• BIST 100
  1.465,15
  % 0,67
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  612010,124
  % -0,15
 • ETHEREUM/TL
  40027
  % 2,58
 • RIPPLE/TL
  10.67
  % 0,39
 • TETHER/TL
  9.65
  % 3,68
 • LITECOIN/TL
  1920.3
  % -0,77

Haftalık Değerlendirme – 20 Aralık

Borsa endeksi geçtiğimiz haftayı yeni rekorlara imza atarak %2.74 yükselişle kapattı. Haftalık değerlendirme yazımız aşağıda.

Banka endeksi %2.86 ile endeks üzerinde etkili olurken, Sınai endeksi %0.48 ile görece olarak sınırlı bir yükseliş gösterdi. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.6 gerileme kaydetti. Türk Lirası (TL) ise Dolar (USD) karşısında %3 değer kazandığı bir haftayı geride bıraktı.

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 7.62 seviyelerinde tamamladı. Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Naci Ağbal‘ın 2021 Para ve Kur Politikası başlıklı toplantısında verdiği mesajların da piyasalarda güven oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu durum etkisini haftanın geri kalanında da Türk Lirası üzerinde kendini gösterdi. Şimdi gözler 24 Aralık’taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrilmiş vaziyette. Mevcut beklenti faiz artırımı yönünde.

Koronavirüs karşısında her geçen gün artan aşı geliştirme çalışmaları ve toplu aşı sürecinin başlaması, öncü gösterge ekonomik aktivitelerin canlılığını küresel piyasalarda ortaya koymuş görünüyor. Dow Jones endeksi haftayı %3.94 yükselişle tamamlarken, Alman Borsası son iki günü bir miktar satış eğilimi gösterse de haftayı karlı kapatan borssalar arasında yerini aldı. Gelecek hafta DAX endeksindeki satış eğiliminin devam edip etmeyeceğini gözlemleyeceğiz. Geçtiğimiz hafta ONS Altın‘ın %2.22’lik yükselişine şahit olduk. Brent Petrol‘deki yukarı eğim de sürüyor ve haftayı %4.93 gibi ciddi bir yükselişle kapattı.

Küresel Piyasalarda İyimser Hava Sürüyor

Küresel piyasalarda ise pozitif hava devam etti diyebiliriz. ABD Dow Jones endeksi haftayı %0.44 yükselişle kapatırken, Nasdaq borsası %3 yükseliş gösterdi. S&P Endeksi ise %1.25 yükseliş kaydetti. DAX endeksi ise %3.94 yükseliş gösterdi. Alman Borsasında Hızlı yükselişinin ardından haftanın son iki gününde bir miktar satışların başladığını söylemek mümkün. Önümüzdeki hafta DAX endeksinde başlayan satışların devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Geçen hafta Ons Altın’da bir tepki izledik ve %2.22 yükseliş gördük. Brent petroldeki yukarı eğim sürdü ve haftayı %4.93 gibi etkili bir yükselişle kapadı.

Yeni Kısıtlama Gelecek Mi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Londra’da kısıtlamaları 4. düzeye çıkardıklarını açıkladı. Yeni bir tip Koronavirüsten bahseden Johnson, virüsün yayılma hızının %70 arttığını aktardı. Bu sebeple Noel’de ailelerin buluşması yasaklandı. Dünya Sağlık Örgütü de ülkeleri temkinli olmaya ve kısıtlamaları arttırmaya çağırdı.

Koronavirüs Aşısı Dünya Ekonomisi’ne 3 trilyon dolar katkı sunacak

İlaç şirketlerinin birbiri ardına duyurduğu koronavirüs aşıları dünya ekonomisine 3 trilyon dolar katkı sunacak Coronavirüs aşısına dair iyi haberler küresel ekonomide canlanma umutlarını da artırıyor. Bloomberg'in analizine göre, aşı kullanımıyla önümüzdeki aylarda küresel nüfusun yaklaşık yarısını, üretimin yüzde 60'ını oluşturan ülkelerin büyümesi desteklenebilir. Aşı, dünya GSYH'sine gelecek yıl yüzde 3.7 (3.2 trilyon dolar) destek sağlayabilir, böylelikle pandemi öncesi dönemle aradaki fark önemli ölçüde kapanabilir. 16

İlgili İçerik

Tüm bu gelişmelerden sonra Almanya, İngiltere’den yapılacak tüm uçuşlara sahasını kapadığını açıkladı. Mutasyona uğrayan bu yeni tip koronavirüsün diğer ülkelere sıçraması durumunda piyasalar kendisini yeniden artan kısıtlamalar içerisinde bulabilir. Bu durumda ralli yapmış bazı piyasaların ne tür satışlara yol açacağını göreceğiz. İyimser havayı kaybetmeden tüm bu gelişmeleri takip etmek faydalı olacaktır.

150 Baz Puan Faiz Arttırımı Gelebilir

24 Aralık’ta yapılacak TCMB Para Politikaları Kurulu toplantısı iç piyasa için oldukça önem arz ediyor. Faiz arttırımı bekleyen piyasada 50 ila 200 baz puan arasında geniş yelpazede seyreden bir beklenti hakim. Beklentinin karşılanması halinde, dolar kurunda bir gerileme yaşanabileceği ve daha fazla yabancı girişin gerçekleşeceği beklentisi yüksek.

Yurtdışı Piyasalarda Noel Havası

Noel tatiline girilecek olan haftada yurtdışı piyasalar Yurtdışı Noel tatiline giriyor 24 ve 25 Aralık tarihlerinde ise yurtdışı piyasalarda Noel havası iyice hissedilecek. Perşembe günü Almanya tam gün kapalı kapanırken, ABD ve İngiltere açık olacak. Cuma günü ise ABD, Almanya ve İngiltere’de piyasalar tam gün kapalı olacak.

Borsa İstanbul’da yabancı işlemlerinin aza olacağı bir hafta olacak diyebiliriz.

Borsa Noel’e Nasıl Girecek?

Borsada genel anlamıyla olumlu bir hava söz konusu. Üst üste gerçekleşen rekorlar piyasanın moralini yükseltmiş durumda. Dolar bazında bakıldığında 1.76 (yaklaşık 1380) direncini geçmiş bulunuyoruz. Endeksin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ise 2.1 sent (yaklaşık 1600) seviyeleri yeni hedef olabilir. Türk Lirası bazında ise 1400 seviyesi psikolojik bir direnç. Bu seviyenin üzerine geçilmesi halinde endekste moraller güçlenecek.

Borsa endeksi teknik olarak yukarı bir trend gösterse de son günlerde bir yorulma olduğunu söylemek mümkün.

Gelebilecek kar satışlarına karşın sakin kalmak önemli ve doğru bir reaksiyon olacak. Küresel piyasalarda dikkat çekici sertlikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Kısa vadede 1400 seviyesi destek olurken, daha aşağıda 1375-1380 seviyeleri daha önemli bir destek. 1345 ise 22-günlük ortalamanın olduğu güçlü bir destek olarak izlenebilir.

Başta İngiltere’den gelen haberler, son zamanlarda havacılık hisselerindeki olumlu havayı ortadan kaldırabilir.

Teknik anlamda zayıf seyrini sürdüren dolar, Merkez Bankası’nın Perşembe günü vereceği kararı bekliyor. Piyasaların beklentilerini karşılayan bir karar çıkarsa, dolar kuru faiz arttırımının şiddetine bağlı olarak daha önce test ettiği 7.50 desteğine gerileyebilir, hatta daha aşağıya da düşebilir. 22-haftalık ortalama 7.64 seviyesinde ve bu aradan dolar kuru bu seviyenin altında bulunuyor. 7.64 seviyesinin altına yerleşmesi de teknik anlamda aşağı eğimi desteklemiş olacak. 7 seviyesi 50-haftalık ortalama olması bakımından gerçekleşmesi muhtemel önemli destek.

 

Gelecek hafta görüşmek üzere…