• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  595492,479
  % -1,89
 • ETHEREUM/TL
  39861
  % -1,18
 • RIPPLE/TL
  10.59
  % 0,94
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,56
 • LITECOIN/TL
  1843.44
  % -2,04

İkinci el araba satışlarında telefon bile çalmaz oldu.

Pandeminin ilk aylarının arkasında epeyce hareketli olan ikinci el araba piyasası, son iki aydır resmen stop etti. Satışın durması ve talebin olmaması dolayısıyla orta derslik otomobillerde fiyatlarda yüzde 20 dek bir gerileme oldu. Her sene bu dönemde bir düşüş yaşandığını açıklayan galericiler, bu zamanlar ikinci el otomobil edinmek için en uygun dönem olduğunun altını çizdiler.

“2 aydır galericilerin telefonu çalmıyor”

2 ay gibi bir süredir meslek olmadığını ve galericilerin telefonlarının deha çalmadığını dile getiren Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, “İkinci el otomobil piyasası bir vakit önceki rüzgarla birlikte iki kat zamlanmıştı. Bunun sonucunda da iş değişti. şimdi piyasa aşağıya geldi. Piyasa bundan böyle durdu. Takriben iki aydır telefonlarımız çalmıyor. Fiyatı Yüksek arabalarda geri gelme daha da çoğaldı. Döviz geri geldiği müddetçe, faizler yüksek olduğu müddetçe bizim de otomobil işimiz biraz duracaktır. 1 milyon TL’lik lüks arabalarda 150 bin TL dek aşağı gelme oldu. Hala da rakamlar aşağıya dürüst geliyor gibi. Orta derslik otomobillerde de yüzde 20 oranında bir indirim oldu. Bundan iki ay önce 100 bin TL olan bir araba, 80-85 bin TL’ye kadar geriledi” dedi.

“Bundan daha sonra fiyatlar çok da aşağıya inmez”

Otomobil fiyatlarının mevcut seviyenin aşağısına düşmeyeceğine de değinen Kınık, “Bu düşüşler internetteki satmak fiyatlarına böylece yansımadı. Otomobili yüksek fiyattan alanlar malına kıyıp, fiyatı da aniden aşağıya indiremiyor. Direniyorlar ama ne arayan ne de soran var. Bir şekilde malını satış zorunda. Piyasada hareketliliğin bitmiş oluşması için piyasanın oturması gerekiyor. İnsanlar bu rakamlara alıştıktan daha sonra yaza içten her şey düzelir diye umuyoruz. Sıfır vasıta girişi çoğalınca piyasa aşağıya inmeye başladı. Çoğu bayide sıfır otomobil mevcut. Piyasalar derhal ağır ağır oturmaya başladı. Araba alacak ırk, araba tercihini yapıp alsınlar. Bundan daha sonra fiyatlar çok da aşağıya inmez. Fiyatlar oysa bu dek geriler” diye konuştu.

“hemen ikinci el araba elde etmek isteyenler için fırsat zamanı”

Fiyatların ikinci el otomobilde yüzde 20 oranında düştüğünü belirten, 30 yıldır galericilik yapan Rıfat Akıllı ise şunları söyledi:

“2020 Kasım ayından beri ikinci el otomobil piyasasında bir duraklama var. Buna müteakip de fiyatlar geri gelmeye başladı. Fiyatlar geçen yıl bir dönem yüzde 100 yükselmişken, şimdi ise yüzde 20 oranında düştü. Yılbaşından sonra fiyatlar düşmeyi de bıraktı. Çünkü ahali mevcut fiyatlara alıştı. İnsanlar yeni yılın birincil ayının bitmesini bekliyordu. hemen ikinci el otomobil edinmek isteyenler için fırsat zamanı. Çünkü Şubat ayından itibaren fiyatlar yükselebilir. Bu yükselme trendi de yılsonuna kadar gidebilir. 1 milyon TL ve üstü lüks arabalarda piyasa canlanmaz. Bunlarda alım gücü düşük. Lakin 50 bin 500 bin TL arasındaki otomobillerde fiyatlar yükselebilir. Biz de internet satışlarını takip ediyoruz. Arayan olmasa bile favoriye alınan araç sayısı her gün artıyor. Alabilme düşüncesi ve bir arayış olduğunu gözlemliyoruz. Bundan nedeniyle da orta sınıfta fiyatlar daha düşmez, artabilir.”