• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598462,605
  % -1,42
 • ETHEREUM/TL
  40422
  % -0,13
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 0,97
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,67
 • LITECOIN/TL
  1849.58
  % -1,59

MoneyGRAM Asla Ripple’a Yer Vermeyecek

Uluslararası ödeme işlemcisi MoneyGram, şirkete ve kurucularına karşı çeşitli suçlamalar yapıldığı için dün Ripple’la yolları ayırdı ve net bir biçimde bir daha XRP ve RippleNet’e yer vermeyeceğini duyurdu.

SEC’in ABD’de “lisanssız” menkul kıymetler sattıkları için şirkete ve kurucularına karşı dava açtığı dava devam ediyor.

Dallas merkezli firma, 23 Aralık’ta paylaştığı açıklamasında, Ripple ile 2019’dan beri sürdürülen ortaklığın XRP’nin popülerleşmesine yaptığı katkıların ortada olmasına rağmen vir daha asla Ripple’ın isteğe bağlı likidite hizmetini, XRP tokenlerini veya RippleNet’i hiçbir şekilde kullanmayacaklarını söyledi.

MoneyGram, dijital veya başka türlü tüketici fonlarının doğrudan transferleri için ODL platformunu veya RippleNet’i kullanmayacak.

Dahası, MoneyGram SEC eyleminin bir tarafı değil ifadesinin altı net bir biçimde çizildi.

Ripple şikayetindeki belki de en önemli ayrıntı: Ripple’ın alternatiflerinden çok daha pahalı olması. 22 Aralık 2020’da Şirket, Haziran 2019’dan bu yana Ripple’ın dört para biriminin satın alınması veya satılması için Ripple’ın döviz blok zinciri ticaret platformunun (ODL) kullanımını temsil eden bir ticari anlaşma yaptı. Bu işletmeler doğrudan XRP kullanmasalar da, düşük ücretli ve hızlı, sınır ötesi transferler için Ripple’ın tescilli blok zincirine bağlıydılar.

MoneyGram, davayla ilgili olarak Ripple’dan özellikle tehdit almadığını söyledi: “Şirket şu anda Ripple ile olan ticari anlaşmasında herhangi bir olumsuz etki olduğu konusunda bilgilendirilmedi veya bundan haberdar edilmedi, ancak davadaki gelişmeler geliştikçe olası etkileri izlemeye devam edecek.” açıklamasında bulunuldu.

Bu haftanın başlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından XRP tokenleri 1,3 milyar dolarlık lisanssız, kayıtsız menkul kıymet satma suçlamasıyla dava açıldı. Firmanın, token fiyatlarını pompalamak (ve desteklemek) için borsalara ücret ödediği, alım satım çiftlerine cazip görünmelerini sağlamak için yüksek hacimler sağladığı ve en iyi ABD borsalarındaki listelemeler için prim çıkardığı iddia ediliyor.

Buna ek olarak, kurucular Brad Garlinghouse ve Chris Larsen, yasadışı satış yoluyla 700 milyon dolar nakit para kazanmakla suçlanıyor. XRP fiyatları, davanın halka sızdırıldığı Pazartesi gününden bu yana yaklaşık% 50 düştü. En azından konuyla ilgili netlik sağlanana kadar birkaç borsa token’ı (jetonu) listeden kaldırdı veya kaldıracağını söyledi.