• BIST 100
  1.466,18
  % 0,74
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  611769,554
  % -0,22
 • ETHEREUM/TL
  39990
  % 2,47
 • RIPPLE/TL
  10.71
  % 0,58
 • TETHER/TL
  9.65
  % 3,65
 • LITECOIN/TL
  1922.65
  % -0,72

Ethereum Geliştiricisi Virgil Griffith’in Davası Seneye Ertelendi

ABD hükümeti, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith’in, Kuzey Korelilerin ülkedeki mali yaptırımları atlatmak için kripto paranın nasıl kullanılabileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Kasım 2019’da Kuzey Kore’ye (DPRK) kripto para birimini kendi menfaati için kullanmasına yardım etmek için komplo kurmak suçlamasıyla tutuklanan Griffith, aleyhindeki davanın reddedilmesini istiyor. New York’un Güney Bölgesi’nden ABD Bölge Yargıcı P. Kevin Castel, davadaki küçük noktalarda bir dizi karar verirken, Eylül 2021 için tam bir duruşma geçici olarak planlandı.

Hükümetin şikayetine göre Griffith, ABD hükümetinin izni reddedilmesine rağmen geçen Nisan ayında bir blok zinciri konferansında konuşmak için Pyongyang’a gitti. Bu, ABD mahkemelerinde kripto para birimi ve yaptırımları içeren ilk davadır.

Ekim ayında, Griffith’in temsilcileri kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmek için bir talepte bulundular. Önerge, Griffith’in blockchain teknolojisi hakkında Kuzey Korelilere kamuya açık bilgi aktarmasının ülkeye bir hizmet sağlamayı teşkil etmediğini ve hükümetin iddialarının gerçekleri belirtmekte başarısız olduğunu savundu.

Davayla ilgili Salı günkü duruşmada, bu güçlü bir tartışma konusu haline geldi. Yargıç Castel, hükümetin Griffith’in konferanstaki konuşmasında açıklanan bilgilerin mevcut blockchain yetenekleri ve DPRK bilgisinin “ötesinde” olduğunu iddia etmeyi planlayıp planlamadığını sorguladı.

“Bilmek istediğim şey, hükümetin jüri önünde durup durmayacağı ve Bay Griffith’in komplonun bir amacı olarak verdiği ve sağlamayı amaçladığı bilgilerin, başka türlü DPRK tarafından bilinmeyen bilgileri içerdiğini iddia edip etmediğidir. Bunu yapmayı planlıyor musun? ” O sordu.

İddia makamı, savunmanın reddetme talebindeki DPRK tanımının çok geniş olması nedeniyle bu iddiayı yapmayacağını söyledi. Bunun yerine, Griffith’in konuşmasının ve ardından gelen Soru-Cevap oturumunun izleyici içindeki bireylerin kripto para biriminin nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olduğuna dair kanıt sağlayacak.

“Bay. Griffith’in kendisi de FBI’a açıklamalarda bulundu; burada, belirli istisnalar dışında, soru soran izleyicilerdeki insanların karmaşıklık eksikliğini ve bu kavramları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yaptığı şeylerin türlerini açıkladı. Öyleyse olsun ya da olmasın, ancak DPRK’yı bir bütün olarak yansıtan materyaller var ya da DPRK kripto para birimi yeteneklerinin bilinmeyen başka bir bileşeni bu durumda sorun değil ”dedi savcılık avukatı Kyle Wirshba.

Açıklığa kavuşturulmamış olan şey, Griffith’in karşı karşıya kalacağı belirli suçlamalardır: Şikayet, yaptırım yasasını ihlal etmekle ilgili geniş bir suçlama içermektedir, ancak Griffith’in avukatları tam olarak ne yapmakla suçlandığını bilmek istiyor.

Yargıç Castel, Griffith aleyhindeki suçlamaların reddine ilişkin önergeye karar vermemiş olsa da, bir dizi başka emir de verildi.

Yargıç Castel, 24 Ekim 2019 tarihine kadar FBI ile OFAC arasındaki ilk iletişimlere dayanarak ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin (OFAC) Griffith’in davasına katılmış olabileceği bilgisinin açıklanmasını zorunlu kılmak için davalılar tarafından bir öneri verdi. şimdiki zaman.

Yargıç Castel, “Genel olarak, savcılık başka bir eyalet veya federal kurumla ortak bir soruşturma yürüttüğünde, bu çevrede yer alan mahkemeler, savcının görevinin, diğer kurumun sahip olduğu materyalleri Brady amaçları doğrultusunda incelemeye kadar uzandığına karar vermiştir” dedi.

Brady Kuralı, savcının hükümetin elinde bulunan ve suçluyu temize çıkarabilecek her türlü bilgiyi ifşa etmesini gerektirir.

Yargıç, sanığın hükümetin henüz doğrulamadığı bir tanığın kimliğini açıklama talebini reddetti. Yargıç Castel, hükümetin duruşmadan 30 gün öncesine kadar bunu yapmak zorunda olmadığını söyledi.

Savcılığın açıklamasına atıfta bulunarak, Griffith’in konferanstaki konuşması sırasında aktardığı bilgilerin DPRK’nın kripto ve blok zinciri yeteneklerini aştığını iddia etmeyecek olan Yargıç Castel, savunma makamının bu yeteneklerle ilgili olarak hükümet kurumları tarafından tutulan bilgileri arama kararını erteledi.

Bunun yerine, iki tarafın konuyla ilgili bir hüküm üzerinde çalışmalarını ve 25 Ocak 2021’e kadar mahkemeye sunmalarını istedi.

Son olarak, yargıç, duruşmanın Eylül 2021’de başlaması için bir dizi tarih önerdi. Griffith’in avukatlarının, sanığa getirilen bazı kısıtlamaların hafifletilmesini talep eden bir mektup sunmasına da karar verildi.

Savunma avukatı Brian E. Klein, “Bildiğiniz gibi, çok, çok katı kısıtlamalar uyguladı,” dedi ve Griffith’in internet erişimi olmadığını ve evinden çıkamayacağını ekledi.

Her iki tarafın da Eylül 2021’de duruşmanın başlatılmasına itirazları olması halinde bu yıl 30 Aralık’a kadar mahkemeye yazı göndermeleri emredildi.