• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598567,295
  % -1,13
 • ETHEREUM/TL
  40225
  % -0,12
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 0,98
 • TETHER/TL
  9.59
  % -0,37
 • LITECOIN/TL
  1850.64
  % -1,32

23 Aralık 2020 Günlük Kripto Para Bülteni

23 Aralık 2021 Günlük Kripto Para Gelişmeleri Bülteni

Venezuela’da Kripto Para Kullanımına Devlet Desteği

Latin Amerika’nın en çok Bitcoin kullanan ülkesi Venezuela, birçok yerde kripto para ile ödeme yapmanın yanı sıra üretim tesisi kurarark BTC madenciliğine başladığını duyurmuştu. Venezuela’nın kendi dijital parası olan Petro ise ABD yaptırımları sebebiyle hala küresel çapta kullanılamıyor olsa da ülkede pekçok alışveriş kanalında ödeme şekli olarak kullanılabiliyor. Devlet büyükleri dijital para kullanımına olan güveni ve teşviki sürdürerek bunun ülke kalkınmasında büyük rol oynayacağını belirtti.

Ripple’a 1,3 Milyar Dolarlık Dava

SEC tarafından Ripple’a yapılan ‘’XRP adı verilen dijital varlık aracılığıyla’’ lisanssız şekilde fon topladığı suçlamalarının ardından, federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davada Ripple’dan 1,3 milyar dolar istendi. Gelen iddiala bakıldığında ise XRP’nin borsalarda listelenmesi için Ripple tarafından rüşvet verildiği ve bunun gibi pek çok yasal ihlal görülüyor.

Bitcoin Arzı 21 Milyondan Az Olabilir

Bitcoin, toplamda 21 milyon adetle sınırlı bir arza sahip. Şu an dolaşımdaki arz ise yaklaşık 18 milyon. Kripto para analiz şirketi Glassnode, paylaştığı istatistiklerde iki milyon Bitcoin’in kaybolmuş olabileceğini gösterdi. Yapılan araştırmada toplam arzın %9.5’ine tekabül eden iki milyon Bitcoin’in %98’i 7 yılı aşkın bir süre önce, %94’ü ise 10 yıldan uzun bir süre önce çıkarılmış. Bitcoinlerin işlem görmemek üzere belirli yerlerde unutulmuş veya kaybedilmiş olması 21 milyonluk Bitcoin arzını azaltarak Bitcoin’i elde edilmesi daha zor bi konuma getirebilir.

MoneyGram’a Ripple Üzerinden Suçlama

Dünyanın en büyük ikinci para transferi sağlayıcısı olan MoneyGram, bu yıl Ripple’ın kendi likidite desteğini sağlaması amacıyla Ripple’dan 52 milyon dolar aldı. Yapılan şikayette SEC, “ODL’ye katılımın”Ripple tarafından sübvanse edildiğini” iddia ettiğinde MoneyGram’dan bahsetmiş gibi görünüyor. MoneyGram, SEC şikayetinde isim olarak tanımlanmadı, ancak Ripple’ın isimsiz para aktarıcısına Eylül 2020’ye kadar 52 milyon dolarlık ücret ödediğini belirtti.

Bitcoin Arz Krizi Başlıyor

Glassnode CTO’sunun yayınladığı Bitcoin arzını gösteren bir tabloda en çok dikkat çeken, yaklaşık 1 yıldır var olan Bitcoin sayısının keskin düşüşü oldu. CTO ve diğerleri, bunu Bitcoin’in bir arz ve likidite krizinin ortasında olduğunun bir işareti olarak görüyor ve bu da Bitcoin talebiyle birlikte uzun vadedeki yüksek fiyatlamaları öngörülebilir kılıyor.

TESLA Bitcoin’den Daha Volatil

Amerika’nın en değerli otomobil üreticisi olan Tesla, Bitcoin’den daha volatil durumda. Yılın en iyi performans gösteren hisselerinden biri olan TSLA’nın Bitcoinden ‘’daha az değişken’’ olduğu belirlendi. TSLA, Wall Street’in gözdesi haline gelirken, Bitcoin’in aynı periyot içerisinde %200 ve sene içerisindeki en düşük seviyesinden bu yana ise %400 getiri sağlaması dikkatlerden kaçmadı.

SkyBridge’de Bitcoin Fonu Kuruyor

SEC tarafından Ripple’a yapılan ‘’XRP adı verilen dijital varlık aracılığıyla’’ lisanssız şekilde fon topladığı suçlamalarının ardından, federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davada Ripple’dan 1,3 milyar dolar istendi. Gelen iddiala bakıldığında ise XRP’nin borsalarda listelenmesi için Ripple tarafından rüşvet verildiği ve bunun gibi pek çok yasal ihlal görülüyor. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.