• BIST 100
  1.425,16
  % 0,08
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  405202,558
  % 0,84
 • ETHEREUM/TL
  30462
  % 5,50
 • RIPPLE/TL
  9.39
  % 1,68
 • TETHER/TL
  8.46
  % 0,13
 • LITECOIN/TL
  1613.94
  % 4,53

En Çok Kullanılan 5 Kripto Para Birimi

Yalnızca Bitcoin’i duymuş olabilirsiniz, ancak aslında birçok farklı kripto para birimi türü vardır. Kripto para piyasasının geri kalanını oluşturan bir dizi dijital varlık var.

Rakip kripto para türleri olmasına rağmen, fiyatları sadece küçük bir özellik. Bu teknolojilerin arkasındaki şirketler, kuruluşlar ve vakıflar, yalnızca internette ticaret yapmak için kullanılan madeni paralar değil, çoğunlukla yararlı dijital ağlar ve pazarlar yaratılmaya çalışılıyor.

Kripto para türleri ile ilgili konuya dalmadan önce birkaç şeyi açıklayalım. Bilgisayar programcısı değilseniz, kripto para birimi oldukça karmaşık bir konu olarak size gelebilir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, çoğu kripto para biriminin belirli ağlarda dijital belirteç olarak kullanılmak üzere tasarlandığıdır.

Radarınızda bulundurmaya değer beş farklı kripto para birimine bir göz atalım.

Kripto Para Birimleri

1. Ethereum (ETH)

Ether (ETH), Ethereum ağında kullanılan kripto para birimidir. Piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi ve Bitcoin’in en büyük rakibi. Platformun adı ve programlama dili Ethereum’dur.

Ethereum, diğerlerinin yanı sıra programcı Vitalik Buterin’in yaratımıdır ve 2015’te hayata geçirilmiştir. Blok zinciri kullanır ve açık kaynaklıdır, ancak tasarımında Bitcoin’den daha karmaşıktır.

Fikir, Ethereum’un akıllı sözleşmeler ve dağıtılmış uygulamalar (DApps) için kullanılmasıdır. Bu karmaşık görünebilir, ancak temelde farklı tarafların verimli ve güvenli bir şekilde etkileşime girmesi ve iş yapması için yollar yaratmak anlamına gelir.

Mevcut birçok kripto para birimi aslında Ethereum ağında çalışır. Ethereum’un fiyatı yılın başından bu yana% 90’ın üzerinde yükseldi ve şu anda 1.400 dolar civarında. Bu, 2018’de ulaştığı yükseklere benzer bir fiyat.

2. CARDONA (ADA)

2015 yılında Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson, Cardano ve tokeni ADA, akıllı sözleşmeler ve DApp’ler ile kullanım içindir. Bunu Ethereum’un rakibi olarak düşünebilirsiniz. Gerçekten de ADA, ETH’ye benzer bir kripto para birimidir.

Bu ilginç, çünkü alandaki akademik uzmanlar tarafından meslektaş incelemesine tabi tutulan ve geliştirilen tek blok zinciridir. Cardano ekibi, sadece ADA belirtecinden para kazanmakla kalmayıp dünyayı değiştirmeye de kararlı.

Amaçları, Ethereum’dan daha hızlı ve daha verimli bir ağ oluşturmaktır. Cardano’nun ADA kripto para biriminin çok yüksek bir arzı ve jeton başına 0,37 dolarlık cari fiyatı var, bu da 1,18 dolarlık en yüksek değerinden çok uzakta.

3. LİTECOİN (LTC)

Bitcoin’de bir gelişme olarak tasarlanan Litecoin, küresel bir ödeme ağı olmayı hedefliyor. 2011 yılında Charlie Lee tarafından başlatılan bu, ödeme odaklı bir kripto para birimi türüdür. Bitcoin dijital altın ise Litecoin için umut dijital gümüş olmaktır.

Litecoin’in programlama yapısı, Bitcoin’den daha hızlı ve daha kolay edinilmesini sağlar. Buradaki fikir, bu altcoin’i daha küçük işlemler için kullanmak ve Bitcoin’den neredeyse dört kat daha yüksek bir coin limiti var.

Litecoin’in fiyatı, bu yıl coin başına yaklaşık 150 $ ‘a kadar% 28’in üzerinde pozitif hareket gördü, ancak yine de 350 $’ ın biraz üzerinde olan şimdiye kadarki en yüksek değerinden çok uzak.

4. Stellar Lumens (XLM)

Bu, paranın hareketine ve depolanmasına odaklanan açık bir ağdır. Stellar, Lumens (XLM) adlı bir kripto para belirteci kullanır. Bu başka bir finansal kripto para birimi türüdür. Bununla birlikte, Stellar’ın amacı, bireyleri hedef almaktan ziyade, XLM kripto para birimini, kurumların varlıklar gibi şeyleri sınır ötesi ticaret yapabilmelerini kolaylaştırmak ve ucuzlatmak için kullanmaktır.

Ağın amacı, itibari para birimi (normal para) ile birlikte çalışmak ve onu değiştirmek değil. İddialı hedefleri, küresel pazarları bugün olduğundan daha akıcı, açık ve daha az sıkışık hale getirmektir.

XLM belirtecinin fiyatı bu yıl% 130’un üzerinde artışla 0,31 dolara yükseldi. Diğerleri gibi, en yüksek fiyatı olan 0,87 dolardan hala çok düşük.

5. IOTA (IOTA)

2016’da kurulan IOTA Foundation’ın ana hedefi, IOTA kripto para birimini kullanarak Nesnelerin İnternetini (IoT) güçlendirmektir. Bu sadece makineden makineye işlemler anlamına gelir. Blok zinciri yerine IOTA, Tangle olarak bilinen bir teknoloji kullanıyor. Çoğu blok zincirinin hız ve ölçeklenebilirlik sorunları vardır, bu nedenle bu farklı bir yaklaşımdır.

Çok fazla işlem varsa, blok zincirleri tıkanabilir. IOTA’nın Tangle tasarımı, daha fazla kullanıcıyla daha hızlı hale gelmesini sağlar. Madenci olmadığı için işlem ücreti de yoktur. Bu, çok sayıda küçük işlemin olduğu ağlar için potansiyel olarak gerçekten yararlı olmasını sağlar.

IOTA Vakfı, Jaguar Land Rover gibi devasa otomobil üreticileriyle ve hatta Tayvan’daki Taipei gibi şehirlerle zaten ortaklık kurdu.

IOTA’nın fiyatı bu yıl% 60’ın üzerinde gerçekten olumlu bir artışla 0,48 ABD Dolarına yükseldi. Ancak bu hala 5,25 $ ‘lık en yüksek fiyatından çok uzak, bu nedenle fiyatın yeniden artması için belki de bolca yer var.

En çok kullanılan 5 Kripto Para Birimini sizler için değerlendirdik. Diğer inceleme içeriklerine web sitemizden ulaşabilirsiniz.