• BIST 100
  1.464,35
  % 0,61
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  613194,479
  % -0,98
 • ETHEREUM/TL
  39965
  % 1,31
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % -0,31
 • TETHER/TL
  9.65
  % 3,39
 • LITECOIN/TL
  1925.55
  % -1,72

30.000 Dolara Yaklaşan Bitcoin’in Değerini Ne Arttırıyor?

Finanssaati.com – Son haftalarda Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ediyor gibi görünüyor ama bu büyümeyi ne yönlendiriyor?

Bitcoin’in değerini artırmaya devam eden çok çeşitli faktörler olduğu ortaya çıktı.

 • Bitcoin, yatırımcılarını daha fazla yükseliş olduğuna inandırarak, kilit bir direnç seviyesini kırdı.
 • Yükselen enflasyon ve daha da fazla teşvik potansiyeli, insanları güvenli liman aramaya itti.
 • PayPal gibi ödeme uygulamalarından artan destek haberleri, çok daha fazla kişinin kripto para birimine kolay erişimini sağlayacak.
 • Bitcoin satın alan halka açık şirketler, piyasanın yüksek düzeyde güven duyduğu şirketler.
 • Bitcoin’in, halving modeli, iddialı ve son derece yükseliş eğilimi hissettiriyor.

Önceki Direnç

Bitcoin, zamanında son derece değişken zirveler ve çukurlar gördü. Son zirvesi, 2019 yılının Haziran ayında 14.000 $ civarındaydı. Bu noktada Bitcoin sert bir dirençle karşılaştı ve bu aşamayı geçemedi.

Bitcoin Haziran ayında bu direnci kırarsa, muhtemelen bir boğa piyasasını tetikleyecekti. Ne yazık ki, Bitcoin boğaları için bunu başaramadı ve yaklaşık 3.800 $ gibi düşük bir noktaya geriledi.

Ekim ayında Bitcoin, bu direnç noktasını yeniden test etti. 4 Kasım’da Bitcoin doğrudan 14.000 $ ‘ı itti ve yükselmeye devam etti. Bu önemli gelişme Bitcoin’in bir sonraki direnç noktasını, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘ı işaret etti.

Bitcoin’in daha önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a kadar teorik bir direnç noktasına sahip olmaması nedeniyle, birçok yatırımcı, kripto para biriminin bu fiyatı yeniden test edebileceği veya hatta onu geçebileceği konusundaki beklenti arttı. Bu beklenti de Bitcoin’in değerinde bir artışa yol açtı.

ABD Doları’nın Artan Enflasyonu

Bitcoin’in yükselişinin bir başka nedeni de ABD dolarının artan enflasyonu oldu. Enflasyon her yıl ortalama % 2 iken, son dönemde yapılan teşvik harcamaları, enflasyon düzeyini büyük ölçüde artırmaya ve doların satın alma gücünü azaltmaya başladı.

Son canlandırma paketleri ile Amerika Birleşik Devletleri ekonomiye yaklaşık 2,4 trilyon dolar ekledi. Bu, birçok kişinin doların satın alma gücündeki kaçınılmaz düşüş ve enflasyondaki artış konusunda endişelenmesine neden oluyor.

bitcoin

Bu yükselen enflasyona karşı korunmak için birçok kişi dolardan çekildi ve tarihsel olarak değer taşıyan veya hatta değer kazanmış varlıklara sığındı. Tipik olarak, insanların enflasyondan veya dalgalı piyasalardan kaçınmak için dolarlarını dönüştürdükleri varlıklar, kıt olan veya genel olarak daha az değişken olan varlıklardır. Bu ‘güvenli sığınak’ varlıklar arasında, kıymetli metaller, genellikle daha az değişken olan sektörlerdeki hisse senetleri ve son zamanlarda Bitcoin gibi şeyler bulunuyor.

Paypal’ın Ödeme Aracı Olarak Kabul etmesi

Bitcoin’in fiyat değerlenmesinin bir başka nedeni de, bir ödeme yöntemi olarak artan şekilde benimsenmesidir. Son zamanlarda PayPal (PYPL), yakında kullanıcılarına ve tüccarlarına Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak alma, satma, tutma ve kabul etme izni vereceğini duyurdu.

Bu haber Bitcoin’in fiyatını hemen yükseltti. PayPal’ın artık kolayca Bitcoin satın alma, saklama ve kullanma olanağına sahip yaklaşık 350 milyon kullanıcısı var. PayPal ayrıca artık para birimini kabul edebilecek 20 milyondan fazla aktif tüccara sahiptir.

PayPal ayrıca çok popüler ödeme uygulaması Venmo’nun da sahibidir. Venmo’nun 40 milyondan fazla aktif hesabı var. Bu da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine erişimi daha da önemli hale getiriyor.

PayPal ve Venmo kripto için daha yeniyken, kullanıcılarının satın almasına, satmasına ve tutmasına izin veren bir dizi başka uygulama da var. PayPal ve Venmo, Square (SQ) ve CashApp’ın popüler rakipleri, aynı zamanda kitleyi Bitcoin’e daha da genişleten kripto para birimlerini de kabul ediyor.

Yukarıda aktarıldığı gibi, güvenli bir liman varlığı olarak Bitcoin’in büyüyen bir hikayesi var. Mevcut toplumsal ve ekonomik ortamda, daha az nakit tutma ve yoğun piyasa dalgalanmalarına karşı korunma konusunda artan bir teşvik var.

Kurumsal Yatırım

Son zamanlarda, halka açık şirketlerin hazinelerindeki parayı daha sağlam bir değer deposu olarak Bitcoin’e çevirmeye başladığı bir trend başladı. En önemlisi, bir iş analitiği şirketi olan MicroStrategy, hazinesindeki 425 milyon dolarlık nakiti Bitcoin’e çevirdi. Kısa bir süre sonra, ödeme şirketi Square, 50 milyon dolarlık bir satın alma gerçekleştirdi.

O zamandan beri, birkaç şirket de aynı şeyi yaptı. Bu şirketlerin ve yatırımcılarının Bitcoin’e duydukları güven, bir değer deposu ve güvenli liman varlığı olarak Bitcoin kavramına daha fazla değer kazandırdı.

Bitcoin’in fiyatındaki artışın belki de en önemli nedenleri, tasarımının doğasında bulunan iki özelliktir.

Birincisi: Var olacak sadece 21 milyon Bitcoin var. Ne daha fazla ne de daha azı olmayacak ve bu sayı her zaman sabit kalacak. Bu, Bitcoin’i kendisinden önce gelen her şeyden daha kıt hale getirir.

İkincisi, yarılanma adı verilen Bitcoin’e kodlanmış bir süreçtir. Esasen, Bitcoin, Bitcoin’in serbest bırakıldığı ve işlemlerin işlenmesi için bir ödül olarak madencilere verildiği kendi yerleşik emanet mekanizmasına sahiptir. Bu ödül her dört yılda bir ikiye bölünüyor.

Bunu yaparak, Bitcoin’in enflasyon oranı sürekli yarıya indirilir ve stok-akış oranı da yarıya iner. Bu işlem, tüm Bitcoin serbest bırakılıncaya ve dolaşımda olana kadar her dört yılda bir devam eder. Bu noktadan itibaren dolaşımdaki Bitcoin 21 milyon ile sınırlanacak. Bu yazının size ulaştırıldığı tarih itibariyle dolaşımda 18.534.818 adet bulunmakta.

Şimdiye kadar, Bitcoin’in fiyatı stok-akış oranını çok yakından takip etti ve bu gidişatta devam ederse, Bitcoin’in değeri 2021’in sonlarında 100.000 dolar civarında olabilir.