• BIST 100
  1.464,83
  % 0,65
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  611220,325
  % -1,48
 • ETHEREUM/TL
  39812
  % 0,46
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % -0,62
 • TETHER/TL
  9.64
  % 3,24
 • LITECOIN/TL
  1917.18
  % -2,33

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto dünyasına yeni adım atanların ara ara duydukları bir terim var: Korku ve Açgözlülük Endeksi. Peki Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Her yatırımda olduğu gibi Kripto para piyasasında da yatırımcı olabildiğince kâr elde etmek ister. Yatırımcının bu kârı sağlayabilmesi piyasayı okuyabilmesiyle ilgilidir. Alış / Satış emri oluştururken, piyasanın beklentisini göz önüne alıp ona göre harekete geçmek gerekir. Bu sebeple yatırımcıların piyasa beklentisini daha iyi kavrayabilmeleri için Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi geliştirilmiştir.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Bitcoin yükselişe geçtiğinde yatırımcılar açgözlülük eğilimine kapılır ve birçok yatırımcı piyasaya dâhil olur, Bitcoin düşüşe geçtiğinde ise yatırımcılar kaybetme korkusuna kapılarak hızlıca piyasadan çekilme yanılgısına düşerler. Bu durumda korku ve açgözlülük endeksi devreye girer. Endeks 0 ile 100 değerleri arasında belirlenir. Endeks 20’nin altında ise aşırı korkuyu, 60’ın üzerine çıktığında aşırı açgözlülüğü göstermektedir.

web yakalama 21 12 2020 4186 alternative.me

21 aralık 2020 bitcoin korku ve açgözlülük endeksi

Aşırı Korku ve Aşırı Açgözlülük

Endeks iki varsayımla yatırımcıları aşırı duygularından kaçınmasını sağlayamaya çalışır:

 1. Aşırı Korku: Yatırımcıların aşırı endişe içerisinde olduğuna dair bir işaret olabilir. Yeni yatırım fırsatı sunabilir.
 2. Aşırı Açgözlülük: Yatırımcıların aşırı iştahlı olduklarına dair bir işaret olabilir. Piyasanın bir düzeltme yapması ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.

Endeks oluşturulurken 6 kaynaktan veri toplanılır.

Bu veriler şu şekildedir:

1. Volatilite (25 %)

2. Pazar ivmesi / Hacim (25%)

3. Sosyal Medya (15%)

4. Anketler (15%)

5. Hâkimiyet (10%)

6. Trendler (10%)

 • Volatilite:

  Bitcoin’in mevcut oynaklığını ve maksimum düşüşleri ölçülür. Son 30 gün ile 90 günün karşılık gelen ortalaması ile karşılaştırılır. Ani yükselişlerin piyasayı korkuya iteceği düşünülür.

 • Pazar İvmesi / Hacim:

  Mevcut hacim ve pazar ivmesi hesaplanır. Hesaplamada 30/90 gün temel alınarak yapılır. Pozitif bir piyasada yüksek alımlı hacimler görüldüğünde piyasanın aşırı açgözlü değerlere kaydığı belirlenir.

 • Sosyal Medya:

  Twitter üzerinden yapılan bir duyarlılık analizidir. Hashtagler üzerinden ne kadar hızlı ve kaç adet etkileşim alınması baz alınır. Alışılmışın dışında yaşanan yüksek etkileşim açgözlü bir pazarı işaret etmektedir.

 • Anketler:

  Çeşitli araçlarla yatırımcıların piyasaya bakış açıları hakkında veri elde edilir.

 • Hâkimiyet:

  Yatırımcıların piyasada Bitcoin ve alt coinler arasında ilgilerinin kayması sonucu nedeniyle kripto paralar arasında hacimlerin değişmesine neden olur. Bu durumda ilginin kaydığı kripto para üzerinde açgözlülüğün artmasına neden olur.

 • Trendler:

  Google arama trendleri baz alınarak değerlendirilir. Belirli arama sonuçları piyasada korku seviyesinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Örneğin: “Bitcoin ponzi mi?” şeklinde ki bir aramanın çoğalması aşırı korkunun göstergesidir.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek verelim:

Bu yılın Mart ayında Bitcoin fiyatı düşüşteyken endeks birkaç hafta boyunca aşırı korku bölgesindeydi, piyasa Bitcoin halving hazırlanırken aşırı korku bölgesinden kurtuldu. Mart ayında yatırımcılar arasında yapılan ankette çoğunluk Bitcoin fiyatının 3.700 doların altına düşeceğini belirtmiş, bu da piyasanın aşırı korku bölgesinde olduğunu açıkça göstermiştir.

Korku ve Açgözlülük endeksi şu an sadece Bitcoin için oluşturulmaktadır. Bu endeks mükemmel olmasa da Bitcoin piyasalarında fikir sahibi olmanız için yardımcı olacaktır.