• BIST 100
  1.468,50
  % 0,90
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  607368,241
  % -1,57
 • ETHEREUM/TL
  39540
  % -1,23
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -1,95
 • TETHER/TL
  9.64
  % 3,30
 • LITECOIN/TL
  1902.5
  % -2,81

Gazprom, Sibirya’da Bitcoin Madenciliği Çiftliği Kurdu

Rusya’nın en büyük petrol üreticilerinden olan Gazprom Neft, Sibirya’da bir Bitcoin madencilik çiftliği kurdu

Petrol sondaj devi Gazprom Neft, gaz enerjisi ile çalışan bir kripto madencilik çiftliği kurdu.

Kripto çiftliği, kuzeybatı Sibirya’nın Khanty-Mansiysk bölgesinde bulunuyor.

Çiftlik, enerji kaynağı olarak yakındaki bir petrol sahasından elde edilen gazı, kendi elektrik santralini kullanarak madencilik işlemi için elektriğe dönüştürüyor.

Gazprom Neft kripto madenciliği kendi başına yapmayacak.

Kaynaklarını kripto madencilere açmayı planlayan şirket, geçtiğimiz sonbaharda maden şirketi Vekus ile küçük ölçekli bir madencilik operasyonu başlatı.

Gazprom Neft, çiftliğin ne kadar büyüklükte olacağını açıklamasa da, madencilik ağının boyutunu büyütmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Bitcoin madenciliği, yeni Bitcoin oluşturma süreci için kullanılan bir terim.

Kripto Madencilik, özel bilgisayarlar kullanılarak yapılan, blok zinciri işlem bloklarını çözerek, karşılığında ödül olarak Bitcoin kazanılan bir sistem.

BBC raporuna göre, Bitcoin madenciliği ile ilgili enerji tüketimi yedi gigawatt enerjiye, dünyanın enerji arzının yaklaşık % 0.21’ine veya İsviçre’nin güç tüketiminin tamamına eşit.

Bitcoin Madencilik Çiftliğinin Detayları

Sibirya Bitcoin çiftliği aynı anda iki sorunu çözüyor. Birincisi, kripto para birimi madenciliğinin yoğun enerji süreci için büyük miktarlarda -neredeyse- ücretsiz elektrik üretmenin yeni bir yolunu sağlıyor, öte yandan petrol sondaj işleminde yağın çıkarılması esnasında ortaya çıkan CO2 salınımını boşa harcamak yerine, onu elektrik üretmek için kullanarak başka bir amaç için değerli bir kaynak sağlıyor.

Bir ayda, 1.8 Bitcoin kazanmak için 49.500 metreküp doğal gaz kullanıldığı bildirildi.

Mevcut işlem fiyatlarında, bu 52.000 $ ‘dan fazlasına eşit. Bu kötü bir yatırım getirisi değil. Özellikle de artık gerekli altyapının büyük bir kısmının halihazırda kurulmuş olduğu düşünülünce.