• BIST 100
  1.468,95
  % 0,93
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609886,533
  % -0,75
 • ETHEREUM/TL
  39721
  % -0,38
 • RIPPLE/TL
  10.61
  % -1,23
 • TETHER/TL
  9.63
  % 3,69
 • LITECOIN/TL
  1910.34
  % -2,25

Kripto Para Nasıl Alınır Satılır?

Kripto Para Nasıl Alınır Satılır?

Kripto para tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. kripto para merkezi olmayan sanal paraya denmektedir. Her ülkenin kendine ait kripto para durumu bulunmamaktadır. Bir ülke birden fazla kripto para birimi de piyasaya sanabilir.

IOTA, Dash, Litecoin, Ethereum ve Dogecoin gibi birçok kripto para birimi piyasaya sürülmüştür.

Kripto Para Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Kripto paralar ani yükseliş ve düşüş gösterebilir. Bu nedenle yatırım yapmak için kripto para satın almak çok da doğru bir hareket olmayabilir. Çok kazanacağım umuduyla kaybetme riskini göze alamayacağınız miktarı kripto paraya yatırmayın. Kripto para borsaya göre daha dengesiz yükseliş ve düşüş gösterir.

Kripto para almak isteyenler kripto para borsaları üzerinden işlem yapabilir. Kripto para borsalarından işlem yapmadan önce güvenilirliğini araştırmanız sizin lehinize olacaktır.

9
kripto para nasıl alınır satılır? 2

Güvenilir Kripto Para Borsası Bulduktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Kripto para borsalarının çoğu kimlik teyidi yapabilmek için sizden fatura ya da benzeri evrakları istemektedir. Hesap oluşturulduktan sonra gerekli belgeler sisteme yüklenmelidir. Evrakların onay süresi ortalama 1-5 gün sürebilir. Bu onay süreci borsadan borsaya değişiklik gösterir. İşlemleriniz tamamlandıktan ve onay geldikten sonra işlem yapabilmek için banka hesabınızı onaylamanız gerekecektir. Bazı sitelere IBAN numaranızı yazmanız yeterli iken bazı bankalar kartınızın resmini de talep edebilir.

Ne Zaman Kripto Para Alabilirim?

Kripto para borsasına üye olup evraklarınızı da onaylandıktan sonra kripto para dünyasına katılmış olursunuz. Tanımladığınız banka hesabınızdan kripto para borsasına para aktarıp alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Borsanın ara yüzünde satın al kısmına tıklayarak kripto para satın almaya başlayabilirsiniz.

Kripto Para Borsasına alım emri verebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse kripto para değeri 50 dolar olduğu zaman satın al denirse banka 50 dolara bloke koyar ve siz bu emri iptal etmedikçe bloke kalkmaz.

Aynı şekilde kripto para borsasında satış emri de oluşturabilirsiniz. Yine örnek vermek gerekirse 50 dolara aldığınız kripto parayı 200 dolara geldiğinde sat emri verebilirsiniz. Sizin belirlediğiniz tutar bloke altına alınır ve değeri 200 dolara geldiğinde otomatik olarak satış işlemi gerçekleştirilecektir.