• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  599122,598
  % -1,14
 • ETHEREUM/TL
  40371
  % 0,38
 • RIPPLE/TL
  10.64
  % 1,35
 • TETHER/TL
  9.59
  % -0,37
 • LITECOIN/TL
  1851.06
  % -1,39

eSIM Kart Nedir? eSIM Kart Nereden Alınır? Turkcell – Vodafone

2021 yılında SIM kartların yerini alacak eSIM teknolojisi Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu tarafından tanıtıldı. Peki Turkcell ve Vodafone müşterileri eSIM Kart nereden ve nasıl alacak?

eSIM Kart Nedir?

e sim nedir e sim turkiye de ne zaman
esim kart nedir? esim kart nereden alınır? turkcell - vodafone 7

eSIM Kart, yeni nesil bir dijital sim karttır. 2021 yılı itibariyle hayatımıza girecek teknolojiyle fiziksel sim kartların tarih olacak.

eSIM Kart Ne Zaman Kullanılmaya Başlayacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK’nın gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdiğini ve eSIM’in 2021 itibariyle ülkemizde hayata geçeceğini duyurdu.

eSIM Kart Özellikleri Nelerdir?

 • eSIM Kart fiziksel değil sanal bir karttır. Bu nedenle daha güvenlidir. Verileriniz çalınmaz.
 • eSIM Kart birden fazla profil yükleyebilme özelliği sunuyor. Bu sayede yurt dışına çıktığınızda sim kartınızı çıkarıp takmak yerine telefonunuzda hangi hücresel ağın aktif olmasını isterseniz onu seçerek kolayca geçiş sağlayabileceksiniz.
 • eSIM Kart dijital olduğundan tamamen çevre dostudur. Klasik SIM kart gibi plastikten üretilmediği için bu alanda da kullanıcı dostudur.
 • SIM kart yuvası ihtiyacını da ortadan kaldırır. e-SIM’lerin tüketiciler için fiyat avantajı sağlaması beklenmektedir.

eSIM Kart ile bir nano ve bir de eSIM olmak üzere iki aktif SIM Kart kullanabilirsiniz.

eSIM Kart Destekleyen Telefonlar – Tabletler – Akıllı Saatler

esim kart kullanan telefonlar
esim kart nedir? esim kart nereden alınır? turkcell - vodafone 8

Apple’ın iPhone XR, iPhone XS ve XS Max modellerinde çift SIM desteğini sunuyor. Bunu hem fiziksel SIM kart yuvası, hem de e-SIM desteğini barındırarak yapıyor.

iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPhone 12 Mini’de e-SIM desteği bulunuyor.

Ayrıca Apple Watch Series 3, Watch Series 4, Watch Series 5, Watch Series 6 ve Watch SE’nin Türkiye’de satılmayan LTE destekli modellerinde de e-SIM desteği mevcut. iPad Pro’nun hücresel modelleri de bu destekle satılıyor.

Google da Pixel 2’den itibaren bu desteği sunuyor. Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 4, Pixel 4 XL bu desteği sunan telefonlar arasında yer alıyor.

Samsung ise Galaxy S20, S20+, S20 Ultra modellerinde ve aynı zamanda Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra’da e-SIM desteği sunuyor.

Microsoft Windows 10’da da e-SIM desteği bulunuyor. Türkiye’de kullanılmasa da, Qualcomm Snapdragon işlemcili bazı PC’lerde, geleneksel microSIM kart yuvasına bir alternatif olarak kullanılabiliyor.

eSIM Kart Ücretli Mi?

Ülkemizde şu an sadece Vodafone, e-SIM desteği sunuyor. e-SIM almak isteyen müşteriler, Vodafone mağazalarını ziyaret ederek talepte bulunabilir. e-SIM’e geçiş işlemi ücretsiz yapılıyor.

Vodafone eSIM Kart Alma – Aktifleştirme (Android/IOS)

resim 1
vodafone esim kart alma ayarları – ios

iOS Telefonda eSIM Kart Nasıl Aktive Edilir?

1- Ayarlar menüsüne git
2- “Hücresel”i tıkla
3- “Hücresel Plan Ekle” yi seç
4- eSIM kartının üzerindeki QR kodu okut
5- Sim kilidini açmak için pin kodunu gir

iPhone eSIM Çift Sim Hücresel Veri Planı Ayarlama

eSIM ile hücresel veri planınızı ayarlama

iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve sonraki modellerde bir hücresel plan için fiziksel nano SIM ve bir veya daha fazla sayıdaki diğer hücresel planlarınız için de eSIM kullanabilirsiniz. Nano SIM kartınız yoksa ve operatörünüz destekliyorsa eSIM, tek hücresel veri planınız olarak kullanılabilir. Operatörünüzün sağladığı eSIM, iPhone’unuzda dijital olarak saklanır.

İkinci hücresel veri planınızı etkinleştirmek için operatörünüzün size verdiği QR kodunu tarayabilir, operatörünüzün iPhone uygulamasını kullanabilir, atanmış bir planı yükleyebilir veya bilgileri elle girebilirsiniz:

QR kodu tarama
 1. Kamera uygulamasını açın ve QR kodunuzu tarayın.
 2. Görüntülendiğinde, Hücresel Plan Algılandı bildirimine dokunun.
 3. Ekranın alt kısmındaki Sürdür’e dokunun.
 4. Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.

eSIM’i etkinleştirmek için bir onay kodu girmeniz istenirse operatörünüzün verdiği numarayı girin.

Operatörün uygulamasını kullanma
 1. App Store’a gidip operatörünüzün uygulamasını indirin.
 2. Uygulamayı kullanarak bir hücresel plan satın alın.
Atanmış bir hücresel planı yükleme

iOS 13 ve sonraki sürümlerde bazı operatörler, yüklemeniz için bir hücresel plan atayabilir. Daha fazla bilgi için operatörünüzle irtibat kurun.

Size bir plan atandıysa şu adımları izleyin: 

 1. Görüntülendiğinde, Operatör Hücresel Planı Yüklenmeye Hazır ifadesinin bulunduğu bildirime dokunun.
 2. Ayarlar uygulamasında, Operatör Hücresel Planı Yüklenmeye Hazır seçeneğine dokunun.
 3. Ekranın alt kısmındaki Sürdür’e dokunun.
Bilgileri elle girme

Gerekirse plan bilgilerinizi elle de girebilirsiniz. Plan bilgilerinizi elle girmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’a gidin.
 2. Hücresel’e veya Mobil Veri’ye dokunun.
 3. Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.
 4. iPhone ekranının en altındaki Ayrıntıları Elle Girin’e dokunun.
nav button spacer test

iPhone’unuzda birden fazla eSIM bulundurabilir ancak aynı anda bunlardan yalnızca birini kullanabilirsiniz. eSIM’ler arasında geçiş yapmak için Ayarlar’a dokunun, Hücresel’e veya Mobil Veri’ye ve ardından kullanmak istediğiniz plana dokunun. Ardından Bu Hattı Etkinleştir’e dokunun.

İlerleyen bölümlerde iPhone’unuzdaki diğer ayar ekranları hakkında daha fazla bilgi verilmektedir.

nav button spacer test
‘iPhone Telefonumda Hücresel Plan Ekle Seçeneği Yok’ Sorunu ve Çözümü

iPhone telefonunda gerekli ayarları yapmasına rağmen Hücresel Plan Ekle seçeneği aktif olarak görünmeyen kullanıcılar, Apple Destek ile iletişime geçerek Apple Kıdemli Danışman personellerine sorunu iletmeleri durumunda, telefonlarına uzaktan bağlantı kurularak eSIM Kurulumu ayarını aktif hale getirebilirler.

Konu hakkında sorun yaşarsanız, bize yorum alanından ulaşabilirsiniz.

resim 2
vodafone esim kart alma ayarları – android

Android Telefonda eSIM Kart Nasıl Aktive Edilir?

1- Ayarlar menüsüne git
2- “Bağlantılar” tıkla
3- “Sim kart yöneticisi”ni seç
4- “Mobil plan ekleme” yi tıkla
5- “Operatör QR kodunu kullan” tıkla
6- eSIM kartının üzerindeki QR kodu okut
7- Sim kilidini açmak için pin kodunu gir

Vodafone mevcut SIM kartınızı eSIM Kart ile değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde yeni Vodafone numaranızı eSIM ile alabilirsiniz. Detaylı bilgi için VODAFONE DESTEK ile iletişime geçebilirsiniz.

Turkcell eSIM Kart Alma – Aktifleştirme (Android/IOS)

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan tarafından yapılan açıklamayla Turkcell de eSIM Kart teknolojisini kullanmaya başladı.

Murat Erkan; AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ve milli teknolojileri en fazla destekleyen şirket olarak Türkiye’ye özel geliştirilen eSIM çözümünün bir parçası olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

“Turkcell, Türkiye’de eSIM alanında Ar-Ge anlamında çalışmaya başlayan ilk operatör.” diyen Erkan, 2017’de başlayan Ar-Ge çalışmalarının sonucunda özel olarak geliştirilen bu çözümlerin halihazırda Belarus ve Ukrayna’da kullanıldığını aktardı.

Teknolojilerin kullanıldığı ülkelere özel olarak geliştirilmesi gerektiğini düşünerek tüm çalışmalarını bu yönde yapmaya devam ettiklerini anlatan Erkan, şunları kaydetti:

“Türkiye’de de eSIM çözümü sayesinde kullanıcılarımızın verisi Türkiye’de kalacak. Teknolojinin uçtan uca yerli ve milli olmasını sağlayacak bu çözümün Türkiye’ye özel olarak geliştirilebilmesi için yürütülen çalışmalarda aktif biçimde rol aldık.”

Erkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) öncülüğünde başlatılan, geliştirme çalışmalarına katkı sundukları yerli ve milli eSIM teknolojisini Turkcell kalitesiyle müşterilerin hizmetine sunmanın heyecanını yaşadıklarına işaret eden Erkan, “Turkcell olarak hatları da dijitalleştiren bu yerli ve milli eSIM çözümünü kullanıma sunduk.” ifadelerini kullandı.

Bu teknolojiyi Türkiye’ye kazandırmak için öncülük eden Ulaştırma Bakanlığı ve BTK yetkililerine teşekkür eden Erkan, “Türkiye’nin Turkcell’i olarak yerli ve milli teknolojilerin gelişimine katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ
avatar of esra
 • Esra10 ay önce
 • Yanlış bilmiyorsam bu teknoloji 2016 yılında kullanılmaya başlandı. Biz anca gecebildik.