• BIST 100
  1.466,42
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  610670,489
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  39702
  % -0,81
 • RIPPLE/TL
  10.62
  % -1,13
 • TETHER/TL
  9.66
  % 3,67
 • LITECOIN/TL
  1912.2
  % -1,92

Banka Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

5
banka ödeme planı nasıl oluşturulur? 2

Bankalarda Var Olan Hesap Türleri Nelerdir?

Bireysel banka hesapları kişilerin bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için kendilerine ait isimle kişiye özel olarak açılmaktadır. Banka hesapları sadece şahıslar adına değil aynı zamanda kurum ve kuruluşlar tarafından finansal işlemlerini yürütmek adına da açılabilmektedir.

Banka Hesapları Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Değişen dünya ve gelişen teknoloji sebebiyle kişilerin alışveriş ödeme şekilleri başta olmak üzere birçok konuda değişiklikler olmaktadır. Gelişen teknoloji sistemleri bankacılık sektörünün de daha fazla ön plana çıkmasına neden olmuştur. Banka hesapları hakkında bilinmesi gereken bazı temel konular vardır. Bu konular,

 • Banka hesapları kişilere özel sanal bir cüzdan gibidir. Son zamanlarda banka hesabı olmayan kişi yok denilecek kadar azdır, neredeyse herkesin en az bir tane bankada hesabı bulunmaktadır.
 • Anayasa da bulunan kanun içeriğine göre kurumunda 10 kişi çalışmakta olan işletmeler çalışanlarının maaşını banka hesaplarına yatırmak zorundadır. Böylece kurum ve şirketler çalışanlarının maaşlarını artık banka hesapları üzerinden yatırmaktadır. Bu sayede hem çalışanın hakları devlet tarafından güvence altına alınmaktadır hem de işverenin denetlenmesine olanak sağlamaktadır.
 • Banka hesapları yalnızca maaş yatılma amacıyla kullanılmamaktadır, banka hesapları üzerinden birçok finansal işlem gerçekleştirilebilmektedir.
 • Ayrıca artık neredeyse her bankanın mobil uygulamaları var. Ve bu uygulamalar üzerinden kişiler banka şubelerine gitmeden banka hesaplarını kontrol edebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok finansal işlemi daha hızlı ve güvenli bir şekilde halledilebilmektedir.

Bankalarda Bulunan Hesap Türleri Nelerdir?

Bankalar verdikleri hizmetlerde müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, müşterilerinin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde düzenlemektedir. Böylelikle bankalarda bulunan hizmet türleri arz talep ilişkilerine göre şekil alır.

Bankaların sunduğu hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bir banka hesabı bulunmalıdır. Banka da hesabı bulunmayan kişiler birçok hizmetten faydalanamamaktadır. Bankalar müşterilerinin açtıkları hesapları genel olarak ‘Mevduat’ olarak adlandırmaktadır. Fakat bu mevduatlarında birçok çeşidi bulunmaktadır.

 1. Vadesiz Mevduat Hesabında müşteriler paralarını istedikleri şekilde biriktirme ve işleme sokma yetkisine sahiptir. Bankalar vadesiz mevduat hesabında bulunan paraya herhangi bir müdahalede bulunamamaktadır.
 2. Vadeli Mevduat Hesabında müşteriler bankaya belli zaman içinde işlenmek üzere para yatırabilir.
 3. İhbarlı Mevduat Hesabına para yatıran müşteriler parayı çekebilmeleri için bankalarını önceden haberdar etmelidirler.
 4. Kırık Vadeli Mevduat Hesabı vadeli hesap gibi çalışmaktadır. Fakat büyük bir farkı vade süreleridir.
 5. Fon Hesabı müşterilerin mevduat hesaplarında bulunan paraların artabilmesi için alım satım işlemlerinde kullanabilmesini sağlamaktadır.
 6. Yatırım Hesabı müşterilerin belli yatırım ürünleri üzerine yatırım yapmasına olanak sağlar.
 7. Altın ve Döviz Hesaplarının temel amacı yatırım yapmaktır. Bunun yanı sıra para transferlerinde altın ve döviz kullanan kişilere kolaylık sağlamaktadır.