• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598633,667
  % -1,12
 • ETHEREUM/TL
  40398
  % 0,31
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % 1,59
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,46
 • LITECOIN/TL
  1850
  % -1,36

Kredi çekmek İçin Gerekli Şartlar Neler?

Kredi çekmek için gerekli şartlar ve kredi notu öğrenme hakkında bilmeniz gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi çekmek için başvuru yapmadan önce, geçmişte çekmiş olduğunuz kredi taksitlerini geciktirmediğinizden, kredi çekme işlemi esnasında bankaları yanıltıcı bilgi vermediğinizden, çok fazla reddedilmiş kredi çekme talebi olmadığından emin olmanız gerekiyor. Kredi notu, kredi çekme talebi için önemli bir belirleyicidir.Kredi notu öğrenme işleminizi bankanızın mobil uygulamasını kullanarak Kredi Risk Raporu adımından öğrenebilirsiniz.

Kredi Türüne Göre Gereken Şartlar

​Dönem dönem ihtiyaçlar ve istekler değişir. Üniversiteyi yeni bitirdiğinizde, ilk hedefiniz ayaklarınızı yerden kesecek bir arabanız olmasıyken evlendiğinizde ise kendinize ait bir evinizin olması sizi mutlu hissettirebilir. Bu sebeple sahip olmak istediklerinize bağlı olarak;değişen ihtiyaçlarınız için taşıt, konut gibi farklı kredi seçenekleri türleri bulunuyor. Bu kredi türleri için bilmeniz gerekengerekli olan şartlar ise:


Konut Kredisi Şartları: 

Kredi  çekmek için gereken temel şartlar konut kredisi için de geçerli. Bununla birlikte, konut kredisine başvurmadan önce hazırlamanız gereken belgeler çalışma durumunuza (özel sektör, emekliler, iş yeri sahipleri ve kamu çalışanları) göre değişiklik gösteriyor. Buna ek olarak da kredi taksitlerini daha rahat ödemeniz için belli miktarda peşinatına sahip olmanız gerekli.

image 2
konut kredisi


Taşıt Kredisi: Şartları:

Diğer krediler için geçerli olan şartların dışında taşıt kredisini; satın almak istediğiniz sıfır ya da ikinci el aracın değerinin belli bir kısmı için çekebilirsiniz.

image 3
kredi çekmek i̇çin gerekli şartlar neler? 4


Kredi çekmek için gerekli şartları okuyup  bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız ana sayfamızda bulunan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve kobi kredisi hesaplama aracını kullanarak kredi taksitli ödeme seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

image
kredi çekmek i̇çin gerekli şartlar

Kredi Notuna Göre Kredi Kullanma İhtimali

Kredi Notu AralığıKredi Risk GrubuKredi Kullanma İhtimali
1-699En RiskliÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

Kredi Kullanmak İçin Gelirin Ne Kadar Olması Lazım?

Öncelikle bankaların geliri kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bunun yanında gelirin yeterli gelmesi çekilebilecek kredi ile alaka bir durumdur. Yani aylık 1.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL bir gelir göstermeniz gerekir. Bu durum bazı bankalarda değişmekle birlikte, aylık kredi taksitlerinin en azından 2 katı aylık gelir olması genel olarak istenir. Ayrıca mevcut kredi ödemeleri de bu hesaplamaya dâhil edilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için ne kadar kredi kullanabilirim sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Genel söylem itibarıyla sigortalılık süresi, yani kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak genelleme olarak:

1-  SGK’lı olarak çalışan: 

Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 aydır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu sürelere kısalabilir.

2- Vergi levhalı olarak çalışan:

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister. 

3- Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur. 

4- Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Ancak emekli olarak çalışması durumunda süre kısıtlaması olmasa bile resmi olarak beyan edilmesi veya iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir. Ayrıca emekli maaşınıza göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi kullanabileceğinizi emekli kredisi sayfamızdaki aracımızdan anında hesaplayın. 

Konu ile ilgili detaylı bilgi için kredi almak için gereken şartlar sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
 • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
 • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
 • İhtiyaç kredilerinde 36 ay ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,
 • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
 • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz, 

Yukarıda belirttiğimiz şartlar neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır. Bu şartların detaylı olarak incelemesi:

1- 18 yaşını doldurmuş olmanız

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

2- Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

3-İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak verilmesi

 Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız (eş muvafakatnamesi) gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorundadır.

4-  Konut kredisi 360 ay, ihtiyaç kredisi 36 ay, taşıt kredisinde 60 ay vade talep etmeniz

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Taşıt kredisi de en fazla 60 ay, konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.

5- Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz

İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.

6- Gelirinizin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 

Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur. 

İhtiyaç kredisi mi yoksa nakit avans mı avantajlı öğrenmek için ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör ÇalışanıKamu ÇalışanıEmekliVergi Levhalı
Maaş bordrosuMaaş bordrosuEmekli aylık dökümüGüncel vergi levhası
SGK dökümüİkamet belgesiİkamet belgesiİmza sirküleri
İkamet belgesiTapu fotokopisiTapu fotokopisiOda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsüAraç ruhsatı veya faturasıAraç ruhsatı veya faturasıBilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi Varsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesiTicaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturasıTapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesiAraç ruhsatı veya faturası
Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler


Tapu fotokopisi konut kredisi, araç ruhsatı taşıt kredisi kullanılmadığı veya özel olarak banka istemediği sürece götürme gerekliliği olmayan evraklarıdır. Ancak bu evrakların kredi başvuru dosyasının içerisinde olması, kesinlikle kredinin onaylanmasını kolaylaştırır. Bunların yanında maaş bankasına gelir belgelerinin götürülmesine de gerek yok. 

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden FinansSaati.COM herhangi bir surette sorumlu değildir.​​”

YORUMLAR YAZ
avatar of arzu
 • Arzu10 ay önce
 • Çekeceğim kredinin geri ödemesi neredeyse iki katı. Nasıl devlet bu yahu!

avatar of fahri
 • Fahri10 ay önce
 • Başvurduk bakalım. 4 Ocak’a kadar dönüş yapılacak denildi.

avatar of semih
 • Semih10 ay önce
 • Bilgi için teşekkürler.