• BIST 100
  1.466,42
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609955,653
  % -0,88
 • ETHEREUM/TL
  39698
  % -0,82
 • RIPPLE/TL
  10.61
  % -1,37
 • TETHER/TL
  9.66
  % 3,67
 • LITECOIN/TL
  1910.42
  % -2,23

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yüksek faize karşıyız dedi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde; 

Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor. Salgın döneminde, güçlü sağlık altyapısının yanı sıra üretimin araştırma geliştirme, ihracatın ticarette pazar ve ürün çeşitliliğinin önemini gördük. 

Aşılamanın artmasıyla beraber dünya genelinde salgın geriledikçe taşlar yerine oturacak, ülkemizin yakaladığı ivme daha da artacaktır. Türk firmaları kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları ve güvenilir oluşlarıyla rakiplerine adeta fark atıyor.

Serbest piyasa ekonomisi için attığımız adımların etkisi yansımaya başladı. Kur cephesi nispeten istikrar kazandı, yurt dışındaki yatırımcıların taleplerinin artmaya başladığını görüyoruz. 

Ülkemizin küresel ihracattaki payı geçtiğimiz yılın ocak-ekim verileri itibarıyla ilk defa yüzde 1’i aşarak yüzde 1,03 seviyesine çıktı. 2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318’e ulaştı. 

Türkiye’ye güvenen yatırımcılar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kazanmaya devam edecektir. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor. Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üzerinde portföy girişi gerçekleşti. 

Ekonomimizin uzun dönemli sürdürülebilir ve kaliteli bir büyüme yapısına kavuşmasını amaçlıyoruz. Reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında kapsamlı reform paketimizi kamuoyuyla paylaşacağız.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Bu konuda sizlerin mesajları önem arz ediyor çünkü siz şu anda yatırımcı konumundasınız.

Bizim arkadaşlar kızıyor biliyorum ama kusura bakmasınlar eğer ben bu ülkenin başkanıysam, cumhurbaşkanıysam, bunu anlatmaya devam edeceğim. Çünkü ben yüksek faizle ülkenin kalkınacağına inanmıyorum.