• BIST 100
  1.468,95
  % 0,93
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  609828,231
  % -1,02
 • ETHEREUM/TL
  39720
  % -0,52
 • RIPPLE/TL
  10.61
  % -1,37
 • TETHER/TL
  9.63
  % 3,69
 • LITECOIN/TL
  1911.45
  % -2,19

İhtiyaç Kredisi Mi Yoksa Nakit Avans Mı Daha Avantajlı?

Nakit paraya ihtiyacı için bankaya müracaat edildiğinde iki seçenek sunulur. Bunlar nakit avans ve ihtiyaç kredisidir. Peki, bu iki seçenekten hangisini seçmeliyiz? Bizim için hangisi avantajlı olur? Şimdi bunları birlikte ele alalım.

Kredi Kartı Nakit Avans Çekmek

Kredi kartı üzerinden taksitli şekilde para çekme işlemine denir. Nakit avans işleminde yüksek faiz oranı işlenir. Bu nedenle nakit avans çekmek istenmeyebilir. Nakit avans en fazla 12 taksit şekilde çekilebilir. Limiti de kredi kartınızın limiti ile alakalıdır.

İhtiyaç Kredisi Çekmek

Nakit ihtiyacını karşılamak için kişilerin çektiği krediye ihtiyaç kredisi denir. İhtiyaç kredisinde vade 36 aya kadar olabiliyor. Bankalar kredi vermek için öncelikle Kredi notuna bakar. Kredi notu düşük olan müşterilerin kredi başvurusu onaylanmaz. Kredi notunu yükseltmek için ödemeleri düzenli ve zamanında yapmak gerekir.

i̇htiyaç kredisi mi yoksa nakit avans
i̇htiyaç kredisi mi yoksa nakit avans mı daha avantajlı? 2

Hangisinin Faiz Oranı Daha Yüksek? İhtiyaç Kredisinin Mi Nakit Avansın Mı?

Nakit avansa uygulanan faiz oranı krediye göre daha yüksektir. Üstelik nakit avansta faiz dışında kullandırım ücreti de alınmaktadır.

Ödeme Planı ve Vade Uzunluğu Açısından Hangisi Avantajlı?

İhtiyaç kredisi 36 ay vadeli kullanılabilir. Nakit avansta ise 12 aya kadar taksit yapılabilmektedir.

Kullanım Miktarı Açısından İhtiyaç Kredisi Mi Nakit Avans Mı Avantajlı?

100.000 TL ye kadar kredi çekilebilir. Bu tutar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Nakit avans ise sadece kredi kartı limiti kadar kullanılmaktadır. Bu nedenle yüksek tutardaki ihtiyaçlar için kredi kullanmak daha mantıklıdır.

İhtiyaç Kredisi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Faiz oranı daha düşüktür. Nakit avansa kıyasla daha fazla para çekilebilir. İhtiyaç kredisinin vade oranı daha fazladır.

Nakit Avans Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kısa vadeli ihtiyaçlarımız için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarınızı anında karşılayabilirsiniz. Nakit avans kullanmak için bankayla görüşme yapmaya gerek yoktur. ATM’lerde işlemler gerçekleştirilmektedir. Kolay bir şekilde kullanabileceğiniz nakit avans, anı kurtarmakta çok işe yaramaktadır.

Nakit Avans Kimler Kullanabilir?

Kredi kartı olan herkes kartlarından nakit avans kullanabilirler. Talep edecekleri nakit para kredi kartı limiti kadardır.