• BIST 100
  1.467,93
  % 0,86
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  607734,554
  % -1,44
 • ETHEREUM/TL
  39558
  % -1,01
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % -1,67
 • TETHER/TL
  9.61
  % 3,05
 • LITECOIN/TL
  1901.83
  % -2,72

Bireysel Kredi İçin Neleri Teminat Olarak Gösterebiliriz

Bireysel Kredi İçin Neleri Teminat Olarak Gösterebiliriz

Bireysel kredi tatil, eğitim, bayram, sağlık, düğün gibi nakit lazım olan durumlarda destek sağlamaktadır. Ancak bankalar bazı durumlarda teminat göstermenizi ister.

Önceden Kredi çekmek için mutlaka kefil ve teminat göstermemiz gerekirdi. Artık teminatsız kefilsiz kredi çekebilmekteyiz. Yine de teminat göstermek zorunda kaldığımız durumlar olabilir.

Teminatsız Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalar kredi notunuza bakarak belirli miktarda krediyi teminat göstermeksizin verebilir. Teminatsız ne kadar kredi kullanabileceğiniz bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Kredi kartlarınızı ve kredilerinizi düzenli ödemenizle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

res
bireysel kredi i̇çin neleri teminat olarak gösterebiliriz 2

Banka Neden Teminat İster?

Bankanın sizden teminat isteme nedeni kendilerini güvenceye almaktır. Borcun ödenmemesi durumunda zararın karşılanması için karşılığı teminat denir. Bankalarda bazı durumlarda kredi verirken aldıkları risk karşısında kendini güvene almak ister ve bir şekilde bu zararını karşılayıp ödemelerini geri almayı hedefliyor. Kredi notunuz yeterince yüksek değilse bankalar ödeme konusunda size güven duymaz. Bu nedenle de sizden teminat göstermenizi ister.

Bireysel Kredi İçin Teminat Olarak Ne Gösterebiliriz?

Bazen gelir belgesiz ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bankalar bu hizmeti sunarlar. Genelde kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasıyla için gelirinizi belgelemeniz gerekir. Önemli olan gelirinizin krediyi geri ödemeyi sağlayacak düzeyde olmasıdır. Ücretli çalışansanız maaş bordronuzu teminat olarak gösterebilirsiniz. Ücretli çalışan değilseniz kendi firmanız varsa şirketin gelir beyanını yapmalısınız. Ayrıca belgelenebilen aile geliri de teminat olarak kullanılabilmektedir.

Teminat Olarak Gayrimenkul Gösterilebilir Mi?

Bankalara aylık geliriniz dışında ev, arsa, taşıt gibi sahip olduğunuz mülkleri de teminat olarak gösterebilirsiniz. Alacak senedi çek gibi mal varlıkları da teminat olarak kullanılabilmektedir.

Özellikle taşınmaz mallar bankalar için önemli teminatlar arasında bulunuyor. Bu malları ipotek ettirerek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Sahip olduğunuz malın belli oranında kredi kullanabilirsiniz bu krediye ipotek karşılığı kredi denilmektedir. Teminat olarak gösterilen bu mal varlıkları ipotek kaldırılan dek satılamaz veya başkasına devredilemez.

Teminat Gösterirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eğer gelirinizi aşan bir miktar için mal varlığınızı teminat gösterirseniz ve ödemelerinizi yapamazsınız malınız elinizden gidebilir. Bu riski ipotek ettirmeden önce detaylıca düşünmelisiniz. Eğer bankaya olan borcunuzu ödeyemezseniz banka işlem başlatır.