• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596583,100
  % -1,83
 • ETHEREUM/TL
  40336
  % -0,39
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 0,97
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,60
 • LITECOIN/TL
  1851.55
  % -1,40

Bitcoin Alma Zamanı Mı, Satma Zamanı Mı? Bitcoin Durumu Ne Olur?

Finanssaati.com – Bitcoin almak için çok mu geç ya da Bitcoin 2021 yılı içinde yükseliş trendini sürdürür mü? Dolar ve diğer emtia’lar karşısında Bitcoin durumu ne olur? Bu konuda hazırladığımız analizi aşağıda okuyabilirsiniz.

bitcoin dollar chart 123020

Bitcoin sadece 2000 yılı içinde %271 oranında kar sağlayarak, yeni yatırımcısından piyasa emekçisine kadar herkesin dikkatini hiç olmadığı kadar çekmiş durumda.

Üstelik Bitcoin’in Şubat-Mart döneminde %46.11’lik bir düşüşle kendisine duyulan beklentileri kırarak, hakkındaki güvenilirlik  endişelerini de arttırmışken.

Bitcoin gerçek varlıkları temsil eden dijital paraların aksine, bilgisayarlarda çözülmüş algoritmalar yoluyla ortaya çıkmış siber bir para.

90’ların eski bankalarından Mark Twain Bank (şimdilerde NYSE: USB) şifreleme metodolojisini kullanmak için David Chaum ile sözleşme yaptığında, müşterilerin seçtiği herhangi bir para birimini ifade eden ve bankaya etkin bir şekilde güvenilen e-cash sistemini kullanıyordu.

Ecash daha sonra internetin ve dünya çapında ağın başlangıcında gerçekten anonim işlemler için kullanılmaya başlandı ve her madeni para, tıpkı bir ABD doları ya da İsviçre frangı gibi benzersizdi.

Artık e-posta hesapları gibi şeyler için yaygın olan kör anahtar mekanizmalarına benzer bir şifreleme sistemi kullandılar.

Bitcoin ve diğer siber paralar, çözülmüş algoritmalara dayalı olarak oluşturulduktan sonra, etkin bir şekilde dağıtılmış ve paylaşılan bir defter olan blok zinciri muhasebesi kullanılarak izlenmeye başlanmıştı.

Bitcoin satın almak için, yatırımcıların Coinbase dahil olmak üzere çeşitli çevrimiçi şirketler tarafından sunulan bir dijital cüzdana ihtiyaçları var. Ve sonra çeşitli borsalar, Coinbase dahil olmak üzere bu kripto para birimlerini satın alma ve satma olanağı sunmaya başladılar.

cme bitcoin futures chart 123020

Bitcoin, diğer siber madeni paralar veya kripto para birimleri gibi, henüz ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmış, düzenlenmiş bir menkul kıymet değil. Bu nedenle genel olarak ABD borsalarında bitcoinleri temsil eden saf yatırım menkul kıymetleri yoktur. Ancak bazı önemli istisnalar var

Birincisi, vadeli işlem sözleşmeleridir. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), CME Group’un (NASDAQ: CME) bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunmasına ve ticaretine izin verdi. Sözleşmeler, bitcoin için küresel spot piyasayı izleyen CME CF Bitcoin Referans Oranına (BRR) dayanmaktadır. Her sözleşme beş bitcoin içindir, böylece her biri oldukça büyük bir tutarı temsil eder.

Borsada işlem gören fonların veya ETF’lerin daha gri kısmına gelecek olursak; Grayscale Investments tarafından düzenlenen Grayscale Bitcoin Trust (OTCMKTS: GBTC) vardır.

Bu ETF, akredite yatırımcılar (1 milyon doları aşan yatırım kararı yapılabilir varlıkları veya diğer kriterleri olanlar) için oluşturulmuştur ancak bu kısıtlama konusunda sınırlı denetim vardır.

ETF’nin, Bitcoin için piyasa oranını izleyen hem gerçek hem de sentetik varlıkları olduğu varsayılıyor. Ancak, zımni varlık değerinin üzerindeki prim mevcut% 17 seviyesinden çok daha yüksek olabileceğinden uyarılmalıdır.

Sonra Bitwise Investments tarafından düzenlenen Bitwise 10 Crypto Index Fund (OTCMKTS: BITW) var.

Bu ETF, Bitwise’in kendi Bitwise 10 Büyük Kap Kripto Endeksi (BITX) içinde oluşturulan piyasa değeri, işlem hacmi ve diğer tescilli özelliklere göre ilk 10’da yer aldığını düşündüğü bitcoin dahil siber paraları sentetik olarak temsil eder.

ETF’nin, şu anda % 233,32 olan varlıkların ima edilen sentetik değerinin üzerindeki primler de dahil olmak üzere bazı önemli zorlukları vardır. Ve ETF’deki diğer ima edilen madeni paraların -Ripple Labs’tan XRP de dahil olmak üzere- başka zorlukları var. XRP artık SEC tarafından kayıtsız bir güvenlik olarak görülüyor ve Ripple ve yöneticilerine ABD menkul kıymetler yasalarını çiğnemekle suçlanıyor.

Coinbase, SEC ücretleri 19 Ocak’ta düşeceği için, XRP yakında hiç borsa veya cüzdan içermeyen veya hiç olmayan bir madeni para olacak.

Örneğin ABD dışında BTCetc Bitcoin ETP var. ETP, ABD ETF’nin Alman eşdeğeri olan borsada işlem gören ürün anlamına gelir. BTCetc, bitcoin ile tamamen değiştirilebilir bir ETP olarak temsil edilir. Kaputun altında ve ticarette neler olup bittiğini denetleyen Alman düzenlemesiyle birlikte bu iyi haber olabilir. Ancak ABD’li yatırımcılar için bu, Interactive Brokers (NASDAQ: IBKR) gibi küresel bir ticaret hesabına sahip olanların dışında bir zorluktur.

btcetc bitcoin etp chart 123020

ABD’de ETF’ler için Bitcoin’e, şirketleri ve blockchain geliştirme ve kullanımının bir parçası olan hisse senetlerini izleyen ETF’leri içeren başka alternatifler de var.

Bunlar arasında First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (NASDAQ: LEGR) ve Capital Link NextGen Protokolü ETF (NYSEARCA: KOIN) bulunmaktadır.

Bu ETF’lerin her ikisi de sentetik olarak teknolojiye ve blockchain teknolojisinin bir parçası olan ya da operasyonlarında kullanan diğer şirketlere tahsislere sahiptir.

Bitcoin veya diğer madeni paralara doğrudan katılmasalar da, her iki ETF de bu yıl şimdiye kadar etkileyici getiri elde etti ve LEGR% 18 ve KOIN% 31 geri döndü.

legr koin chart 123020

Bitcoin Almak Mı, Satmak Mı?

Bitcoin’in cazibesi üç ana özellikten kaynaklanır;

 • Birincisi, izlenemez olması.
 • İkincisi, yine izlenemeyeceği varsayılan koşullarla yasal yargı bölgelerine aktarılabilmesi.
 • Üçüncüsü, para birimine dayalı olmayan bir menkul kıymet olarak, yerel para birimi zorluklarına karşı bir önlem olması.

Bitcoin’in içsel bir değeri veya bunun endüstriyel veya başka bir kullanımı yoktur. Yani altının sanayi ve mücevher talebinin dışındaki hali gibi bir durumu var. Altın gibi, ABD doları için faiz oranlarıyla çok düşük olan nakit faiz fırsat maliyetlerine dayalı olarak değerlenebilir. ABD’li yatırımcılar için Dolar, Bloomberg ABD Doları Endeksi tarafından ölçüldüğü üzere daha düşük seviyelerde kontrol altında tutulmaktadır.

Aynı zamanda yatırımcı sermayesi ABD hisse senetleri ve tahvilleriyle rekabet ediyor. Dolayısıyla, bu yıl canlı ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları ile altın, yoğun yatırımcı talebini tüketti. Yine de Bitcoin, özellikle son zamanlarda kazanmaya devam etti.

Ancak şöyle de bir durum var ki Bitcoin izlenemez olmaktan çok uzak. Fiziksel olarak teslim edilebilen ve tutulabilen altının aksine, bitcoin cüzdanlarda tutulur ve cüzdan şirketleri kimlik ve kayıt talep etmekteler.

Bu duruma göre blok zinciri, düzenleyiciler tarafından yapılabilir bir girişimin izini sürmek için her Bitcoin’e gömülü tam bir defter işlem geçmişine sahiptir.

bitcoin gold chart 123020

Aktarılabilirliğe gelince, bitcoin tıpkı altın veya diğer menkul kıymetler -veya nakit para dahil varlıklar- gibi piyasadan pazara veya ulustan ulusa hareket edebilir. Bu iyi bir şey – ancak yine, blockchain ve kayıtlı cüzdanların izlenebilirliği, anonim transfer özelliğini ortadan kaldırıyor.

Bir para birimi alternatifi için bitcoin başka bir değer deposudur. ABD doları hareket ettikçe, daha düşük bitcoin ABD doları cinsinden değer kazanabilir.

Ancak yine, ABD doları da dahil olmak üzere para birimine pek çok alternatif var – bitcoin altın, diğer emtialar ve hatta hisse senetleri, tahviller veya diğer menkul kıymetler.

Bitcoin’in Ekim ayından bu yana performansını arttırmasının en büyük nedenlerinden biri, daha fazla yatırımcı ve tüccar çekiyor olması. Bu tabii ki anlamsız görünüyor. Ancak S&P 500 Endeksi ve teknoloji ağırlıklı hisse senedi ağırlıklandırması – ve dahası S&P Bilgi Teknolojisi Endeksi ve go-go teknoloji hisse senetleri için olduğu gibi – tüccarlar ve yatırımcılar daha fazla değerlenme beklentileri nedeniyle Bitcoin satın alıyor.

Özellikle ivme kazanan yatırımcılar veya tüccarlar için, yükselişin bir nedeni olduğu için şimdi satın almak mantıklı bir durum.

Ancak ABD hisse senetleri, 2021’de daha yüksek satışlar ve kazanç beklentilerine dayanan yüksek değerlemelerle satın alınıyor.

ABD dolarında dramatik bir gerileme ya da ABD hisse senedi ve tahvil piyasalarında dramatik bir gerileme için temel argümanlar olmadıkça, Bitcoin’i hemen şu anda yüksek miktardan satın almak için bir neden de yok.

ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları, bu yılın Şubat-Mart aylarında olduğu gibi büyük bir düşüş yaşarsa, Bitcoin de büyük olasılıkla düşecektir. Herkes gerçek nakit istediğinde ya da buna ihtiyaç duyduğunda bu durum ABD dolarının aynı zaman diliminde yükselmesine neden oldu.

Bloomberg ABD Doları Endeksi tarafından ölçüldüğü üzere ABD dolarının neredeyse çift haneli yükseldiği geçtiğimiz Şubat-Mart aylarında, o karanlık dönemde Bitcoin’de % 46.11 düşüş yaşamıştı.

Ancak şimdilik, bireysel yatırımcılar ve fon yöneticileri de dahil olmak üzere giderek daha fazla kurumsal yatırımcı Bitcoin’e dahil oluyor. Alıcılar herhangi bir günde kazançları hesaplarken dikkatli olmalı. Pazar tekrar döndüğünde dijital cüzdanınızı satmaya hazır olun, başkanı joe