• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  595071,678
  % -1,63
 • ETHEREUM/TL
  40362
  % 0,07
 • RIPPLE/TL
  10.68
  % 1,59
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,61
 • LITECOIN/TL
  1849.47
  % -1,24

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

1
kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır? 3

Kredi kartı borçları hemen herkesin derdidir. Normal zamanda bizi zorlayan kredi kartı borçları korona virüs hastalığı sürecinde insanları daha zorlayan bir hal almış, kimi insanlar içinse aşılamaz bir sorun haline gelmiştir. Bu aşılmaz durumu biraz olsun ortadan kaldırabilmek, zorluğunu azaltmak amacıyla bankalar var olan kredi kartları borçlarını erteleme kararı almıştır.

İster devlet bankaları ister özel bankalar olsun hepsi bu kararı almışlardır. Erteleme süresi ise bankadan bankaya değişmekle beraber 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Tabi bu maksimum erteleme için verilen süredir.

Yani isterseniz kredi kartı borcunuzu 1-2 ay için kısa bir süre erteleyebilir veya maksimum süre olan 3 ay ve ya 6 ay da (bankanız maksimum erteleme süresini ne kadar belirlediyse) erteleyebilirsiniz. Bu kredi kartı borcu ertelemede göz ardı edilmemesi gereken konu ise faizdir.

Yani borcunuzu ertelemek istediğinizde, ertelediğiniz her ay için borcunuzun üzerine belli oranda bir faiz gelecektir. Her ertelediğiniz bir fazla ay daha fazla faiz miktarı demektir. Bu faiz miktarları da bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

2
kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır? 4

Peki, Bu Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızın borçlarını ertelemek istiyorsanız bu işlemi telefon aracılığıyla bankaya gitmeden müşteri hizmetlerini arayıp, borcunuzu ertelemek istediğinizi belirterek erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında ikinci bir yöntem ise internet bankacılığı üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu erteleyebilmek için kredi kartı ekstrenizin kesilmiş olması ve kredi kartı ekstresinin son ödeme tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir.

Kredi kartı ekstrenizin kesildiği andan itibaren kredi kartı borcunuzu erteleyebilirsiniz. İki banka üzerinden kredi kartı borcu erteleme işleminin nasıl yapıldığını açıklayalım.

Bankalara Göre Borç Erteleme

Garanti BBVA: Garanti BBVA kredi kartına sahip olan kişiler için erteleme işlemleri 444 0 335 numarasını arayarak veya size verilen müşteri numarası ve sizin belirlediğiniz internet bankacılığı şifrenizle internet bankacılığına giriş yaparak borç erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti BBVA kredi kartı ekstre ertelemelerini maksimum 3 ay ile sınırlandırmıştır. İnternet bankacılığında Ekstre Atlat bölümüne girerek ekstrenin asgari miktarını ödeme zorunda kalmadan 3 ay erteleyebilir.

İş Bankası: İş bankası kredi kartına sahip olan kişiler için erteleme işlemleri 0850 724 0 724 numarasını arayarak veya size verilen müşteri numarası ve sizin belirlediğiniz internet bankacılığı şifrenizle internet bankacılığına giriş yaparak yapabilirsiniz. Akdi faiz oranıyla maksimum erteleme süreniz 3 aydır. Erteleme işleminizi hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında yapabilir. Kredi kartı işlemlerine girilerek kredi kartı borcu erteleme bölümüne girilip maksimum 3 ay olmak üzere istediğiniz süre kadar erteleme yapabilirsiniz.