoritmasını kullanır, bu da GPU’lar kullanılarak madencilik yapılabileceği anlamına gelir. ETC madenciliği için kurulum süreci etkili bir şekilde ETH ile aynıdır.

Resmi masaüstü istemcisini indirmeniz, blok zincirini senkronize etmeniz ve GPU’larınızı ETC madenciliği yapacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Ek olarak, madencilik ödüllerini artırmak için bir madencilik havuzuna katılmalısınız.

Electroneum (ETN)


Electroneum, evde kripto madencilik yapanların başka bir favorisi.

Dünya’nın ilk KYC uyumlu kripto para birimi olarak kabul edilen; kredi, kumar ve oyun pazarında sıklıkla kullanılan bir kripto paradır.

Electroneum (ETN), Bitcoin blok zincirine dayanan bir blok ağı tarafından desteklenir. Mobil madenciliği destekler ancak aslında madencilik değil, airdrop tabanlı bir sistemdir. Bununla birlikte, ETN ev madenciliği için çok uygundur.

Madencilik kurulum süreci, GPU ile mayınlanabilen madeni paralarla aynıdır. Madenciliğe başlamak için resmi Electroneum madencilik yazılımını indirmeniz ve GPU’larınızı buna göre yapılandırmanız gerekecek. Bir madencilik havuzuna katılmanızı da tavsiye ederiz.

Feathercoin (FTC)


Feathercoin, 2013 yılında Litecoin’den bir çatal olarak piyasaya sürüldü. Dijital para birimi, CPU ve GPU madenciliğini desteklemek için tasarlandığı için ilk başlatıldığında kripto para birimine özgü olan NeoScrypt hashing algoritmasını kullanır.

Bu nedenle, topluluk odaklı geliştiriciler ve evdeki madenciler arasındaki popülerdir.

Karma algoritması nedeniyle Feathercoin, GPU madenciliği için çok uygundur. Ancak kurulum süreci çok basit değildir.

Cihazınızın üzerinde çalıştığı işletim sistemine bağlı olarak, önce Feathercoin Core Node’u indirmelisiniz.

Daha sonra, özel koşullarınıza uyacak şekilde manuel olarak yapılandırmanız gerekir; bu, blockchain teknolojisinde yeniyseniz bu bir zorluk olabilir.

Bu adımları tamamlandıktan sonra, kârınızı potansiyel olarak maksimize etmek için bir madencilik havuzuna katılmanız önerilir.

Grin (GRIN)
Grin, MimbleWimble protokolünün başka bir uygulamasıdır ve Beam gibi, 2019’un başlarında piyasaya sürüldü.

Grin, küçük, evdeki madencilerin GRIN madenciliği yapmasını sağlamak için ASIC-dirençli Cuckoo Cycle madencilik algoritmasını kullanan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir.

Grin madenciliğine başlamak için resmi yazılımı indirmeniz, blok zincirini senkronize etmeniz ve GPU’larınızı bağlamanız gerekir.

Grin topluluğu, GRIN madenciliği için en etkili olduğu söylenen Nvidia grafik kartlarının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Haven Protokolü (XHV)

Haven Protokolü, madencilerin XHV madenciliği yapmak için GPU’ları kullanmasına olanak tanıyan, Monero’nun cryptonight’ının ince ayarı olan CryptoNight Haven algoritmasını kullanıyor.


Haven Protokolü, yazım sırasında yaklaşık 4.000.000 dolarlık piyasa değeri olan nispeten bilinmeyen bir kripto para birimi projesidir.

Dijital para birimi, Monero’nun bir çatalıdır ve bu nedenle, önceki gizlilik koruma özelliklerinin çoğunu miras almıştır.

Ayrıca Haven Protokolü, kullanıcıların, fiyat dalgalanmaları konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan “açık deniz depolama” ile anonim olarak fon depolamalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu, akıllı sözleşmelerin ve ağın yerel sabit paralarının kullanılmasıyla mümkün olur.

Haven madenini çıkarmak için resmi yazılımı indirmeniz, blok zincirini senkronize etmeniz, bir cüzdan ayarlamanız, GPU’larınızı bağlamanız ve yola koyulmanız gerekiyor.

Daha sonra, bir cüzdan oluşturmanız ve – GPU’ları kullanarak madencilik yapıyorsanız – madencilik algoritmasını, GPU madenciliğine adanmış olan Cuckaroo POW’a göndermeniz gerekir.

Horizen (ZEN)


Horizen, evde madencilik için en iyi kripto para birimleri listesinde yer alan bir başka gizlilik merkezli dijital para birimidir.

Kripto para birimi, ana blok zinciri Zclassic’in sert çatalının ardından 2017 yılında piyasaya sürüldü.

ZEN, ASIC olan ve bu nedenle evde madencilik için çok uygun olan Equihash algoritmasını kullanır.

Ek olarak, Horizen, kazanılan ödüller açısından Equihash paraları arasında en iyisi olarak kabul edilir.

Horizen madenciliği oldukça basit bir süreçtir.

Resmi istemciyi bilgisayarınıza indirin, programı kurun ve GPU’larınız için ayarları yapılandırın.

Kurulum tamamlandıktan sonra, potansiyel getirilerinizi optimize etmek için bir madencilik havuzuna katılın.

Monero (XMR)


Monero gibi CryptoNight protokolünü kullanan blockchain ağları, sürekli olarak en karlı çıkarılabilir madeni paralar arasında oldukları için ev madencileri için en iyi kripto para birimleri arasında kabul edilir.

Önde gelen gizlilik parası Monero (XMR), pazar değeri açısından sürekli olarak en büyük kripto para birimleri arasında yer aldığı için küçük madencilik operasyonları için popüler bir dijital para birimidir.

Böylelikle madencilik yoluyla elde edilen karların ticaretini yapmak için daha karlı olma potansiyeline sahiptir.

Ek olarak, projenin geliştiricileri, blok zincirini ASIC’e dayanıklı tutmaya adamıştır.

Sonuç olarak, küçük ölçekli madenciler rahat olabilir çünkü her zaman kripto madeni parasının ağı içinde rekabet edebilecekler.

XMR madenciliğine başlamak için resmi Monero istemcisini indirip yüklemeniz gerekir. Ardından, düğümünüzün Monero defterini senkronize etmesini beklemeniz gerekir.

Senkronize edildikten sonra, GPU’larınızı bağlayın ve optimize edin ve bir madencilik havuzuna katılın.

Vertcoin (VTC)


Vertcoin, ana amacı Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin teknik raporunda belirtilen ademi merkeziyetçiliğe sadık kalmak olarak 2014 yılında piyasaya sürüldü.

Dijital varlığın geliştiricileri, ASIC’lerin yükselişi nedeniyle Bitcoin ve diğer önde gelen kripto para birimlerinin fazla merkezileştiğini düşünüyordu. Sonuç olarak, ASIC dayanıklı olacak şekilde tasarladıkları Vertcoin’i piyasaya sürdüler.

Vertcoin (VTC), Lyra2RE çalışma kanıtı algoritmasını kullanır. Algoritmanın yalnızca CPU’lar ve GPU’lar aracılığıyla madenciliği yapılabilmesi amaçlanmıştır.

Bu algoritmik değerlendirme nedeniyle Vertcoin, evdeki madenciler için popüler bir seçimdir.

Ek olarak, dijital para biriminin madenciliği, geliştiricileri tek tıklamayla bir madenci oluşturduğu için basit bir süreçtir.

Karma oranınızı en üst düzeye çıkarmak ve bir blok ödülü kazanma şansınızı artırmak için bir madencilik havuzuna katılmaktan yararlanabilirsiniz.

Madenciliğe başlamak için yazılımı indirmeniz gerekiyor.

Zcash (ZEC)


2016’nın sonlarına doğru piyasaya sürülen Zcash (ZEC), gizlilik odaklı popüler bir dijital para birimidir.

Kendini “güçlü bilim üzerine inşa edilmiş, gizliliği koruyan bir dijital varlık” olarak tanımlayan kripto para biriminin, öncülü bitcoin gibi 21 milyon birimlik sabit bir kaynağı var.

Bununla birlikte, Sha-256 algoritmasını kullanan bitcoin’in aksine, fikir birliği mekanizması içinde Equihash algoritmasını kullanır.

Equihash algoritması, ZCash’i evde madencilik için çok uygun hale getirir çünkü mekanizma ASIC dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır.

ASIC’ler (uygulamaya özgü entegre devre), sahiplerine madencilik kripto para birimlerinde üstünlük sağlamayı amaçlayan özel makinelerdir.

Bu makineler genellikle belirli bir algoritma ile en iyi şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır ve özellikle Bitcoin algoritması Sha-256 için yaygındır.

Zcash, elverişli Equihash POW konsensüs mekanizmaları nedeniyle bir CPU ile madencilik yapmak için en iyi kripto para birimlerinden biridir.

Dijital para biriminde madencilik yapmaya başlamak için bir bilgisayar, bir internet bağlantısı ve elektriğe veya başka bir uygun fiyatlı enerji kaynağına erişim gerekir.

WhatToMine’e göre, ZCash madenciliğinin yazı yazılırken BTC veya ETH madenciliğinden daha karlı olduğunu belirtmek önemlidir.

Başlamak için, web sitesinden Zcash madencilik yazılımını indirin ve blok zincirinin senkronize olmasını bekleyin, ardından madenciliğe başlamak için özgürsünüz.

Karma oranınızı artırmak için grafik kartlarından yararlanabilirsiniz.

Ek olarak, hash gücünüzü ve potansiyel gelirinizi artırmak için Multipool veya Slushpool gibi bir madencilik havuzuna katılmayı düşünebilirsiniz.