• BIST 100
  1.468,49
  % 0,90
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  607219,618
  % -1,55
 • ETHEREUM/TL
  39546
  % -0,91
 • RIPPLE/TL
  10.58
  % -1,62
 • TETHER/TL
  9.61
  % 2,96
 • LITECOIN/TL
  1901.08
  % -2,76

Bitcoin Dump Riskine İşaret Ediyor

CryptoQuant’tan Ki-Young Ju tarafından ortaya konulan verilere göre Bitcoin (BTC) grafiğindeki bazı zincir üstü metrikler “dump riskine” işaret ediyor. Yani yatırımcıların elindeki fonları satabileceğinin sinyalini veriyor.

CryptoQuant CEO’su, “Tüm Borsa Giriş Ortalaması (144-blok MA)” metriğinin kısa süre önce tipik olarak aşağı yönlü bir fiyat hareketinden önce görülen bir alana girmeye çalıştığı konusunda uyardı. Geriye dönüp bakıldığında metrik, küresel kripto para birimi ticaret platformlarındaki Bitcoin mevduatlarının ortalamasını yansıtıyor.

Ju, Salı günü “Bu indikatör 2 BTC’ye ulaştığında, muhtemelen yatay hareket edecek veya düşüş eğilimi gösterecek. Kasım ayından bu yana hep yataydı,” ifadelerini kullandı.

Traderlar Bitcoin satın almaya hazır

Analist ayrıca traderların daha sonra daha düşük fiyatlarla geri almak için kardayken BTC satacaklarına dair spekülasyonlar da gündeme getirdi. Söz konusu olasılığı iki indikatörü kullanarak öngördüğünü belirtti: tüm borsalardaki toplam BTC miktarı ve stablecoin rezervleri.

Salı günü itibariyle, BTC döviz rezervleri düşerken, stablecoin bakiyeleri yükseliyordu. Bu, yatırımcıların karlarını borsalardan çekmediğini gösterdi. Analiste göre bu da BTC fiyatı en sevdikleri destek seviyesine ulaşır ulaşmaz stablecoin’lerini harcamaya hazır oldukları anlamına geliyor.

Ju ayrıca, Bitcoin markörünün güçlü satın alma gücünün, balinaların maruz kaldığı düşüş baskısını telafi edebileceğini söyledi: “Düşük kaldıraçla long pozisyona oynarım,” dedi.

Traderlar BTC/USD düşüşüne sebep oldu

Bitcoin fiyatı 20.000 dolarlık direnç seviyesinden kırıldığı için geçen hafta muhteşem bir seans kaydetti ve Pazar günü 24.300 dolarlık rekor yüksek seviyesini kaydetti. Bununla birlikte ralli aynı zamanda kripto para biriminin momentum okumalarını aşırı alım bölgelerine itti. Bitcoinist’te yer alan habere göre bu da tipik olarak olumsuz bir düzeltmeyi izleyen bir hareket.

Haber kaynağına göre yeni haftalar beklenen düşüş eğilimi altında başladı. Traderlar karlı varlıklarını yerel zirvelerden satarak BTC/USD’de düşüşe neden oldu. İki yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra ABD doları yeniden güçlendiğinden bu piyasa hissiyatı daha da balonlaştı ve BTC’ye daha düşük hareket etmeye devam etmesi adına bolca alan sağladı.

Ancak birçok analist, bir varlığın sadece üç ayda %150’lik rallisinden sonra yüzde 30-40’lık bir düzeltmenin normal olduğu konusunda hemfikir. Örneğin, bir zincir üstü veri analiz firması olan Glassnode’da bir analist olan Liesl Eichholz, kripto para birimi rekor seviyeye yakın işlem görse bile Bitcoin’in risk/ödül oranının yatırımcılar için cazip kaldığını belirtti: