• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596583,463
  % -1,83
 • ETHEREUM/TL
  40336
  % -0,39
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 0,44
 • TETHER/TL
  9.54
  % -1,01
 • LITECOIN/TL
  1851.55
  % -1,40

Halving Nedir?

Halving, Kripto Madencilik ile üretilen Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple gibi kripto para birimlerinin üretiminde blok başına düşen ödülünün belli aralıklarla yarıya düşürülmesine denir.

Halving sadece kripto para birimi üretiminde değil, Blockchain sistemindeki transferlerin onaylanmasında da gereklidir. Madenciliğin bitmesi, sistemin kullanabilirliğini etkiler.

Kripto madencilik ile üretilen tüm kripto para birimlerinin üretilebilecek birim adetleri önceden belirlenmiştir. Belirlenen miktarın üzerinde birim üretilemez. Böylece kripto para birimi fiyatlandırmasında arz-talep dengesi korunmuş olur ve enflasyonun önüne geçilir.

ZEC Halving Nedir?

ZEC (ZCash) 2016 yılında Electric Coin CO. tarafından geliştirilen gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Bitcoin’de de olduğu gibi yaklaşık her 4 yılda 1 yarı yarıya azaltılacak şekilde tasarlandı. Bunun nedeni coin değerini korumak ve enflasyonu önlemek. ZAC arzı tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi 21 milyon adet ile sınırlı. proof-of-work algoritmasıyla çalışan Zcash, en büyük 39. kripto para birimi olarak işlem görüyor.

Blok Halvingi Nedir?

Blok halving, yeni kripto para birimlerinin yaratılma hızının düşürülmesi sürecidir. Özellikle, madencilere sunulan blok ödüllerinin azaltıldığı periyodik halving etkinliklerini ifade eder.

Halvingler Neden Önemlidir?

Halvingler, coinlerin sabit bir hızla piyasaya sürüleceğini ve öngörülebilir bir azalma oranı göstereceklerini garantiledikleri için kripto para ekonomik modelinin temel öğelerinden biridir. Maddi enflasyon oranının bu şekilde kontrollü olması, kripto paralar ve temelde sonsuz arza sahip olan geleneksel itibari paralar arasındaki başlıca farktır.

Bitcoin Halving Nedir?

Temmuz 2019 itibariyle, daha önce yalnızca iki Bitcoin halving yapıldı. Bunlar 28 Kasım 2012 ve 9 Temmuz 2016’da gerçekleşti. İlk halving etkinliğinde Bitcoin fiyatı 12.31 USD’ydi ve ikinci halving sırasında Bitcoin fiyatı 650.63 USD’ydi.

Toplam yapılacak bitcoin halving sayısı 32’dir. Bunların tamamı gerçekleştirildiğinde başka halving yapılmayacaktır ve maksimum arza erişildiği için daha fazla yeni Bitcoin yaratılmayacaktır.

Bitcoin Blok Halving Nasıl Çalışır?

Bitcoin Halving, bitcoin protokolünün temel fonksiyonlarından biridir. Kod, Bitcoin Core Github’da bulunabilir ve aşağıdan da bitcoin halvingi mümkün kılan kodun ufak bir bölümünü görebilirsiniz. Kodda belirtildiği üzere, blok ödemeleri her 210.000 blokta bir yarıya indirilir.

Zamanlayıcımız Nasıl Hesaplama Yapıyor?

Gerisayım sayacımızın diğer bitcoin halving gerisayım sayaçlarından farklı bir tahmini olduğunu fark etmiş ve ‘neden?’ diye sormuş olabilirsiniz

Bu durumun bizim gerisayacımızı daha doğru yaptığına inanıyoruz çünkü genel kabul edilen blok süresi (10 dakika) yerine, blockchain istatistiklerini kullanıyor, mevcut ortalama blok süresinin bir tahminini elde ediyor ve hesaplamamızı buna göre yapıyoruz. Sayacımız dalgalı seyredebilir ancak bunun en doğru block halving sayacı olduğuna inanıyoruz.

Ayrıntılı veri sayfası

Dolaşımdaki toplam BTC
18,584,500
Üretilebilecek toplam BTC
21,000,000
Kazılan BTC yüzdesi
88.5%
BTC piyasa değeri (USD)
490,593,816,845
Günlük üretilen BTC miktarı
998
Yaklaşık blok zamanı
9.75 Dakika

AYRINTILI VERİ SAYFASI