• BIST 100
  1.920,16
  % 0,51
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  661451,120
  % -1,64
 • ETHEREUM/TL
  55155
  % -4,05
 • RIPPLE/TL
  10.58
  % -6,62
 • TETHER/TL
  13.72
  % -0,07
 • LITECOIN/TL
  1988.65
  % -8,22

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Sizler için altn hesabı ile ilgili kafanıza takılan soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

Ülkemizde en çok tercih edilen mevduat ürünlerinden biri olan altın hesabı, birikimlerini altın alarak değerlendirmek isteyen kişilerin bir numaralı tercihidir.

Bilezik, çeyrek altın, gram gibi ürünlerinizi bankalara yatırarak altın hesabı açabileceğiniz gibi, kur değerini göz önünde bulundurarak para karşılığı olarak da altın hesabı açabilirsiniz.  

Altın hesabı vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılmaktadır:

 • Vadeli altın hesabı: Seçilecek vade süresince altın üzerinden belirli bir faiz miktarıyla kazanç sağlanmasıdır. Üstelik diğer vadeli mevduat hesaplarından da bir farkı vardır. Bu hesap ile piyasadaki altın fiyatı artışı ve belirlenen faiz oranına göre de kazanç elde edebilirsiniz.
 • Vadesiz altın hesabı: Böyle bir hesap sayesinde, masraf yapmadan alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesap türünde, hesaba fiziki altın yatırılmamakta ve fiziki altın ödemesi yapılamamaktadır.
altin1
altın hesabı nedir, nasıl açılır? 3

Yatırımcısına gram ve ayar cinsinden altınlarını saklama olanağı sunan bankalar, bu hesaplara faiz geliri işletir. Bu şekilde bir altın hesabı açmanız halinde yatırımınızın başına gelebilecek çalınma, ayar kaybı gibi her türlü olumsuzluğun önüne geçmiş olursunuz. Ancak altın hesabının olumsuz yanları da yok değildir.

Altın fiyatlarında yaşanabilecek yüksek dalgalanmalar sonucu yatırımınızı bozdurmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda, alış ve satış arasında olan yüksek farkları da ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca, altın hesabınız varsa altın fiyatları yükseldiğinde kar elde edebilirsiniz. Ancak aksi takdirde zarara uğrarsınız. Bu sebeple altın piyasasındaki düşüş, yatırımcıyı olumsuz etkilemektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak isteyenler ilk olarak uygun faiz oranı ve kar payı araştırması yapmalıdır. Daha sonra altın hesabınızı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir.  

Altın hesabını güvenli bir şekilde açmak için bankanızın şubesine giderek gerekli işlemleri yaptırabilir veyahut bankanın mobil uygulaması aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat müşterisi olmadığınız bir bankadan altın hesabı açmak istemeniz halinde mutlaka şubeye gitmeniz gerekmektedir.

altin2
altın hesabı nedir, nasıl açılır? 4

Altın Hesabı Açmak İçin Kaç Gram Altın Gerekir?

En az 10 gr altınınız olması halinde vadeli altın hesabı açabilirsiniz. Fakat bu oranın bankalara göre değişiklik gösterebileceğini de belirtmek gerekir.