• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  597497,749
  % -1,66
 • ETHEREUM/TL
  40332
  % -0,41
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 1,06
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,60
 • LITECOIN/TL
  1850.14
  % -1,45

21 Aralık 2020 Günlük Kripto Para Bülteni

21 Aralık 2021 Günlük Kripto Para Gelişmeleri Bülteni

Ethereum’a Talep Arttıkça Gaz Ücreti de Arttı

Ethereum fiyatı Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Artan talep ve hacimle orantılı olarak gaz ücretlerinde de artış meydana geldi. Fiyatlardaki artış olumlu karşılanırken gaz ücretlerindeki artış olumlu havayı düşürdü. Bitinfocharts.com’a göre gaz ücretleri üç ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Goldman Sachs, Bitcoin ve Altın İlişkisini Değerlendirdi

Bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin’in mevcut haliyle altın piyasası için ciddi bir tehdit oluşturmadığını belirtti. 17 Aralık’ta 23,700 dolara kadar çıkıp tüm zamanların fiyat rekorunu kıran Bitcoin, piyasa değerini 427 milyar dolara kadar büyüttü.

Ünlü Rapçi’den 1 Milyon Dolarlık Bitcoin Hediyesi

Amerikalı rapçi Megan Thee Stallion, takipçilerine 1 milyon dolar değerinde Bitcoin göndermek için Square’in mobil ödeme hizmeti Cash App ile güçlerini birleştirdi. Takip eden bir Tweet’te, hip-hop yıldızı Bitcoin’in zamanla artma eğiliminde olduğunu ve insanları “kripto para işlemleri” yapmaya çağırdığını söyledi.

Grayscale Yönettiği Paraya 3 Günde 2,5 Milyar Dolar Ekledi

Grayscale Bitcoin, Ethereum ve birçok kripto para birimiyle yönetimi altında 15.5 milyar dolar olduğunu açıkladı. Yalnızca 3 gün önce bu tutar 13,1 milyar doları gösteriyordu. Kripto paraların değerindeki artış Grayscale varlıklarında da artışa sebep oldu.

Twitter CEO’sunun Bitcoin Yatırımı İki Kat Değerlendi

Twitter CEO’su Jack Dorsey, diğer şirketi Square ile yaptığı Bitcoin yatırımı ile kârını ikiye katladı. Square Ekim 2020’de şirketin %1’lik rezervinin Bitcoin’e ayrıldığını açıklayarak, 50 milyon dolar değerinde BTC alımı yapmıştı. 10 bin 600 dolardan 4 bin 709 BTC satın almıştı.

Bitcoin’de Transfer Ücretleri 1 Haftada 3 Kat Arttı

BitInfoCharts verilerine göre, geçtiğimiz hafta ortalama transfer ücreti 2,7 $ civarındaydı. Dün itibariyle güncel verilere göre ortalama Bitcoin transfer ücreti 8,15 $ seviyelerine kadar çıkmış durumda. Bitcoin fiyatındaki hareketlilik ile birlikte Bitcoin işlemleri de arttı. Bu sebeple transfer sayısındaki artış madencilik onaylarında da zorluğu arttırdı. Bu sebeple madencilik ücretlerinde de artış görüldü.

Elon Musk, Bitcoin İçin Yeni Açıklamalar Yaptı

Elon Musk 20 Aralık günü Dogecoin (DOGE) ile ilgili bir paylaşım yaptı ve DOGE fiyatı bunun ardından %20’den fazla yükseldi. Musk bunun ardından Bitcoin ile ilgili de birkaç tweet paylaşıp onu itibari paraya benzetti.

Binlerce Ledger Kullanıcı Bilgileri Saldırıya Uğradı

Hacker sitesi Raidforums’da bir milyondan fazla Ledger müşteri e-postasından oluşan saldırıya uğramış bir veri tabanı kullanıma açıldı. Veriler, donanım cüzdanı üreticisinin e-ticaret veritabanının Haziran 2020’de hacklenmesi sırasında çalındı. Saldırıda hiçbir finansal bilgi, kurtarma ifadesi veya özel anahtar açığa çıkmadı.

ABD Hazine Bakanlığı Kripto Suçlarıyla Mücadele İçin Uzman Alımı Yapacak

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, kripto sektörü ile ilgili yasal zorlukların üstesinden gelmek için kripto para birimleri hakkında uzman tavsiyesi arıyor. Özellikle yasal prosedürler açısından yakın zaman içerisinde de kişisel cüzdanlar ve blok zinciri düğümleri için KYC zorunlu hale getirilecek.

American Express, Kurumsal Kripto Ticaret Platformu FalconX’e Yatırım Yaptı

Kripto para birimlerini enflasyona karşı bir koruma olarak gören geleneksel varlık yöneticilerinin son makro-ekonomik politikalarla kripto paralara ilgisinin arttığı görülüyor. American Express, özellikle tek bir yerden araştırma ve fiyatlandırma sağladığı ve bir platform aracılığıyla giderek karmaşıklaşan dijital varlık alanına basitlik getirdiği için FalconX’i desteklediklerini açıkladılar.