• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  595201,376
  % -1,61
 • ETHEREUM/TL
  40382
  % 0,12
 • RIPPLE/TL
  10.68
  % 1,61
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,54
 • LITECOIN/TL
  1850.38
  % -1,19

Kripto Para Borsası Türkiye

Kripto Para Borsası Türkiye

Kripto para birimleri son zamanlarda birçok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Kripto parayı reel paranız ile satın alabilirsiniz. Kripto para satın alabileceğiniz yerlere Kripto para borsası denir. Kripto para borsasından yapacağınız basit işlemlerle Kripto para satın alabilirsiniz. İsterseniz bu Kripto paralarla yatırım yapabilir isterseniz de al sat işlemlerinde kullanabilirsiniz. Kripto para sanal para olduğu için hiçbir fiziksel karşılığı yoktur.

Kripto Para Borsaları İşlem Nasıl Çalışır?

Kripto para borsası, reel para varlığınızla Kripto para alış satış işlemleri yapabildiğiniz platformlardır. Bu siteler üzerinden Real paranızı Kripto para birimine çevirebilirsiniz. Kripto para birimlerinin fiziksel bir karşılığı yoktur. Sanal para birimleri olarak da adlandırılırlar. Kripto paranın fiziksel bir karşılığı olmadığı için sadece internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir.

5
kripto para borsası türkiye 2

Kripto Para Borsalarını Birbirinden Ayıran Farklar Nelerdir?

Kripto para borsalarının işlem yaptığı varlık türleri farklıdır. Kripto para borsalarının hitap ettiği kullanıcılarda değişiklik gösterir. Kullanıcı hangi Kripto para ile işlem yapacağına karar verdikten sonra bu Kripto para ile hangi borsaları kullanabileceğini araştırır.

Bu araştırmalar sonucunda kullanıcı reel parasını hangi Kripto paraya çevireceğine ve bu işlemi hangi Kripto para borsasını kullanacağına karar verir. Bazı Kripto para borsaları Kripto paralar arasında takas yapma imkânı sunar.

Kripto para borsaları hitap ettiği müşterilere göre ayrılmaktadır. Bölgesel işlem yapan Kripto para borsaları olduğu gibi sadece belli müşterilere hizmet veren Kripto para borsaları da mevcuttur. Bölgesel hizmet veren Kripto para Borsasına örnek vermek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen resmi belgelerle işlem yapma olanağı sunan bitlo.com verilebilir.

Kripto Para Borsalarında Nasıl İşlem Yapabilmek İçin Ne Gereklidir?

Kripto para borsasında işlem yapabilmek için öncelikle bir hesap açıp istenen belgeleri yükleyerek hesabı onaylatmanız gerekir. Onay işlemi alındıktan sonra uygulamaya bir hesap tanımlanır. Hesap tanımlama amacı uygulamaya para aktarmak veya para çekebilmek içindir.

Daha sonra işlem yapabilmeniz için hesapta bakiyeniz bulunmalıdır. Bu bakiye ile kripto para satın alabilirsiniz. Kripto para alabilmeniz için başka kullanıcıların kripto para satış emri vermesi gerekir. Satış emri verilen kripto paralardan alış işlemi yapabilirsiniz.

Kripto para alış işlemlerini emir oluşturarak da yapabilirsiniz. Güncel fiyattan daha düşük bir fiyatta alış emri verirsiniz bu emire uygun satış emri olduğunda işlem direk gerçekleşir.

Ülkemizde kripto para borsalarının güvenliği araştırmalara konu olmaya başladı. Araştırmalara göre ülkemizde en güvenli borsa BtcTurk’tür.

Kripto para birimleri günümüzde önemli yatırım araçları haline gelmiştir. Fakat Kripto para borsalarının Güvenlik zafiyeti olduğu açıklanmıştır. Kripto para birimleri ticareti yapılmadığı takdirde bir anlam ifade etmiyor.

Kripto para borsalarında ciddi paralar döndüğü için dolandırıcılarında hedefi haline geliyor. Kripto para borsalarının güvenlik açığından faydalanarak büyük vurgunlar yapılıyor. Geçmiş yıllarda saldırıya uğrayan borsaların kaybı neredeyse milyar dolarları geçmektedir.