• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  597108,147
  % -1,61
 • ETHEREUM/TL
  40288
  % -0,38
 • RIPPLE/TL
  10.66
  % 0,98
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,59
 • LITECOIN/TL
  1846.37
  % -1,71

UBS İsviçre Bankası Bitcoin Konusunda Uyarıyor.

(BLOOMBERG) – Dünyanın en büyük servet yöneticilerinden birinin stratejistleri, yeni başlayan kripto yatırımcılarının rekor ralliye dalması için bir uyarı yayımlıyor: Hala tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

UBS Global Wealth Management’a göre, düzenleyici tehditler ve merkez bankası tarafından yayınlanan rakipler arasında, büyük isim dijital para birimlerinin sonunda silinmesini durdurabilecek hiçbir şey yok.

Wall Street, Bitcoin rallisinde daha önce hiç olmadığı gibi sıçrarken, İsviçre firması fiyatların yakın vadede yükselebileceğini, ancak sektörün uzun vadede varoluşsal risklerle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor.

UBS’nin baş yatırım sorumlusu Michael Bolliger de dahil olmak üzere yakın tarihli bir raporun yazarları, “Görüşümüze göre, bir kripto para biriminin fiyatının daha iyi tasarlanmış bir sürüm piyasaya sürüldüğünde sıfıra düşmesini durduracak çok az şey var,” küresel gelişen piyasalar.

Strateji uzmanları artan müşteri ilgisine yanıt olarak “Netscape ve Myspace, yaygın olarak popüler olan ancak sonunda ortadan kaybolan ağ uygulamalarının örnekleridir” diye yazdı.

1
ubs i̇sviçre bankası bitcoin konusunda uyarıyor. 2

Son işlemlerde bitcoin’in 40.000 ABD dolarının üzerine çıkmasıyla,

Ünlü değişken varlık sınıfı, dünyanın en büyük para yöneticileri arasında tartışmaları alevlendiriyor. Bay Paul Tudor Jones ve Bay Stanley Druckenmiller gibi ünlü yatırımcılar sektöre girerken, eleştirmenler çok büyük riskler görüyor.

Yakın vadede, kripto fiyatları, piyasa ivmesi, kurumsal benimseme ve sınırlı arz ile yeniden yükselebilir.

Ancak stratejistler, İngiltere’nin belirli kripto türevi ürünlerin perakende yatırımcılara satışını yasaklama kararına atıfta bulunarak, uzun vadede piyasanın düzenleyici müdahale riski taşıdığını söyledi.

Çoğu firma gibi, UBS Wealth de sanal belirteçlerin gerçek dünyadaki faydasına şüpheyle yaklaşıyor, ancak nakit akışı olmayan bir varlık için gerçeğe uygun bir değer belirlemenin zorluğu göz önüne alındığında, kripto fiyatlarını bir balon olarak adlandırmayı bırakıyor.

Diğer yatırımcılar, Bitcoin’e iddialı fiyat hedefleri koydular ve daha fazla kurumsal yatırımcı portföylerini çeşitlendirmek için altın varlıklarını dijital para lehine sattıkça yükselmeye devam edeceğini söyledi.

Guggenheim Investments’ten Scott Minerd, bitcoin’in yaklaşık 400.000 ABD Doları değerinde olabileceğini söylerken, JPMorgan Chase & Co stratejistleri uzun vadede 146.000 ABD Doları tutarında bir vaka görüyor.

UBS Wealth, “Kripto para birimlerindeki yatırımcılar bu nedenle yatırımlarının boyutunu kaybetmeyi göze alabilecekleri bir miktarla sınırlandırmalıdır” dedi.