• BIST 100
  1.466,45
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  608911,199
  % -1,27
 • ETHEREUM/TL
  39657
  % -0,99
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -1,95
 • TETHER/TL
  9.63
  % 3,35
 • LITECOIN/TL
  1901.19
  % -2,94

Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır? – Nasıl Alınır?

99
banka i̇potekli ev nasıl satılır? – nasıl alınır? 2

Peşin parası olmayıp taksitle ev sahibi olmak isteyen kişiler bankaya başvurup konut kredisiyle ev sahibi olabiliyorlar. Ev kredisi veren banka, kredi borcu tamamen bitene kadar evi ipotekliyor.  Evin borcu ödenmediği taktirde bankanın evi satma hakkı var.

Banka İpotekli Ev Satılabilir Mi?

Gayrimenkul işiyle uğraşan kişiler veya ev borcunu ödemekte zorluk yaşayanlar banka borcu bitmeden evi satabilirler. Yani borcu bitmeden ve banka ipoteği kaldırmadan önce gayrimenkul satılabilir. Bankanın ipoteği devam ederken satış yapmak iki türlüdür.

Kredi İle İpotekli Evi Satmak

Evi yeni alan kişide, evi konut kredisiyle alacaksa eğer banka kredi borcunu yeni ev sahibine devreder ve eski ev sahibinin kredisi kapanır. Ev üzerinde hala bankanın uyguladığı ipotek devam eder. Yeni ev sahibi borcu bitirince bankaya başvurur ve fek yazısı alır. Daha sonra ise tapu devir teslim işlemleri gerçekleştirilir. Peki, fek yazısı nedir?

Fek Yazısı Nedir?

Konut kredisinin tamamının ödenmesinin ardından bankanın ev üzerinden ipoteğin kaldırılması için yazdığı yazıya fek yazısı denmektedir. Fek yazısı banka tarafından Tapu Ve Kadastro Müdürlüğüne yollanır ve işlemler bittikten sonra ev üzerinden ipotek kaldırılır. Bu belgenin muhakkak banka tarafından Tapu Ve Kadastro Müdürlüğüne iletilmesi lazımdır çünkü 88. Maddeye göre vatandaşların bu belgeyi elden götüremeyeceği yazmaktadır.

Peşin Fiyata ipotekli Evi Satmak

Banka ipotekli evi alacak kişi banka borcunu peşin olarak yatırarak evi alabilir. Geri kalan kredi borcu ve satış miktarını bankaya yatırır, bankada bunun karşılığında blokeli çek verir. Blokeli çek, belirlenen zaman dolana kadar hesaptan paranın çekilmesini engeller. Tapuda devir teslim işlemleri bittikten sonra ise blokeli çek satıcıya verilir. Eğer evin bütün borcu ödenmişse, evin bütün söz hakkı yeni alıcıya devredilir.

İpotekli Evi Satın Almak

İpotekli evi satın almak mümkün olsa da bazı şartları vardır. Mesela ev üzerindeki ipotek devam ediyorsa satan kişinin bankaya borcu bitmemiş demektir ve yeni ev sahibi bankaya borcu ödemezse banka evi satışa sunabilir. Bu gibi durumları en başta konuşmadan ipotekli ev alırsanız eğer sorunlar yaşayabilirsiniz. Peşin parayla ipotekli evi alıyorsanız aynı gün içerisinde devir teslim işlemleri gerçekleşir ve ipotek kalkar. Bu sayede sorun yaşamazsınız. Ama sizde evi konut kredisiyle ipotekli olarak evi alıyorsanız en başında banka ve satıcı ile şartları konuşmalısınız. Banka ile evin kalan kredi tutarını yeniden planlama yapmalı ve bu plana göre ödeme yapmalısınız.