• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596418,125
  % -2,02
 • ETHEREUM/TL
  39995
  % -1,14
 • RIPPLE/TL
  10.6
  % 0,97
 • TETHER/TL
  9.6
  % -0,16
 • LITECOIN/TL
  1845.25
  % -2,20

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüzde birçok insan kredi kullanmaktadır. Bazı durumlarda ise kredilerin geri ödemeleri yapmak mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda izlenecek yasal prosedürler ise 2015 yılında yeni bir düzenleme ile Tüketici Kredisi Sözleşmelerine göre yapılmaktadır.

Kredi Borcu Ne Zaman Avukata Gider?

Krediler, birbirini izleyen iki ödeme döneminde ödemezler ise bankalar alacağın tamamını isteme hakkına sahip olarak borçlulara 30 gün süre tanırlar. Diğer bir deyişle kredi borcu ödenmezse 90 günlük süre sonunda banka avukatları devreye girmektedir.

Ödenmeyen Kredi Borcuna Uygulanan Faiz

Yasal takip süresi de dahil olmak üzere geç ödenen kredi borçlarına uygulanan faiz; kredi faizinin en fazla %30 fazlası olabilmektedir. Diğer bir yandan ev ve araç kredilerinin hesaplamaları farklı olmaktadır.

Ödenmeyen Kredi Borcuna Bileşik Faiz Uygulanır mı?

Vadesi geçen kredi borçlarına bileşik faiz uygulanamaz. Gecikme faizi ancak kalan anapara üzerine uygulanabilmektedir.

Vadesi Geçmiş Olan Kredi Borçları İçin Uzlaşma Yoluna Gidilebilir mi?

Kredi borcu ödenmezse bankalar ile anlaşma yoluna gidilebilmektedir. Ancak vadesi geçen kredi borçları, borçluların kredi notları hızlı bir şekilde düşürdüğü için bütün inisiyatif bankanın elinde olmaktadır. Bu sebeple de ödenmeyen borçlar için uzlaşma yolu, borçlular için her zaman zor olmaktadır. Bu sebeple ödeme güçlüğü başlanmadan önce başka bir ödeme planı üzerinde uzlaşmak borçluların avantajına olmaktadır.

Farklı Bankalardan Kredi Kullanarak Vadesi geçen Borçlar Ödenebilir mi?

Vadesi geçen borçların kapatılması için başka bankalardan kredi kullanılabilmektedir. Ancak çekilecek bu kredilere uygulanan prosedür, yeni kredilere uygulanan prosedür ile aynı olmaktadır. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan önce gelirin ve kredi notunun kredi için yeterli olması gerekmektedir.

Çekilen bu kredilere borç kapatma kredisi denmektedir. Bu kredilerin mantığı ise kredi sahiplerinin kredilerini bir çatı altında toplanması olmaktadır.

Kredi borcundan Dolayı Haciz İşlemi Uygulanır mı?

Ödenmeyen ve bu sebeple yasal takibe düşen kredi borçları için haciz işlemi uygulanabilmektedir. Maaşlara uygulanacak haciz ise en çok maaşın %25’i olmaktadır. Ancak haciz bütün hesaplara konulacağı için maaş hesabının hangisi olduğunun bildirilmesi gerekmektedir.

Kredi borcu ödenmezse neler olur.