• BIST 100
  1.468,07
  % 0,87
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  607066,599
  % -1,65
 • ETHEREUM/TL
  39521
  % -1,10
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -1,97
 • TETHER/TL
  9.62
  % 3,05
 • LITECOIN/TL
  1900.45
  % -2,93

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır?

kredi kartı blokesi kaldırma nasıl yapılır
kredi kartı blokesi kaldırma nasıl yapılır? 3

Tüm dünyada nakit ödemenin yerini neredeyse kredi kartı almış durumda. Hem işlemlerin daha güvenli yapılabilmesi hem de ödeme özgürlüğü tanıması sebebiyle birçok kişi ödemelerini kredi kartıyla yapıyor.

Ancak kredi kartları her ne kadar kolay kullanım olanağı sunuyor olsa da bazı sebeplerden ötürü zaman zaman kredi ya da banka kartlarına bloke koyulabiliyor. Kartların bloke olduğunu genelde birçoğumuz alışveriş esnasında öğreniyoruz. Bu blokeleri kaldırabilmenin, bloke koyulma sebebine göre değişen birçok yolu bulunuyor.

Kartlar Neden Bloke Olur?

Kredi kartlarına bloke konulmasının birden fazla nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki kartınızın kopyalanma ihtimali. Kredi kartları yanlış işlemlerde ya da güvenilir olmayan internet sitesi alışverişlerinde bloke olabilir.

Örneğin market alışverişinde kart şifrenizin sizin ya da bir başkası tarafından üç kez üst üste yanlış girilmesi kartınıza bloke koyulmasına sebep olur. Bir başka bloke sebebiyse kart borcunuzu ödememenizdir. Kredi kartı ekstrenizin ödemeniz gereken tutarının bir kuruşunu dahi eksik yatırmanız kartınıza bloke koyulmasına sebeptir.

Geçici Blokenin Kaldırılması İşlemi

kredi kartı blokesi kaldırma nasıl yapılır
kredi kartı blokesi kaldırma nasıl yapılır? 4

Kredi kartınıza geçici bloke koyulduysa bunu kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Geçici blokeler genelde kart şifrenizi üst üste üç defa yanlış girmeniz sonucu konulur. Bu blokeyi kaldırabilmeniz için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak onlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bankayı aradığınızda çoğu zaman bankalarda bloke kaldırılması için telefonu ilk açtığınızda banka telesekreteri sizi yönlendirmektedir. Bloke durumlarında bazen müşteri temsilcisine bağlanmadan kredi kartı ve özel bilgilerinizi tuşlayarak da blokenizi kaldırabilirsiniz. Yani geçici blokelerde blokeyi kaldırtmanız birkaç dakikalık bir işlemdir.

Borçlu Durumlarda Blokenin Kaldırılması

Kredi kartı borcunuza hiç ödeme yapmadıysanız ya da kartınıza yaptığınız ödeme tutarı ödeme yapmanız gereken alt tutardan daha az ise kartınıza bloke koyulur.

Böyle bir durumda blokenin kalkması için ödemeniz gereken borç miktarını ödemeniz yeterlidir. Ancak bankalarda borçtan dolayı bloke koyulduğunda bu da sicilinize işlemektedir. Kartınıza bloke koyulmuş olması kredi notunuzu etkileyecektir. Bir daha yapacağınız kredi ya da kredi kartı başvurularında bloke koyulma olayı karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle karta bloke koyulmadan ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat etmelisiniz.

Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır.