• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598523,383
  % -1,41
 • ETHEREUM/TL
  40422
  % -0,13
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % 0,97
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,67
 • LITECOIN/TL
  1849.73
  % -1,54

Kripto Madencilik İçin En Avantajlı Yer Neden İskandinavya?

Elektrik fiyatlarındaki düşüş sayesinde, İskandinav bölgesi bir kez daha kripto para madenciliği yapmak için kazançlı bir yer haline geldi.

Son 20 yıldaki en şiddetli yağışlar, hidroelektrik santrallerinin üretimini artırarak, İsveç ve Norveç’i dünyanın en düşük elektrik fiyatına sahip ülkeler haline getirdi.

Kripto madencilik için en önemli hammaddede ortaya çıkan bu bolluğun Bitcoin fiyatının 3 katına çıktığı bir yıla denk gelmesi de İskandinav tanrılarından torunlarına bir jest.

Kripto para birimleri, havaalanı kadar büyük hangarlarda karmaşık algoritmaları işleyen dev bilgisayar çiftlikleri sayesinde yapılıyor. Bunun için gerekli elektrik, bazen 70.000 hane halkının kullandığı kadar güç tüketen operasyonlarla birlikte temel girdilerden biri haline getiriyor.

Mevcut piyasa dinamikleri; Çin, Kazakistan ve Kanada gibi büyük madencilere böyle alternatifler sunuyor.

image 8
kripto madencilik i̇çin en avantajlı yer neden i̇skandinavya? 2

Bu tip fırsatlar kripto yatırımcılığını da tetikliyor. Küresel firmaların bir kısmı madencilik için İskandinav Bölgesi’ne akın ediyor. Bu da ülkeler için yeni bir yatırım fırsatına dönüşüyor.

İsveç Boden’de veri merkezi işleten, Hong Kong merkezli Genesis Mining Ltd. de İsveç Boden’de bir veri merkezi işletiyor. Firmanın Operasyon Başkanı Philip Salter, “Bizim gibi zor dönemden geçenler şu anda oldukça mutlular” dedi. “Hiç kâr etmediğimiz zamanlar oldu, ancak geçen yıl kârlılığımız üç kattan fazla arttı.”

Olağandışı yağışlı hava ve ılıman sıcaklıklar, İskandinav bölgesindeki hidro rezervuarları 20 yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyeye çıkardı ve bölgeyi üretim kapasitesinde avantajlı konuma getirdi. Bunun neticesi olarak, uzun süreler sıfıra yakın elektrik fiyatlandırması ortaya çıktı. Bu yılki ortalama fiyatlar, Avrupa’nın en büyük enerji pazarı olan Almanya’dakilerin yaklaşık üçte biri.

Norveç ise Uluslararası Enerji Ajansı’ndaki 30 üye ülke arasında geçen yıl endüstriyel kullanıcılar için en düşük elektrik fiyatlarına sahip ülke oldu. Ayrıca, bu yılın ilk yarısında Avrupa Birliği’nde hane halkı olmayanlar için en düşük fiyatlara sahip ülkelerdi. Norveç bu yıl başka bir kripto para birimi sıcak noktası olan İzlanda’yı da bu sayede geride bıraktı.

Norveç merkezli Wattsight AS’nin Analiz Müdürü Tor Reier Lilleholt, “Bu fiyatlar, ücretleri ve vergileri göz ardı ederseniz dünyada bulabileceğiniz en düşük fiyatlardır” dedi. “Bu yaz gördüğümüz şey, düşük seviyelerin çok uzun bir süre içinde kaydedilmesiydi.”

Madenciliği İskandinav bölgesinde inşa etmenin temel çevresel faydası, elektriğin neredeyse hiç karbon içermemesi ve çoğunlukla hidro, nükleer ve rüzgar enerjisinden oluşmasıdır. Bu, kripto para birimlerini çeken birçok kurumsal yatırımcı için giderek daha önemli hale geliyor ve son fiyat artışının arkasındaki ana faktörlerden biri. İskandinav bölgesinden akan madeni paraya sahip olmak, Bitcoin’in politik risk profilini azaltmaya yardımcı olur.

Genesis’den Salter, “Bitcoin yatırımcıları daha halka açık hale geldikçe ve daha fazla istikrar ve kritik güvenlik istedikçe, İsveç gibi batı ülkelerinde Çin’deki madencilikten buraya çok önemli bir stratejik geçiş var” dedi. Bu durum küresel çağta da Bitcoin madenciliğinde dikkat edilmesi gereken en büyük gelişmelerden biri.

Vergiler, ücretler ve sübvansiyonlar nedeniyle sektörler ve bölgeler arasında farklılık gösterdiği için dünya genelinde elektrik fiyatlarını karşılaştırmak zor. Dünya Bankası verileri, İsveç ve Norveç’i Çin’in çok altına, ancak Kazakistan ve Moğolistan gibi kripto para yapma merkezlerinin üzerine yerleştiriyor.

Madenciler için güç maliyeti daha da önemli hale gelmeye hazırlanıyor. Her bir madeni parayı üretmek için gereken hesaplama miktarı olan hash oranı giderek artıyor. Ve Mayıs ayında, madencilerin ödülleri, kıtlığı sürdürmenin bir yolu olarak aldıkları token miktarında bir azalma olan sözde yarılanma ile kesildi.

2017-18 arasındaki patlama ve çöküşün ardından bölgeyi terk eden madencilerin çoğu geri dönebilir. Hollandalı Blockchain şirketi Bitfury Holding BV’nin Norveç sitelerini genişletmek için Kasım ayında yaptığı 35 milyon dolarlık yatırım, yeni bir trendin başlangıcına işaret edebilir.

Bitfury’de bir işletme geliştiricisi olan Tyler Page, “Norveç’te Bitcoin madenciliği fırsatları için yatırımcı iştahında kayda değer bir artış gördük” dedi. “Bu yılki enerji fiyatları, Bitcoin fiyatları arttıkça özellikle düşüktü.”