• BIST 100
  1.466,45
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  608911,386
  % -1,27
 • ETHEREUM/TL
  39657
  % -0,99
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -1,95
 • TETHER/TL
  9.63
  % 3,35
 • LITECOIN/TL
  1906.16
  % -2,69

Bankaya Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Hapse Girer Mi?

 Artan geçim sıkıntısı problemleri özellikle pandamı sürecinde nakit para bulmanın zorluğuyla da beraber insanları başka ödeme yöntemlerine yöneltmektedir. Bunlardan en çok tercih edilen ve en kullanışlı olan da şüphesiz kredi kartları!

Ne kadar harcaması keyifli ve hızlı olsa da geri ödemesi bir o kadar sıkıntılı ve sancılı bir süreç olan kredi kartları ödenmemesi durumunda kişinin başını bir sürü derde sokmaktadır. Özellikle belli bir maaşa bağlı ve çalışma gücü olmayan emekliler için bu durum daha da korkutucudur.

emekli1 1
bankaya kredi kartı borcu olan emekli hapse girer mi? 3

Kredi Kartları Nedir? Ne Değildir?

 Kredi kartları küçük sıkışıklıkları gidermemizi sağlayan ve nakit para taşımanın zorluğunu ortadan kaldıran son yüz yılın en büyük icatlarından biri şüphesiz. Fakat bunu amacında ve aşırıya kaçmadan kullanmazsak başımızı türlü türlü belaya da sokabiliriz.

Paraya dokunmadan, ne kadar kaldığını hesap etmeden anlık harcamalar yaptığımız, çoğu zaman kendimizi tutamadan limiti aştığımız kredi kartları ay sonunda hepimizin korkulu rüyası olabiliyor. Bu aşırıya kaçan ekstrelerin ödenmemesi durumunda bankaların uyguladığı yaptırımlar ve hukuki süreçler de bir o kadar korkutucu.

emekli2
bankaya kredi kartı borcu olan emekli hapse girer mi? 4

Bankaların Emeklilere Uyguladığı Yaptırımlar Nelerdir?

 Bankalar ne kadar kredi kartları dağıtırken bonkör ve sevecen olsalar da ödeme dönemlerinde öyle olmadıklarını hepimiz biliyoruz. Kredi kartı borcunun ödenmediği ilk doksan gün boyunca borcunuzun üstüne art arda faizler konulacak ve bankayla sıkı bir telefon trafiğiniz olacaktır. Bu tarz borçlarda asıl dönem ilk doksan günden sonra başlar.

Adınız Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır, bu da ileriki dönemlerde kredi kartı veya kredi başvurularınız için kötü bir referans olur. Daha sonraki süreçlerde banka yasal süreç başlatmakla beraber borçluyu haczeder ve gelirinin bir kısmına el koyar. Anayasamızın 38. maddesi gereği sözleşme sebebiyle yaşanan süreçler emekli kişiyi hapse sokmak için yeterli bir gerekçe değildir ancak bir istisna dışından.

Eğer emekli birey borcu ödeyeceğine dair taahhütle bulunur fakat belirttiği sürede borcunu ödeyemezse üç ay süreyle hapis cezasına çarptırılabilir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken dikkatli olunmalı, gereğinden fazla harcama yapılmamalıdır.