• BIST 100
  1.466,38
  % 0,75
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609298,429
  % -1,55
 • ETHEREUM/TL
  39685
  % -0,12
 • RIPPLE/TL
  10.6
  % -0,94
 • TETHER/TL
  9.62
  % 3,04
 • LITECOIN/TL
  1910.49
  % -2,54

Ekonomi Nasıl Öğrenilir?

24
ekonomi nasıl öğrenilir? 3

Ekonomi bir insan topluluğunun, bir ülkenin veya bir kurumu ve şirketin hayata tutunmak amacıyla giriştiği üretim sonucu elde ettiklerini paylaşma biçimlerinin tamamına karşılık olarak gelmektedir. Arapça kökeni ‘iktisat’ olan ekonominin, fazla ve gereksiz harcamalardan uzak durma anlamına gelen bir alt yapısı da vardır.

Ülkemizde son zamanlarda geçilen süreçler sebebiyle gün içinde muhakkak bir kerede olsa ekonomi ile ilgili tartışan, sohbet eden bir grup içinde bulunmaktayız. Bir bilim dalı olan ekonomi hakkında fikir yürütebilmek için ve ekonomi öğrenmek için televizyon üzerinden duyulan haberler yeterli değildir.

Bir Kişi Ekonomiyi Öğrenmek İçin Neler Yapmalıdır?

25
ekonomi nasıl öğrenilir? 4

‘Ekonomi nasıl öğrenilir? Sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Kişilerin bazıları ekonomiye olan ilgilerini mesleğe dönüştürmek isteri Kimileri ise ekonomi hakkında bilgi sahibi olarak yapacağı yatırımlarda ve maddi işlemlerde kendisine yetebilmeyi hedeflemektedir. Bunun yanı sıra bankacılık işlemleri için, ticari faaliyetler için ve turizm sektörü için de iyi bir ekonomi bilgisine sahip olmak gerekmektedir.  Ekonomi öğrenmek isteyen kişilerin birçok seçenekleri vardır. Bu seçeneklere değinilecek olursa şu şekilde sıralanabilir

 1. Ülkemizde bulunan yüksek öğretim kurumlarında lisans ve ön lisans eğitimi olarak ‘Ekonomi ve Finans’ ve ‘İktisat, maliye’ gibi bölümler yer almaktadır. Bu bölümlerden mezun olarak kişiler detaylı bir ekonomi bilgisine ve sahip oldukları bu bilgilerle değerli bir meslek alanına sahip olmaktadırlar. Yani nitelikli bir ekonomist olmak isteyen kişilerin bu eğitimleri tamamlamaları gerekir.
 2. Ayrıca özel sektörde ekonomi öğrenme ile ilgili birçok kurs ve eğitim alanı bulunmaktadır. Bu kurslar ile ekonomi ve finans desteği verebilecek veya alabilecek noktaya gelmektedirler.
 3. En basit ve en temel yöntem ise ekonomi ile ilgili dergiler, kitaplardan bilgiler alınabilir. Bunun yanı sıra televizyonlarda verilen ekonomi programlarını takip etme ve konular üzerinde detaylı araştırmalar yaparak da faydalı bilgiler edinilebilir.
 4. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve birçok bilimsel ve güncel bilgilerin edinilme yöntemi olarak kullanılan online sistemler bulunmaktadır. Bu online eğitimler sonucunda eğitim veren kişiler online destek ile eğitim alanları eğitim sonrasında da yalnız bırakmıyor.
 5. Hem devlet hem de vakıf üniversiteleri ekonomi üzerine tezli ve tezsiz yüksek lisans eğitimleri ile ekonomi alanında uzmanlaşma imkânı sunuyor. Tezli yüksek lisans eğitimi sonucunda kişiler üniversitelerde akademik kariyere başlayabilmektedirler.

Bu yöntemler ile kişinin ekonomi alanı hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması mümkündür.