• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  594910,191
  % -1,69
 • ETHEREUM/TL
  40386
  % 0,23
 • RIPPLE/TL
  10.69
  % 1,71
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,45
 • LITECOIN/TL
  1854.11
  % -0,86

Edward Snowden: Bitcoin İçin %100 Gizlilik İmkansız

Amerikalı gazeteci Naomi Brockwell, Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden ile röportaj yaptı.

Röportajda en dikkat çeken nokta, Snowden’ın kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini dile getirdiği kısımdı.
Eski istihbarat ve güvenlik çalışanı Snowden’a göre, dijital para birimlerinin büyümesi kaçınılmazdı ve birçok devletin bunu fark etmiş olması iyi bir şey. Merkez bankalarının CBDC’yi başlatarak Bitcoin için etkili rakipler yaratmaya çalışması da kaçınılmazdı. Bununla birlikte, Snowden, CBDC’lerin dijital paranın temel değerlerini düşüreceğini öne sürdü:

”Temel olarak, ulusal para birimleri paranın yeniden fiyatlandırılması olarak adlandırılır. Genel halk kesimi için özel bir avantajı yoktur. Onların yardımı ile hükümetin teşvik ödemeleri yapması daha uygun olacaktır. Ancak bunun da bariz dezavantajları var.

Bu teşvik ödemeleri para biriminin değerini düşürdüğü için bu yeni bir vergilendirme yöntemi. Bu durumda, dijital para birimi enflasyon ve gizli vergiler sorununu çözmüyor.

Bitcoin’e gelince, tüm avantajlarına rağmen, Blockchain’in gizlilik ve düşük bant genişliği sorunu henüz çözülmedi. BTC ağının çalıştığı formda, eyalet düzeyinde büyük ölçekli işlemler için gerekli olan % 100 gizliliği sağlamak imkansız”

Snowden ayrıca röportajda, dijital parayı kredi kartı gibi geleneksel bir ödeme aracına tercih ederek kendisinin de kripto para birimi kullandığını itiraf etti. Açık dezavantajlarına rağmen, kripto para birimlerinin mahremiyetten yoksun olan kredi kartlarına göre birçok avantajı var olduğunu söyledi.

“Herkes kripto para birimlerinin iyi çalışılmış dezavantajları olduğunu biliyor. Tamamen çözülebilir. Ağlar arası işlemler söz konusu olduğunda, bunun üzerinde çalışan birçok ekip var. Soru şu ki, neden bu kadar uzun sürüyor?”