• BIST 100
  1.466,34
  % 0,75
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  614384,673
  % -0,27
 • ETHEREUM/TL
  40070
  % 2,23
 • RIPPLE/TL
  10.71
  % 0,32
 • TETHER/TL
  9.66
  % 3,57
 • LITECOIN/TL
  1928.85
  % -0,92

Kredi İle Araba Nasıl Alınır?

Kredi İle Araba Nasıl Alınır?

Son dönemlerde ülkemizde araç kullanım sayısı giderek artmaktadır. Bunun nedeni bankaların kişilerin bütçesine göre özel olarak verdikleri cazip fiyatlı kredilerdir. Araç kredisini bankalar iki şekilde verirler. Bu araç kredileri:

 • 0 km olan araç kredisi
 • İkinci el olan araç kredisi olarak kategorize edilir.

Bu araç kredilerinin kendilerine göre belirledikleri bazı koşullar olduğundan ayrı ayrı incelenir.

13 1
kredi i̇le araba nasıl alınır? 3

0 Km Taşıt Kredisi:

Eğer 0 km araç alacaksınız bankaların size çok bonkör bir şekilde davranacağını yani size özel fırsatlar sunacağını bilmeniz gerekir. Hatta bazı bankalar kredi finansman oranında %90’a kadar çıkmaktadırlar. 0 km araç almayı düşünüyorsanız şanlısınız çünkü özel faiz oranları bulunan kampanyalardan bile yararlanabilirsiniz.

Sadece bankalar değil, 0 km araç alacaksanız bazı otomotiv üreticileri de size çok cazip oranlarla taşıt kredisi sunabilirler. Hatta bir otomotiv üreticisinin kendi markasından almak isterseniz size özel taşıt kredisi tahsisi yapabilirler.

2.El Taşıt Kredisi:  

Eğer 2.el taşıt kredisi alacaksanız bankaların 0 km taşıt kredisi alanlara orana daha fazla teferruata girdiğini bilmeniz gerekir. Aracın yaşı, bazı bankalar için temel kriterdir. Aracın yaşının en fazla 7 olması gerekmektedir. Ama bazı bankalar bu yaş sınırını 10’a kadar çıkarabilir ( Örneğin Garanti Bankası ).

Kredi finansman oranı bankaların kredi verirken dikkat ettikleri diğer bir önemli husustur. Yine 0 km araca kıyasladığımızda bankaların daha çok finansman oranı verdiğini görürüz. İkinci el araç kredisinde, finansman oranı %75’dir.

Taşıt Kredilerinde Kasko Mecburiyeti:

Kredi veren bankalar için kasko yapılması şarttır. Eğer kaskoyu bankanızın anlaştığı şirket ile yaparsanız kredi tahsis ücreti alınmaz veya daha cazip oranlar üzerinden verilir.

14 1
kredi i̇le araba nasıl alınır? 4

Taşıt Kredisi ve İpotek Koyulması:

Kredi ile aldığınız araca ipotek koyulur. Bu aldığınız taşıt kredisinin vadesi bitene kadar yani borcunuz bitene kadar devam eder. İpoteğin koyulmasıyla borcunuz bitene kadar aldığınız aracı başkasına satışınız mümkün olmayacaktır.

Aldığınız taşıt kredisi borcunuzun bittiği zaman ipoteği kaldırabilirsiniz. Bunun için bankanıza müracaat etmelisiniz. Bankanıza ipoteğin kaldırılmasıyla ilgili talepte bulunmanız gerekir. Bazen başvuru yapmanıza bile gerek kalmaz. Çünkü bazı bankalar başvuru yapılmasını beklemez. Bankalar; otomatik olarak aracın üzerindeki ipoteği kaldırırlar.