• BIST 100
  1.467,37
  % 0,82
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  610586,281
  % -0,46
 • ETHEREUM/TL
  39706
  % -0,72
 • RIPPLE/TL
  10.63
  % -1,10
 • TETHER/TL
  9.66
  % 4,38
 • LITECOIN/TL
  1912.16
  % -1,69

Bitcoin’in Geleceği Hayranlarının Düşündüğü Kadar Parlak Değil

Finanssaati.com Bitcoin, romantiklerinin düşündüğü kadar parlak olmayabilir. Kripto para biriminin abartılı vaadlerini gölgeleyen temel kusurları var.

Bitcoin hafta sonu 28.000 $ ‘ın üzerine çıktığında, kripto para biriminin umut verici ve dramatik geleceği hakkında konuşmalar yeniden başladı.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nin baş küresel stratejisti, Bitcoin’in doları küresel rezerv para birimi olarak değiştirebileceğini bile öne sürdü.

Kripto para birimi bazı yararlı amaçlara hizmet etse de, etrafta oldukça vahşi spekülasyonlar var. En temel sorunlardan biri, kripto varlıklarının koruma ya da ödeme biçimleri hakkında.

Dünya’da bir kesim için aracısız, doğrudan ödeme varlığına yönelik bir talep vardır ve kripto para bu işlevi görebilir. Bu nedenle, dolara sabitlenmiş kripto varlıkları gibi sabit paralar, kalıcı ilginin de kanıtı oldular.

İnsanlar dolar cinsinden ancak kripto benzeri özelliklere sahip bir şeyi transfer etmek istiyor. Yine de bu madeni paraların kararlılığı, değerlerini korumak için kurumsal katmanlar oluşturmaları gerektiği anlamına geliyor.

Öngörülebilir bir gelecek için, dolar bağlantılı stablecoin oluşturan kurumların, çevredeki bankalar da dahil olmak üzere dolar bazlı sistemin kendisinden daha riskli, daha az şeffaf ve başa çıkması daha zor olacak.

Bir stablecoin tutuyorsanız veya ticaret yapıyorsanız, birkaç riske maruz kalırsınız.

 • Birincisi, Milton Friedman’ın sık sık uyardığı sabit döviz kurları ile ilgili eski bir sorun olan dolara sabit para sabitlemesi bir gün kırılabilir.
 • İkincisi, stabilcoinler ve diğer kripto varlıkları finansal sistemin önemli bir parçası haline geldikçe, daha fazla yasal ilgi çekeceklerdir. Bu da geleneksel banka sektörüne göre avantajlarının çoğunu sınırlayacaktır.
 • ABD hükümeti, Federal Rezerv, FDIC ve diğer düzenleyici kurumların kapsamı dışında gelişen bir finansal sistem istemiyor.
 • Üçüncüsü; resmi bankacılık sektörü, örneğin daha hızlı takasa geçerek veya elektronik rezerv para birimleri getirerek iyileşecektir. Elektronik tabanlı dolarlarınızı merkez bankasının muhasebe sistemi içinde transfer edebilir ve kriptoya başvurmadan aracısız bir transfer gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para birimlerinin bir kez daha ana akım kurumlarIN başarılarından bazı dersler çıkardığı için pazar kazananı olmayı sürdüreceğinin bir garantisi yok.

Alternatif olarak, büyük ulusal para birimlerine bağlı olmayan Bitcoin veya Ether gibi kripto varlıklarındüşünün. Her ikisi de faydalı çit ve spekülasyon araçları ancak muhtemelen bunları en yaygın satın alma aracınız olarak kullanmak istemezsiniz.

Değerleri bu kadar hızlı yükselebiliyorsa, pekala bazen ani bir şekilde düşebilirler de. Satın alımlarınızın mütevazı bir kısmı için kripto varlıkları kullanıyorsanız sorun değil ancak onları çek ve tasarruf hesaplarınızın büyük kısmı haline getirmek çok risklidir.

Dolar, euro ya da bu konuda Meksika pezosu neredeyse o kadar değişken değil.

Sanal gerçekliğin yükseldiğini ve sanal gerçeklik içinde birçok ülkeye yayılan ekonomiler olduğunu hayal edin.

Bir kripto varlığı, bu ağlar içinde dolardan daha uygun bir ödeme aracı olabilir. Sadece daha büyük dolar transferleri için hantal raporlama gereksinimleri nedeniyle bile.

Yine de bir sonraki Toyota’nızı satın almak için aynı kripto varlığını kullanmanın veya bir restoran başlatmak için bankanızdan borç almanın nedeni karşılığı çok da gerçekçi görünmüyor.

Bazıları, kripto işlemlerinin hükümetler için şeffaf olmadığı, alıcıların ve satıcıların vergi sisteminin dışında yaşamasına izin veren bir dünya olduğunu düşünüyor. Böyle bir anonimlik teknolojik olarak mümkün olsa da kriptonun mevcut kara ve gri piyasa kullanımları (örneğin, Çin’den para almak) muhtemelen devam edecek.

Ancak ekonomik yaşamınızın çoğu fiziksel dünyada ise ve bir ülkede gayrimenkul ve kayıtlı hisse senetleri gibi bir servete sahipseniz, çoğu vergiden kaçınabileceğiniz fikri efsaneden başka birşey değildir.

İşler tersine döndüğünde eğilim, büyük teknoloji şirketlerinin vergi tahsilatıyla işbirliği yapması yönündedir ve hükümetler her zaman vergilendirme işlemlerinden vergilendirme zenginliğine geçebilir.

Kripto vergi kaçakçılığı, ana akım çabadan ziyade bir saçak olmaya daha uygundur.

Kripto değerlerindeki son artış, büyük şirketlerin onları bilançolarına eklemeye başlama olasılığından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Kriptonun altın gibi muamele gördüğünü ve örneğin birçok bilançonun % 0,5’ini oluşturduğunu hayal ederseniz, bu büyük kripto varlıkları için yüksek bir fiyat anlamına gelir.

Yine de bu şirketler, kurumsallaştırılmış, ana akım kripto varlıkları isteyecekler ve daha sıkı bir şekilde düzenlenmiş kripto varlıkları ve kripto bağlantılı finans kurumları fikrini umursamayacaklar.

Kripto için daha ütopik senaryolar, savunucuları farkında olsun ya da olmasın, aynı anda hem uç hem de ana akım olarak kaldığı fikrine dayanıyor. Bu, başarması zor bir numara olacak.