• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596446,101
  % -1,62
 • ETHEREUM/TL
  40337
  % -0,15
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % 1,12
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,58
 • LITECOIN/TL
  1850.3
  % -1,21

Bitcoin fiyatını yönlendiren temel faktörler

Bitcoin, son birkaç ayda medyanın dikkatini çekti ve bu kripto para birimi hakkında bilinmesi gereken ilk şeylerden biri, dünyanın en büyük ve en değişken kripto para birimi olmasıdır.

Geleneksel yatırımcılar, yüksek hareketliliği göz önüne alındığında bitcoin’e nasıl değer vereceklerini uzun süredir tartışıyorlar. Bitcoin Volatilite Endeksi, bitcoin fiyatının farklı dönemlerde nasıl hareket ettiğini de gösterir.

Banka veya herhangi bir yönetim organı tarafından izlenmeyen bir para birimi için, meraklı herhangi bir kişi veya akıllı yatırımcı fiyatı neyin değiştirdiğini merak eder. Bu makale, Bitcoin fiyatını yönlendiren bazı temel faktörleri vurguluyor ve önümüzdeki yıllarda hareketliliği belirleyebilir.

Arz ve talep

Bu, Bitcoin fiyatını etkileyen ana faktörlerden biridir, çünkü giderek daha fazla insan mali durumlarının farkına varmaktadır. Y kuşağının her zamankinden daha fazla yatırım yaptığı ve kripto para biriminin bugün en yaygın yatırım seçeneklerinden biri olduğu bildiriliyor.

Bununla birlikte, talep ne kadar yüksek ve kripto arzı ne kadar düşükse, fiyat o kadar yüksek olur ve bunun tersi de geçerlidir.
Bitcoin arzı, madenciler tarafından ne kadar bitcoin üretildiği ile belirlenir. Teknoloji, Halving adı verilen bir işlemle yeni bitcoinlerin piyasaya sunulma hızını yavaşlatmak için tasarlandı. Bunun madencilik sektörü üzerinde önemli bir etkisi vardır ve özellikle sürekli talep artışı göz önüne alındığında fiyatı etkileyebilir.

Üretim bedeli

Şubat 2020’de araştırmacılar, mayıs ayındaki Bitcoin ödül yarılanmasının ardından 1 BTC madenciliğinin maliyetinin yaklaşık 12.000 ila 15.000 dolar olacağını tahmin ettiler. Bununla birlikte, ortalama 8206.64 $ ‘a ulaştı. Bitcoin madenciliği maliyetlidir ve zaman gerektirir. Birçok madenci aynı anda karmaşık bir kriptografik matematik problemini çözmeye çalışıyor ve bir bitcoin bloğu yalnızca her on dakikada bir bulunabiliyor. Bu durumu daha da zorlaştırıyor ve 2017’de yapılan bir çalışma, kripto para biriminin üretim maliyetinin değerini nasıl etkilediğini gösteriyor

Kullanıcı Benimseme

Bitcoin kullanıcılarının benimsemesi, özellikle 2020’deki COVID-19 etkisiyle son bir yılda hızla arttı. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için daha fazla talep, fiyatları artırabilir, ancak talep düşükse bunun tersi de olabilir. Bu, bitcoin’in diğer kripto para birimleri arasında nasıl en iyi kripto para birimi olmaya devam ettiğini açıklıyor, çünkü talep artmaya devam ediyor ve diğer kriptolara çok az talep bırakıyor.

Bitcoin ticaretini her zamankinden daha kolay hale getirmek için oluşturulmuş birkaç platform da var. Daha fazla insan Bitcoin Dönemi’ne ve diğer bazı borsalara ve cüzdanlara yatırım yapmaya başlıyor. Bitcoin, bireylerden hükümetlere, işletme sahiplerine, kurumsal yatırımcılara ve çok uluslu şirketlere kadar birçok kullanıcıyı cezbetmiştir. Bu, bitcoin fiyatını etkilemeye devam ediyor ve kullanıcı kabulü ne kadar yüksek olursa, fiyat o kadar yüksek olacak.

Alt çizgi

Geleneksel para birimlerinin aksine, kripto para birimlerinin fiyatını ve değerini tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, bitcoin’in ilk tanıtıldığı zamandan bugüne kadar elde ettiğimiz verilere dayanarak, bu makaledeki temel faktörler, fiyatı neyin değiştirdiğinin ana belirleyicileridir.

Sizler için bitcoin değerini etkileyen temel faktörlere yüzeysel bir bakış attık.