• BIST 100
  1.465,83
  % 0,71
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  610347,677
  % -1,49
 • ETHEREUM/TL
  39644
  % -0,21
 • RIPPLE/TL
  10.6
  % -1,06
 • TETHER/TL
  9.62
  % 3,13
 • LITECOIN/TL
  1908.54
  % -2,77

Bitcoin Rekor Kırarken Sürpriz Kararla Yarısını Sattı

Bitcoin tırmanışını sürdürürken, İngiliz Finansal Danışma Grubu Devere CEO’su Nigel Green, sürpriz bir şekilde sahip olduğu Bitcoin varlığının yarısını sattığını açıkladı.

Bitcoin, 25.000 $ psikolojik seviyesinin üzerine çıktı ve 2020 boğa koşusu yavaşlama belirtisi göstermediğinden Aralık kazançlarını neredeyse % 50’ye çıkardı.

2020 yılı başında Bitcoin yaklaşık 7.000 $ ‘dan işlem görmeye başladıktan sonra fiyatı yıl boyunca yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $’ ı geçti.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam etse bile, finansal danışma grubu DeVere’nin CEO’su Nigel Green, sahip olduğu Bitcoin’in yarısını sattığını açıkladı.

Yıllardır Bitcoin beklentilerinden bahseden Green, e-postayla yaptığı açıklamada, “Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı için sahip olduğum bitcoin tutarımın yarısını sattım” dedi.

“Neden? Çünkü artık başka bir yatırım olarak görülmesi gerekiyor – yani, mümkün olduğu yerde yüksek satış yapmak ve düşüşte yeniden satın almak daha iyidir.”

Fiyat yükseldikçe ve yatırımcılar piyasanın zirvesini aramaya çalıştıkça Bitcoin satış baskısı artacak. Bitcoin fiyatı şu anda son 12 ayda % 250 artarken, uzun vadeli yatırımcılar arasında kar fiyatı düşürebilir.

Green, “Bitcoin fiyatındaki istikrarlı kazançlar, dijital para birimini 2020’nin en iyi performans gösteren varlığı haline getirdi ve %200’ün üzerinde artış gösterdi,” diye ekledi.

“Bu nedenle, kâr elde etmek için zamanın doğru olduğunu hissettim.”

Ancak Green, Bitcoin’in uzun vadeli performansı konusunda kendinden emin.

“Satma kararım hakkında hiçbir yanlış anlaşılma olmamalı. Bunun nedeni, Bitcoin’e olan inanç eksikliğinden veya dijital para birimleri kavramından değil – şimdi daha sonra daha fazla satın almak ve kar elde etmek için.”

Bitcoin’in profili, bu yılki fiyatı ile birlikte yükseldi. Koronavirüs salgını ve müteakip hükümet harcamaları, Bitcoin’in diğer para birimleriyle keskin bir şekilde tezat oluşturmasına neden oldu. Sonuç olarak Bitcoin, Bitcoin’i gelişmekte olan güvenli liman varlığı ve enflasyon koruması olarak gören bir dizi büyük yatırımcının dikkatini çekti.

İngiliz Fon Yöneticisi Ruffer Investment Management, geçen hafta Bitcoin’i kurumsal ilginin artmasının bir işareti olarak görülen 745 milyon dolar değerinde satın alım yaptığını açıklayarak Bitcoin’i 20.000 $ ‘ın üzerine çıkardı.

Green’e göre: ”Kurumsal yatırımcılar ve Wall Street devleri her zamankinden daha fazla kripto para biriktirip, onlarla birlikte muazzam uzmanlıklarını ve sermayelerini getirdikçe, bu da tüketici ilgisini artırıyor,” Yatırımcıların “meşru enflasyon endişesine karşı bir koruma olarak Bitcoin’e giderek daha fazla bakacaklarını düşünüyor”

NOT: Haberde adı geçen yetkilinin Bitcoin hakkındaki kişisel görüşleri, okuyucular için yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.