• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598125,171
  % -1,06
 • ETHEREUM/TL
  40390
  % 0,24
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 1,72
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,08
 • LITECOIN/TL
  1848.82
  % -1,19

OGS Veren Bankalar – OGS Ücreti (GÜNCEL 2021)

OGS Veren bankalar, OGS Ücreti, OGS Şikayetleri ve daha birçok konuda güncel bilgilere ulaşabileceğiniz makalemizi okuyabilirsiniz.

OGS Nedir?

OGS ücretli yollarda geçerli bir ödeme sistemidir. Araçta bulunan OGS cihazı ile geçişiniz sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve geçiş ücreti bakiyenizden otomatik olarak çekilir.

OGS Cihazı garanti kapsamında ise arızalanmaları durumunda bankalar tarafından ücretsiz olarak yenilenir. Bu sebeple OGS başvurusu yaparken garantisi olup olmadığını sormanızda fayda var. Aksi durumda cihaz yenileme ücreti müşteri tarafından karşılanmak durumundadır.

ogs veren bankalar
OGS VEREN BANKALAR

OGS Cihaz Ücreti Kim Tarafından Belirleniyor?

OGS Ücreti bankalar tarafından belirlenir ve satışı yine bankalar tarafından gerçekleştirilir.

OGS Cihaz Ücreti Ne Kadar?

OGS Ücreti bankadan bankaya değişmekle beraber 40-60 TL arasında değişmektedir.

OGS’nin Avantajı Nedir?

OGS ile gişelerde beklemeden seyahat edebilirsiniz.

İstanbul içinde Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçiş yapıyorsanız veya tam tersi Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçiş yapıyorsanız HGS veya OGS olmadan kaçak geçiş yaparak en uzak ücreti ödemek durumunda kalacaksınız. Aynı şekilde ücretli yolları kullanıyorsanız örneğin; eviniz Ispartakule, Bahçeşehir, Kavacık, Beykoz gibi bölgelerdeyse mutlaka HGS ve OGS çıkartmalısınız. HGS için PTT şubelerine başvurabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nden hizmet veren bazı bankalar da HGS ve OGS için vatandaşlara hizmet sağlamaya devam ediyor. PTT şubelerine gitmek yerine otomatik olarak kullandığınız bankalarınızdan HGS ve OGS çıkarabilirsiniz. Bunun ödemesini de ister hesabınızdan isterseniz de kredi kartınızdan yapabilirsiniz.

OGS Veren Bankalar Hangileri

Ülkemizde OGS veren bankalar ve OGS başvuruları şu şekikde:

OGS Veren Bankalar 1: Ziraat Bankası

Ziraat Bankası OGS Başvurusu için gerekli Belgeler:
 • Gerçek Kişiler için: Araç ruhsatının beyanı, kimlik bilgileri
 • Tüzel Kişiler için: Araç ruhsatı, yetki belgesi, imza sirküleri
Ziraat Bankası OGS Ücreti:

Ziraat Bankası OGS Ücreti 40 TL (5 kontör karşılığı 23,75 TL) olarak fiyatlandırılmıştır. Satış sırasında yalnızca bir kez tahsil edilir.

Ziraat Bankası OGS Ödemesi ürün ve hizmet tipine göre, nakden, hesaben veya müşterinin talebine bağlı olarak kredi kartı hesabına borç kaydedilmek veya kredili mevduat hesabının limitinden tahsil edilmek suretiyle yapılır

ziraat bankasi ogs hgs ucreti
ogs veren bankalar - ogs ücreti (güncel 2021) 5

*** OGS ürünün kullanılmayacağının bankaya bildirilmesinden 30 gün sonra ilgili depozitonun iadesi sağlanır. 1 Kontör = 4,75 TL’dir.

OGS Veren Bankalar 2: Vakıfbank

OGS cihazınızı, VakıfBank Ek Hesabınız veya Kredi Kartınız ile ilişkilendirerek kullanabilirsiniz. OGS cihazı satın almak için VakıfBank Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan veya Şubelerimizden başvuru yapabilirsiniz. OGS cihazınızı, VakıfBank Ek Hesabınız veya Kredi Kartınız ile ilişkilendirdiğiniz takdirde; OGS cihazınıza yükleme yapmak için Şubelerimize uğramak zorunda kalmayacaksınız.

OGS cihazınızın bakiyesi yeterli olmadığı takdirde, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından cihazınız otomatik olarak ilk geçişinizde kullanılmaz hale geleceğinden, OGS hesap bakiyenizi sürekli kontrol etmeniz ve gerektiği takdirde hesabınızı müsait hale getirmeniz gerekmektedir.

OGS ile ilgili detaylı bilgilere VakıfBank Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan ulaşabilir veya şubelerden öğrenebilirsiniz.

OGS Veren Bankalar 3: Türiye İş Bankası

Araç SınıfıAsgari İlk Yükleme Tutarı (TL)Asgari Otomatik Yükleme TutarıAsgari Otomatik Yükleme LimitiOtomatik Yükleme LimitleriOtomatik Yükleme Tutarları
1-250503030-50-75-100-200-300-400-50050-75-100-200-300-400-500
31001007070-100-200-300-400-500100-200-300-400-500
4-5 Sanal OGS Hesabı200200150150-200-300-400-500200-300-400-500

İş Bankası OGS Cihaz Ücreti OGS Cihazı için: 60 TL; Sanal OGS Hesabı ise ÜCRETSİZ olarak sağlanmaktadır.

BANKA DUYURUSU:

Satışı gerçekleştirilmiş OGS cihazı; müşterinin talep etmesi, kayıp veya çalıntı durumunu bildirmesi, Sanal OGS
Hesabı ise müşterinin talep etmesi durumlarında Şube ve Çağrı Merkezi kanalları ile iptal edilebilir. İptal tarihinden
30 gün sonra OGS cihazında/Sanal OGS Hesabında bulunan bakiye; ürün kredi kartına bağlıysa ilgili kredi kartına,
vadesiz TL hesaba bağlıysa ilgili hesaba otomatik olarak aktarılır. OGS ürünün iptali halinde OGS Cihaz Ücreti
müşteriye iade edilmemektedir.
Müşterinin tercih etmesi halinde OGS cihazı ile gerçekleştirilen geçişlere ilişkin hesap özeti müşterinin başvuru
esnasında belirttiği e-posta adresine aylık olarak gönderilmektedir. İlgili ayda herhangi bir geçişin Bankamıza
iletilmemesi halinde hesap özeti gönderimi yapılmamaktadır.

OGS Veren Bankalar 4: Garanti Bankası

Garanti Bankası OGS Cihaz Ücreti 100 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Geçişlerinize ait ödemelerin otomatik olarak ödenebilmesi için vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ‘’Otomatik Ödeme Talimatı’’ verebilirsiniz.

OGS birinci ve ikinci sınıf araçlar için; HGS ise birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı sınıflar için satılmaktadır.

OGS’de araç sınıflarına göre yükleme alt limit ve otomatik yükleme alt limit tutarları aşağıdaki gibidir(*).

SınıfYükleme Alt LimitiOtomatik Yükleme Tutarı
1.Sınıf50 TL40 TL
2.Sınıf50 TL40 TL

(*) Örnek olarak; 1. Sınıf OGS’de ürün üzerindeki bakiye minimum 50 TL olmalıdır. 50 TL altına indiğinde, ürüne minimum 40 TL’lik otomatik yükleme yapılabilmektedir.

OGS Veren Bankalar 5: Denizbank

Denizbank OGS cihazına sahip olabilmek için cihaz bedeli olan 25 TL (BSMV dahil) depozito tutarı olarak 30 TL ve otomatik yükleme tutarını yatırmanız yeterli olacaktır.

Geçiş ücretinin ödendiğini, OGS gişesinden geçerken cihazınızın vereceği sinyalden anlayabilirsiniz. Bir kez “ BİP ” sesi işlemlerin normal olarak gerçekleştiğini, dört kez “ BİP ” sesi Banka OGS hesabındaki kredinin yetersiz olduğunu, 2 – 3 geçişte ses vermemesi durumu ise Elektronik Etiketin arızalı ya da hatalı bir kullanım şekli olabileceğini ifade eder. Cihazın ses vermemesi durumunda ise, arızanın tespiti ve test işlemlerinin yapılabilmesi için DenizBank şubeleri aracılığıyla Bankamızla irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Boğaz köprülerinde geçiş ücretleri, OGS gişelerinden geçişiniz esnasında cihazınızdan tahsil edilmektedir. Otoyollarda ise otoyola giriş yaptığınız gişenin bilgisi OGS cihazınız üzerine elektronik olarak işlenmekte ve kullanılan güzergâha göre belirlenen geçiş ücreti otoyoldan çıkışınız esnasında cihazınızdan tahsil edilmektedir. Bu nedenle, hem otoyola girişte hem de otoyoldan çıkışta OGS şeritlerinde yer alan gişelerin kullanılması gerekmektedir.

OGS Veren Bankalar 6: Akbank

Akbank OGS Ücreti ilgili bankanın internet sitesinde paylaşılmamıştır. Müşteriler Akbank Mobil ve İnternet’ten, tüm şubelerden​ ve 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi’nden ücret bilgisini öğrenebilirler.

PTT OGS Alma İşlemi ve Ücreti

OGS çıkarmak için de yanınızda ruhsatınız bulunmalıdır. Ancak PTT şubesi yerine bankaya gitmeniz gerekir. Bankada size verilen formu doldurup gerekli işlemleri yaptıktan sonra OGS cihazınız genellikle bankalar tarafından belirttiğiniz adrese gönderilir. Ayrıca OGS için internetten başvuru seçeneği de birçok bankanın hizmetleri arasında yer almaktadır.

En Ucuz OGS Veren Banka

En ucuz OGS veren banka hangisi diye merak ediyorsanız, yukarıda her banka için vermiş olduğumuz ödeme limitlerini kontrol edebilir ve bankanızla görüşerek teyit edebilirsiniz. Bankaların dönemsel olarak ücret değişikliği yapma hakları saklı tutulduğundan her durumda ücret tarifesini kontrol etmenizde fayda var.

OGS Nasıl Takılır

OGS etiketleri nasıl yapıştırılır sorusunun cevabını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz. Yanlış yapıştırılan OGS etiketi sizi gelecekte zor durumda bırakabilir.

Plakadan OGS Sorgulama

Plakadan OGS Sorgulama için Karayolları Genel Müdürlüğü Geçiş İhlali Sorgulama Sayfası üzerinden işlem gerçekleştirmeniz gerekir.

PLAKADAN OGS SORGULA

plakadan ogs sorgulama
ogs veren bankalar - ogs ücreti (güncel 2021) 6

Plakanızı yazdıktan sonra ilgili alandaki metni girin ve okudum anladım yazısını onaylayın. Ardından PLAKADAN OGS SORGULAMA işleminiz tamamlanmış olacak.

Yabancı Plakalı Araç OGS – HGS Sorgulama

Geçtiğimiz yıl TİCARET Bakanlığı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantılı  gümrük idarelerinden çıkış yapacak olan yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS ve OGS geçiş ücretleri ile para cezalarının tahsilatına başlandığını açıkladı.

Gümrük kapılarında yaşanan yoğunluk nedeniyle sürücülerin mağduriyet yaşamamaları için ödenmemiş HGS-OGS geçiş ücreti veya para cezalarını, gümrük kapısına gelmeden önceki ödeme noktalarında ödemeleri önem arz etmektedir.

OGS Geçiş İtirazı Nereye Yapılır

OGS ile ilgili yaşadığınız sorunlar, OGS kullanmadığınız halde sistemde OGS kaçak geçiş kaydınız görünmesi halinde ogs@kgm.gov.tr adresine mail atarak konu hakkında bilgi alabilir ve itiraz edebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak İYİ Parti tarafından verilen soru önergesini aşağıdan okuyabilirsiniz.

İYİ PARTİ OGS ve HGS Kaçak Geçişler Hakkında Araştırma Önergesi

İYİ Parti tarafından Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılarak Özel Şirketler Tarafından İşletilen Köprü ve Otoyollardan Geçiş Yapan Araç Sayısı ile Kaçak Geçiş Yapan Araç Sayılarının Tespit Edilmesi, Devlet Garantili” Köprü ve Otoyol İşletmecilerine Verilen “Garanti” Tutarlarının İncelenmesi, HGS ve OGS Kaynaklı Sorunlar Nedeniyle Oluşan Mağduriyetlerin Belirlenmesi Amacıyla meclise araştırma önergesi verildi. Önergenin gerekçesi olarak şu bilgilere yer verildi:

ogs ve hgs kacak gecisler
ogs veren bankalar - ogs ücreti (güncel 2021) 7

Vatandaşlarımız bir süredir Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılarak özel şirketler tarafından işletilen, iktidarın “araç geçiş ödeme garantisi” vermesi nedeniyle işletici firmalarca para basar hale gelen otoyol ve köprü sistemine teslim hale gelmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğünün 2019 yılı bütçe ödenekleri içinde 5.109.568.164,00 TL’lik pay Yap-İşlet-Devret projeleri için yapılan garanti ödemelerinden oluşmaktadır.

YİD modeli ile yapılan köprü ve otoyollardan geçiş yapan araç sayısı gizlenmektedir. Bu nedenle İktidar tarafından açıklanan “garanti geçiş bedeli” olarak işletmeci firmalara ödendiği açıklanan tutarlar kamuoyunca inandırıcı bulunmamaktadır.

Yap İşlet Devret (YDİ) modeli ile yapılarak özel şirketler tarafından işletilen köprü ve otoyollarda HGS-OGS sistemi kullanılmaktadır. Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), paralı otoyollar veya köprü üzerinde yol alırken ödenmesi zorunlu olan miktarının otomatik bir şekilde verilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), radyo frekansı ile tanımlama üzerinden biletsiz veya temassız şekilde sürücülerden tahsil edilmesi sistemidir.

OGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, maliyetleri de farklılık göstermektedir. OGS HGS’ye göre daha pahalı olup, aynı zamanda ücretlendirme de bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Geçiş sistemleri birbirinden farklı olduğu için de her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmekte, aksi durumda 5 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS)’den OGS ve HGS’ye geçilirken, iki sistemin tek bir ödeme sisteminde birleştirileceği açıklanmıştır. Ancak geçen sürede sistem birleştirilmesi yapılmamasının yükü, vatandaşa “ihlal ve ceza” olarak yansıtılmaya devam etmiştir.
YDİ modeli ile yapılarak işletilen köprü ve otoyollardaki HGS-OGS geçiş ihlallerinden kaynaklı alacakların tahsil edilmesinin hukuki dayanağı; 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanunun 30 uncu maddesinin 5,6 ve 7’nci fıkralarıdır.

6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanun’un 30 uncu maddesine göre, köprü ve otoyollardaki HGS ve OGS gişelerinden geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine Genel Müdürlük tarafından geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin dört katı tutarında idari para cezası kesilmektedir. Kaçak geçiş ücretleri ile idari para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmemesi durumunda, geçiş ücreti ve idari para cezası, 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ilgili vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğünce, “YDİ modeli ile yapılarak işletilen köprü ve otoyollardaki HGS-OGS geçiş ihlallerine gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılan itirazlar incelenerek itiraz sahibinin haklı olduğunun tespit edilmesi halinde ihlalli geçiş para cezasının iptal edildiği, ihlalli geçiş yapan araç plakasının 15 gün süreyle her gün sistem tarafından bakiyesinin kontrol edildiği ve yeterli bakiyesi olduğu tespit edilmesi halinde normal geçiş ücreti alındığı, bu araçlara kesinlikle para cezası veya gecikme ücreti uygulanmadığı, araçta araç plakasına tanımlı ve hesabında yeterli bakiyeye sahip HGS/OGS etiketi olması halinde araç ister OGS’den İster HGS’den geçsin ceza uygulanmasının söz konusu olmadığı”

Açıklansa da, YÎD modeli ile işletilen köprü ve otoyollarda vatandaşların yapmış olduğu sistem ve kendi hatalarından kaynaklı kaçak geçişler nedeniyle astronomik cezalar kesilmektedir

Kaçak geçişin bakiye yetersizliği nedeniyle kesilmesi gibi durumlar bile, ihlalli geçiş olarak değerlendirilmekte, vatandaşa süresi içinde gönderilmesi gereken tebligatın uzun sürmesi nedeniyle de vatandaş hem ceza, hem faiz, hem icra, hem de avukat vekalet ücreti karşı karşıya kalmakta, sadece 1 TL’lik yetersiz bakiye vatandaşa 1000 TL’nin üzerinde bir ceza olarak yansımaktadır.

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü 2018 Denetim Raporunda yer alan bilgilere göre, 2018 yılı içerisinde HGS ve OGS’den toplam 20.574.137 adet kaçak geçiş gerçekleşmiştir.
Rapora göre, Vergi daireleri tarafından gelir kaydedilmesi gereken kaçak geçiş tutarları hariç olmak üzere, 2018 yılında köprü ve otoyollarda gerçekleşen toplam 132.022.276 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin gelir tahakkuk kaydı yapılmamış ve söz konusu bedellere mali tablolarda yer verilmemiştir

Sayıştay’ın 2019 yılı Karayolları Genel Müdürlüğü Denetim Raporunda, 2018 yılı raporuna atıf yapılarak “Kamu İdaresi tarafından düzeltici işlem tesis edilmiştir” ibaresi yer alsa da, 2018 yılında tahakkuk kaydı kayılmayan 132 milyon Türk Lirasının akıbetinin ne olduğu hakkında bilgi verilmemiştir.

YİD modeli ile işletilen köprü ve otoyollardan yapılan kaçak geçişlerin, “garantili araç geçiş ödemesi” kapsamında olup olmadığı bilinmemektedir. YİD Modeli ile işletilen yollardan kaçak geçen araçlardan cezaların geç tahsili durumunda, Devlet tarafından işletici firmaya ödenen kaçak geçiş yapan araçla ilgili ödeme bedelinin, Hâzineye iade edilip edilmediği de muallaktadır.

Bu gerekçelerle, YİD modeli ile özel sektörce işletilen köprü ve otoyollardan geçen araç sayısının belirlenmesi, yapılan garanti kapsamlı ödemelerinin kamuoyuna doğru bir şekilde açıklanması, HGS ve OGS sistemi kaynaklı geçiş ihlalleri ve tahsil edilen cezaların “ikiz” garanti kapsamında işletici firmalara ödenip ödenmediği konusu bir Meclis Araştırması yapılmasını gerektirmektedir.