• BIST 100
  1.916,39
  % 0,31
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  665316,612
  % -1,96
 • ETHEREUM/TL
  56078
  % -3,00
 • RIPPLE/TL
  10.64
  % -7,63
 • TETHER/TL
  13.81
  % 0,66
 • LITECOIN/TL
  2028.93
  % -7,28

Bankalar Kredi Başvurularını Neden Reddeder

İhtiyaçlarınızı karşılayabilmek için bankalardan alınan vadeli ödemelere kredi denir. Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi şeklinde çeşitli kredi modelleri vardır. Bankalar tarafından başvurular reddedilebilir. Kredi alabilmek için bazı şartları karşılamak gerekmektedir. Bu şartlar karşılanmıyorsa kredi olumsuz sonuçlanır.

kredi neden red
bankalar kredi başvurularını neden reddeder 3

Gelir Yetersizliği

Kredi talep edilirken istenilen tüm belgeler hazırlanır. Bu belgeler eksiksiz şekilde bankaya sunulur. Bu belgelerden biri de gelir belgenizdir. Belgelenebilir geliriniz olmalıdır. Talep ettiğiniz meblağ doğrultusunda belgelenebilir geliriniz yoksa ödeme şeklinde sıkıntı yaşama ihtimalinize karşı gelir yetersizliğinden başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Bankalarının size kredi vermesi için geri ödemelerini düzenli şekilde yapabileceğimize inanması gerekir. Eğer gelirinizi aşan bir miktarda kredi başvurusu yaparsanız krediniz uygun bulunmaz.

Eğer bir mülkiyetiniz varsa bu mülkü ipotek ettirmeniz kredi almanızı kolaylaştıracaktır.

Kredi Notu

Bankalar kredi verirken kredi notunuzu bakmaktadır. Kredi notunuz düşük ise kredi talebiniz onaylanmaz. Kredi notunuzu yükseltmek için düzenli ödeme yapıyor olmanız gerekmektedir. Eğer ki o zamana kadar kullandığınız kredi ve kartları düzenli şekilde ödediyseniz ve gecikmeye düşmediyseniz notunuz yüksek seviyelerde olur. Bu sayede kredi başvurunuz olumlu sonuçlanır.

kredi neden red2
bankalar kredi başvurularını neden reddeder 4

Kredi Başvurusu Olumsuz Sonuçlanınca Ne Yapmalıyım?

Eğer kredi puanınız yüksek ve kredi talebinde bulunmak için herhangi bir sorun yoksa başka bankadan kredi başvurusu yapabilir şansınızı bu şekilde deneyebilirsiniz. Bir banka size kredi vermese de diğer banka kredi çıkarabilir. Bu bankanın kendine has politikasıyla ilgilidir. Eğer o banka da size olumsuz yanıt verirse kredi notunuzu ve neden kredi alamadığınızı araştırınız.

Eğer kredi notunuz düşükse kart ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Eğer yüksek meblağda kredi başvurusunda bulunduysanız ve banka sizin belgelenebilir gelirinizle bu krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsa krediniz olumsuz sonuçlanır. Tutarlı biraz daha makul tutarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparken kefil göstererek başvuru yapabilirsiniz.

Herhangi bir gayrimenkule sahipseniz bu gayrimenkule ipotek işlemi uygulayarak kredi çekebilirsiniz. Önemli bir hatırlatma yapmak isteriz. Aynı anda birçok bankaya başvuru yapmanız büyük bir hatadır. Bir bankadan yanıt gelmeden başka başvuru yapmamaya çalışın. Sürekli ve peş peşe yapılan başvurular sizin banka sistemlerinde olumsuz profil oluşturmanıza neden olur