• BIST 100
  1.920,59
  % 0,53
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  660747,410
  % -2,93
 • ETHEREUM/TL
  55292
  % -4,56
 • RIPPLE/TL
  10.58
  % -8,52
 • TETHER/TL
  13.72
  % -0,23
 • LITECOIN/TL
  1990.69
  % -9,63

Çinli zeki telefon devi Xiaomi, Türkiye’de üretime başlıyor! 2 bin kişiye istihdam sağlanacak

Xiaomi’den yapılan açıklamaya göre, şirketin İstanbul Avcılar‘da açacağı fabrika ile Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. Marka, bu yatırımıyla ayrıca mavi yaka keza beyaz yaka almak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Salcomp meslek birliği ile hayata geçirilecek fabrika, takvim 5 milyon adet telefon imal kapasitesine sahip olacak.

“14 BİN METREKARE ARAZİ ÜZERİNE KURULU FABRİKAMIZLA TÜRKİYE’DE ÜRETİME BAŞLIYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğun kendilerini bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyduklarını belirterek, “Bizi birincil günden bu yanlamasına kucaklayarak Türkiye’nin bir numaralı zeki telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE ÜRETİM YAPACAĞIMIZ 4. ÜLKE OLACAK”

Xiaomi olarak en kayda değer önceliklerinin bulundukları her bölgede katma bedel yaratarak o bölgenin lokal bir parçası haline ulaşmak olduğunu aktaran Liu, şunları kaydetti:

“Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı fazla mutluyuz. Bizim için en kıymetli pazarlardan biri olan Türkiye’de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı tekrar tekrar bir adım öteye taşımayı istek ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üstüne kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim.”

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLEDİĞİMİZ BU YATIRIM BİR BAŞLANGIÇ”

Salcomp Avrupa Direktörü David Chang ise Türkiye’ye yeni teknolojiler kazandırabilmek ve Türk üreticisini pazarda bir adım daha öne taşıyabilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Ülke ekonomisine katkı maddesi sağlamayı hedeflediğimiz bu yatırım hepimiz için bir başlangıç. Bu topraklarda daha büyük işlerin altına imza atacak olmaktan sevinç duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ AKILLI TELEFON ÜRETİCİSİ

Dünyanın önde gelen zeki telefon üreticileri arasında yer alan Xiaomi, İrlanda merkezli analiz şirketi Statcounter’ın verilerine göre, Samsung ve Apple’ın arkasında yüzde 10’luk pazar payıyla dünyanın en büyük üçüncü zeki telefon üreticisi konumunda bulunuyor.

Xiaomi’nin yanı sıra dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve Tecno da geçen aylarda Türkiye’ye yatırım kararı aldığını ve 2021 yılı içerisinde üretime başlayacaklarını açıklamıştı.

çinli akıllı telefon devi xiaomi, türkiye'de üretime başlıyor! 2 bin kişiye istihdam sağlanacak