• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598343,670
  % -1,03
 • ETHEREUM/TL
  40426
  % 0,33
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 1,74
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,59
 • LITECOIN/TL
  1849.78
  % -1,14

Amerikan Hazinesi Kripto Parayı Kontrol Etmek İstiyor

Finanssaati.com – Amerikan Hazine Bakanlığı, kripto işlemlerini yeni düzenlemelerle ‘merkezileştirmeyi’ planlıyor, ancak kripto para borsaları direnmeye hazır.

ABD Hazine Bakanlığı, bu ayın başlarında ABD’deki dijital varlıkların sahiplerini belirlemek için kripto para birimi borsaları için katı düzenlemeler önerdi.

Coinbase, Hazine’nin kararını kripto para sahiplerinin mahremiyetine önemli bir ihlal olarak nitelendirdiğinden, kripto borsaları yeni önerilen düzenlemelerle ilgili ciddi endişeler uyandırdı.

Hazine Bakanlığı, şu anda ABD’de faaliyet gösteren kripto para borsalarında, işlemin 3.000 doları aşması durumunda sahiplerinin kimliklerini doğrulaması gerektiğini dile getiriyor.

Hazine ayrıca borsalardan, bir işlemin 10.000 doları aşması durumunda kripto cüzdan sahibinin bilgilerini doğrudan Bakanlığa göndermelerini istedi.

Kripto topluluğu, SEC’in son eylemini kripto para birimi piyasasının tam kontrolünü ele geçirme çabası olarak nitelendirdi. Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklar, merkezi olmayan yapılarıyla biliniyor.

SEC’in eski başkanı Jay Clayton bile, Bitcoin ve Ethereum’u merkezi olmayan ödeme yöntemi olarak kabul etti ve dünyanın en büyük iki kripto para biriminin menkul kıymetler olmadığını belirtti.

Ancak, ofisteki son günlerinde Clayton, kripto para birimlerine karşı eylemleri hızlandırdı. Bunlardan en önemlisi Ripple aleyhine açılan davaydı.

Finance Magnates, kripto topluluğundan ABD düzenleyici makamlarının kripto para birimi borsalarına ve bunun potansiyel etkisine karşı son eylemleri hakkında görüşlerini paylaşmasını istedi.

CryptoClear’ın Kurucusu Johnny McCamley de Finance Magnates’e yaptığı açıklamada, son eylemin gizliliğe ciddi bir müdahale olduğunu ancak kripto topluluğunun bu tür izinsiz girişlere hazır olması gerektiğini söyledi.

Roca Junyent’in Blockchain Sorumlusu Joaquim Matinero Tor ise, SEC’in her şeyi kontrol etmek istediğini ve kripto para birimi borsalarının işini devam ettirmek için yeni finansal düzenlemeler benimsemesi gerektiğini söyledi. “Kripto borsaları, kriptolara olan ilginin artması nedeniyle” yeni finansal düzenlemelere “uyum sağlamalıdır”.

SEC yıllardır emtialarla olduğu gibi, mümkün olduğunca kripto parayı da kontrol etmek istiyor. Yeni bir dönem başladı…” dedi.