• BIST 100
  1.466,38
  % 0,75
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609748,335
  % -1,48
 • ETHEREUM/TL
  39702
  % -0,08
 • RIPPLE/TL
  10.62
  % -0,77
 • TETHER/TL
  9.62
  % 3,04
 • LITECOIN/TL
  1912.5
  % -2,43

JP Morgan’ın Uzun Vadeli Bitcoin Hedefi 146 Bin Dolar

JPMorgan Chase & Co.; Bitcoin, yatırım akışları için altınla rekabet ettiğinden ötürü uzun vadede Bitcoin’in önemli kazanç potansiyeline sahip olabileceğini öngörüyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki stratejistler, Bitcoin’in yaklaşık 575 milyar dolarlık piyasa kapitalizasyonunun, borsada işlem gören fonlar veya çubuklar ve madeni paralar yoluyla altına yapılan toplam özel sektör yatırımını karşılamak için 146.000 dolarlık teorik Bitcoin fiyatı için 4.6 kat artması gerekeceğini yazdı.

Ancak bu görünüm, daha fazla kurumsal yatırımı teşvik etmek için Bitcoin’in volatilitesine yakınlaşması için zaman alacak bir öngörü.

bitcoin

Hafta sonu ilk kez 34.000 $ ‘ı geçen Bitcoin, Mart ayından bu yana en büyük düşüşünü Pazartesi günü yüzde 17 ile gerçekleştirdi.

Dalgalanmalar, fiyatı geçen yıl dört kattan fazla artan en büyük kripto para biriminin geçmişteki ünlü dalgalanmalarının bir hatırlatıcısı olarak değerlendirildi.

Paul Tudor Jones’tan Scott Minerd ve Stan Druckenmiller’e kadar daha fazla kurum ve tanınmış yatırımcı, ya Bitcoin’e fon ayırmaya başladı ya da bunu yapmaya açık olduklarını söylediler.

Bazıları kripto para biriminin mali ve parasal teşviklerle dolu bir dünyada dolar zayıflığına ve enflasyon riskine karşı bir koruma sağladığını savunurken, diğerleri perakende yatırımcıların ve trend izleyen miktar fonlarının sürdürülemez bir balon oluşturduğunu söylüyor.

Şimdilik JPMorgan, spekülatif uzun pozisyonların birikmesi ve potansiyel köpük gösteren küçük miktarlarda Bitcoin tutan yatırım cüzdanlarındaki artış gibi göstergelerle en büyük kripto para birimi için rüzgâr şeklinde nitelendiriyor.

Stratejistler, “Yeni yılın başında Bitcoin için değerleme ve pozisyon zemini çok daha zorlu hale geldi” diye yazdı.

“Mevcut spekülatif çılgınlığın, Bitcoin fiyatını 50.000 – 100.000 $ arasındaki konsensüs bölgesine doğru daha da yukarı itme olasılığını dışlayamasak da, bu tür fiyat seviyelerinin sürdürülemez olacağına inanıyoruz.” şeklinde bir açıklama paylaştılar.