• BIST 100
  1.466,42
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  610098,501
  % -0,86
 • ETHEREUM/TL
  39657
  % -0,93
 • RIPPLE/TL
  10.61
  % -1,37
 • TETHER/TL
  9.66
  % 3,67
 • LITECOIN/TL
  1910.42
  % -2,23

Banka Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşların geri ödemelerini düzenleyecek bazı planlar oluştururlar. Bu planlara kişinin çektiği kredinin toplam tutarı, kredinin toplam faiz tutarı ve vade süreleri şekil vermektedir. Kredi planları artan, azalan ve özel olmak üzere 3 farklı şekilde oluşturulur.

7
banka ödeme planı nasıl oluşturulur? 2

Kredi Plan Ödeme Planlarının Türleri

Kredi kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli basamaklardan birisini de geri ödeme planları oluşturmaktadır. Kişinin bütçesine göre en uygun olan geri ödeme seçeneklerinden birisini seçmesi kişiye ciddi refahlık sunacaktır. Doğru geri ödeme planları oluşturarak kişilerin aylık kredi ödemelerinde gecikmeye düşmelerinin önüne geçilebilmektedir. Müşterilerin seçebileceği birden fazla geri ödeme planları bulunmaktadır. Bu ödeme planları açıklanacak olursa,

 1. Sabit taksitli ödeme planı ülkemizde kredi kullanan müşteriler tarafından en fazla tercih edilen ödeme planlarının başında gelmektedir. Bu planı seçen kişiler kredi ödeme vadesi süresince her ay sabit bir ücretle kredi ödemesi yaparlar. Bunun sonucunda müşteri piyasadaki faiz oranlarında yaşanan dalgalanmalardan etkilenmez. Fakat düşen faiz oranlarını fırsata çevirerek kredisinde yapılandırma işlemlerine gidebilmektedir.
 2. Artan taksitli ödeme planlarına göre müşteri kullandığı krediyi vade süresinin ilk aylarında düşük ödemeler yaparak başlar. Böylece müşteri her yılın başlangıcında bir önceki yıla göre daha fazla ödeme planı yapmış olur. Bu ödeme planında dikkat edilmesi gereken husus sabit taksitli ödeme planıyla kıyaslanacak olursa kişi bu ödeme planıyla sabit taksitli ödeme planında ödenecek olan toplam kredi tutarına göre daha yüksek bir geri ödeme yapmış olacaktır.
 3. Azalan taksitli ödeme planında ise müşteri her sene yapacağı ödeme miktarını belli oranlarda azaltarak ödemektedir. Bu ödeme planının temel amacı gelecekte maddi olarak yaşanma ihtimali olan ekonomik dalgalarda her sene yüksek miktarlarla ödeme yaparak geleceği garantiye almaktır.
 4. Değişken faizli ödeme planında müşterinin talebi üzerine faiz oranları yılın belli zamanlarında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin açıkladığı yüzde değişim oranlarına göre hesaplanır. Ülkemizde pek tercih edilen ödeme planı çeşidi değildir.
 5. Ara ödemeli planı daha çok gelir düzeyi yılın belli dönemlerine göre değişiklik gösteren tarım, turizm sektöründe olan müşteriler tarafından tercih edilmektedir.
 6. Taksit ertelemeli ödeme planı ile müşteriler en fazla 3 aylık bir süre ile kredi taksitlerini erteleyebilmektedirler.
 7. Balon ödeme planını tercih eden yatırımcılar, ödemelerinin düşük miktarlarla yapılarak son ödeme de ise kalan tüm krediyi kapatmaktadır.
 8. Esnek ödeme planı dönemsel olarak yapılan ek ödemelerin belli bir tutara veya zaman aralığına bağlı olmadığı ödeme planlarıdır. Kimi zaman bankalar yapılan bu ek ödemelerin anaparanın %30’unu geçmesine engel olabilmektedir.