• BIST 100
  1.466,45
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  608001,257
  % -1,47
 • ETHEREUM/TL
  39596
  % -1,10
 • RIPPLE/TL
  10.58
  % -1,77
 • TETHER/TL
  9.64
  % 3,30
 • LITECOIN/TL
  1906.16
  % -2,69

Kredi Çekmek İçin Maaş Bordrosu Kaç Aylık Olmalı?

Kredi çekmek önceki yıllara göre daha kolay olsa da bankalar her başvuruya olumlu yanıt vermiyor. Kredi sorgulama esnasında sigorta süresi ve durumu bankaların en çok dikkat ettiği faktörlerden biri.

Kredi Çekmek İçin Maaş Bordrosu Kaç Aylık Olmalı?

Kredi çekme konusunda bilinmesi gereken en önemli konu, bankalar arasında müşteriden istenen sigorta süresinin farklılık gösterdiğidir. 3 aylık maaş bordrosu yeterli gören bankalar olabildiği gibi kimi bankalar daha uzun süreli maaş bordrosu talep etmekte.

Maaş Bordrosu yanında, kredi işlemleri için kredi notu ve belgelenebilir gelir durumunu mutlaka kontrol etmek gerekiyor.

Belgelenebilir Gelir Nedir?

Belgelenebilir gelir, kişinin sigorta durumu ve gelirinin düzenli olup olmadığı ile yakın bağlantılıdır. Tüketicinin SGK kayıtları incelenir ve gerçek gelir durumu tespit edilmeye çalışılır.

SGK Kayıtları Önemli mi?

Kredi başvurusunda bulunan kişinin sigorta kaydının son işyerinde kesintisiz olarak en az 3 ay boyunca düzenli yatırılması talep edilir. Eğer kredi notu ve gelir yeterli ise sigorta süresindeki bu olumsuzluk banka açısından göz ardı edilebilir.

Aynı şekilde sigorta primlerinin gerçek maaş değerleri üzerinden gösterilmesi ve yatırılması kredi çekme işlemi için onay alma ihtimalini yükseltir. Türkiye’de birçok işveren primleri gerçek maaşlar üzerinden değil de, asgari ücret üzerinden beyan ettiklerinden ötürü maaş yüksek olsa bile kredi çekerken SGK kayıtları baz alındığı için müşterinin talep ettiği tutarın altında kredi kullanımına müsaade edilir.

BAĞ-KUR Olanların Kredi Çekmek İçin Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Vergi levhanız varsa ve kredi başvurusunda bulunacaksanız, bankalar vergi levhanızdaki kar görünümüne ve işletmenizin kuruluşundan itibaren bir yıldan daha uzun bir süre geçmiş olmasına dikkat ederler. Bazı durumlarda bu süre 1-3 yıla kadar da uzayabilir.

Emeklilerin Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresi Ne kadar Olmalı?

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Burada önemli olan nokta emeklinin yaş ve gelir durumudur. Çoğu banka 65 yaş sınırını kabul etmiş ise de bazı bankalar bu sınırı müşteri özelinde 70-75 yaşa kadar çıkartabilmektedir.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli mi?

Sonuç olarak bankalar kredi konusunda son kararı alırken yalnızca tüketicinin sigorta durumunu kontrol etmezler. Sigorta süreniz yeterli değil ise talebiniz onaylanmayabilir ama sigorta sürenizin yeterli olması talebinizin kesin onaylanacağı anlamını da taşımaz.

Krediyi bir masa olarak kabul edelim. Masayı oluşturan dört ayaktan biri mutlaka sigorta süresidir ama unutulmaması gerekir ki diğer 3 ayak olmadan (kredi notu, gelir durumu, geçmiş dönem bankalar ile olan aktif çalışma durumu) masa yani kredi de olmayacaktır.

3 Aylık Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Normalde birçok banka kredi talebinde bulunan müşterilerin 6 aylık sigprta geçmişi olmasına önem verir. Yine de eğer kredi notunuz yüksekse, 3 aylık sigorta geçmişiniz olsa bile banka size kolaylık sağlayabilir.

image 4
3 aylık sigortalıya kredi veren bankalar

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Devlet kurumları ile çeşitli vakıfların iş kurmak isteyen ev hanımlarını desteklemesi dışında, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK’ya) kayıtlı olarak çalışılmadığı sürece birkaç istisnai durumun haricinde ev hanımlarının bankalardan kredi kullanma şansı yok. Ancak ev hanımlarının kredi kartı kullanma şansları var (kredi kartı ile alakalı detaylı bilgi yazımızda mevcut). 

Ev hanımlarının kredi kullanmasında istisna durumlar ise:

 • Kredi talebini karşılayacak kira gelirlerinin olması,
 • Şirket ortaklılarından dolayı düzenli olarak gelir elde etmesidir.

Bunların dışında ev hanımlarının kendi adına ve düzenli olarak elde ettikleri gelirler ile kredi kullanma ihtimali de mevcut. Ancak bu gelirler elde edilse bile bankaların çoğunluğu yine de ev hanımlarının kredi taleplerini riskli olarak değerlendirmekte.

YORUMLAR YAZ
avatar of fahir
 • Fahir10 ay önce
 • Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?

avatar of mithat
 • Mithat10 ay önce
 • Kredi oranları düşer mi acaba yılbaşından sonra? Bilen var mı?