• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  595589,202
  % -2,27
 • ETHEREUM/TL
  39997
  % -1,20
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 0,69
 • TETHER/TL
  9.54
  % -0,90
 • LITECOIN/TL
  1843.38
  % -2,34

Ekonomide Neye Yatırım Yapmalı?

Ekonomide Neye Yatırım Yapmalı?

Tüm çabalarınız sonucunda belli bir miktar birikim sağladığınızda bu birikimi doğru yatırımları yaparak kârlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Yatırım, bu birikiminizi tüketim aracı olarak kullanmanızdan farklı olarak uzun vadede çeşitli getiriler sunmaya devam edeceğinden avantajlı bir sistem olarak görülmektedir.

Genel yargının aksine yatırım sadece çok büyük meblağlardaki varlıklar aracılığıyla yapılmaz. Bütçe yaratabilen herkes çeşitli vadelerde değişebilen miktarlarda kazançlar sağlayabilir.

Özellikle yeni başlayan bir yatırımcıysanız, anaparanızın bir kısmını ya da tamamını kaybedebileceğiniz riskli yatırımlar yapmadan önce stratejinizi en sağlam şekilde oluşturmalısınız. Bu stratejilerin oluşturulması adına en çok yatırım yapılan ve kazanç sağlaması beklenen farklı piyasaları araştırabilirsiniz.

2
ekonomide neye yatırım yapmalı? 2

Yatırım Araçları Nelerdir?

Hisselerden dövizlere, varlıklardan fonlara birçok yatırım aracını tercih edebilirsiniz. Bazı yatırımlarda kısa vadede değerler değişken olsa da uzun vadede bakıldığı zaman oldukça kazançlıdır.

 • Altın alımı bu tür yatırımlara verilebilecek en önemli örneklerden biridir.

Eğer 10 yıl önce 53,8 TRY değerinden 100 gram altın alsaydınız, bu gün itibariyle gramını 446,5 TRY olarak satabilirdiniz. Bu da yaklaşık 8 kat kazanç sağladınız anlamına geliyor.

 • Sıkça yatırım yapılan bir başka piyasa ise döviz piyasasıdır. Döviz kurlarının da getirileri kısa periyotlarda göze çarpmasa da birkaç yıllık geçmişe bakıldığında yine yüksek kâr sağlayan bir yatırım türüdür.
 • Risk almadan, değer kaybetmek istemeyeceğiniz bir yatırım arıyorsanız mevduat yatırımını düşünebilirsiniz. Bu yatırımda ise anaparanızın değerini kaybetmeyeceğini bilerek işlem yapabilme avantajı olsa da getirisi riskli yatırımlara oranla düşüktür.
 • Gayrimenkul alanında yapılan yatırımlar ise özellikle yatırım yaptığınız konumun değerlenmesi ya da işlek hale getirilmesi sonucunda katlanarak kazanç sağlayabilir.

Ekonomik Krizde Yatırım

Ekonomik kriz, yaşadığınız ülkenin ekonomi değişkenlerinde özellikle negatif yönlerdeki etkilerin sonucu oluşan belirsizlik ortamı ile karakterizedir. Yatırımcılar için ekonomik kriz kavramı oldukça tedirgin edici bir durum olsa da hazırlıklı olmakta ve takip edilebilir bir kriz planı oluşturmakta fayda vardır.

Öncelikle ekonomik kriz döneminde nasıl bir strateji izleyeceğinizi belirlemelisiniz. Bu hedef, elinizdeki birikim ve varlıklarınızı korumak ya da her zamanki gibi daha fazlasını kazanma isteği olabilir.

Enflasyona karşı mevcut varlığınızın değerini korumak istiyorsanız yatırım araçlarınızı çeşitlendirmeniz daha faydalı olabilir. Böyle zamanlarda yatırım araçları arasında genellikle düşük riskli ve dalgalanmaları az piyasalar tercih edilmektedir.

Mevduata yatırım yapmak, getirisi düşük olabilse de riski de bir o kadar düşük olduğundan öneriler arasındadır. Krizden etkilenmeyeceği düşünülen döviz kurları da mantıklı bir yatırım aracına dönüşebilir.

Kriz dönemlerinde döviz kuarları genellikle büyük bir değişim hızına sahiptir. Bu değişim sistemi doğru kullanıldığında büyük bir fırsat oluşturabilir. Özellikle yatırımınızı çeşitli piyasalarda kullanılan kaldıraç sistemiyle yaparsanız kazancınız katlanarak artacaktır.

Hedefiniz ne olursa olsun büyük kayıplara uğramamak adına bu yatırım araçlarını kullanmadan önce piyasaların sıkı bir takipçisi olarak doğru adımları belirlemeniz gerekir.