• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  596782,680
  % -1,66
 • ETHEREUM/TL
  40264
  % -0,43
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 0,97
 • TETHER/TL
  9.57
  % -0,68
 • LITECOIN/TL
  1845.9
  % -1,73

Paris Saint Germain ve Juventus Taraftar Token İncelemesi

14 Aralık 2020’de Binance, Paris Saint Germain (PSG) ve Juventus (JUV) ile ilişkili 2 Token listeledi.

Bu iki taraftar token’ı 24 saat içinde 300 milyon dolarlık hacme ulaşarak, spor-kripto işbirliğinde yeni bir çığır açtı.

Listelendiklerinden bu yana, bu 2 jeton %80 ila %160 oranında artış gösterdi. Socios.com ve Chiliz tarafından tasarlanan bu jetonlar, taraftarların özel ödüller almasına ve kulüp kararlarına katılmasına olanak tanıyor.

Binance Research, bu ödüllerin maçlara bilet, özel deneyimler ve dijital rozetler vb. şekillerde gerçekleşeceğini belirtmişti.

Juventus, 2019 yılının sonlarında çıkardığı JUV Token ile küresel ölçekte Dünya’nın ilk taraftar token’ını yaratan kulüp oldu.

14 Aralık 2020’de ise JUV Token Binance üzerinden işlem görmeye başladı.

JUV token sahipleri, Juventus tarafından düzenlenen anketlerde akıllı bir sözleşme ile oy kullanabiliyorlar.

Juventus taraftarları, evlerinde oynadıkları karşılaşmalarda saha kenarındaki led panellere video yükleyebiliyorlar.

juv token supporters 1024x495 1
paris saint germain ve juventus taraftar token i̇ncelemesi 3

Oyuncularla tanışma ve Allianz Stadyumu’nda VIP olarak maç izlemek gibi gerçek yaşam deneyimleri ise; taraftarlar stadyuma dönebildiklerinde yeniden etkinleştirilecek.

Örneğin geçtiğimiz yıl Juventus Takım Otobüsü dizaynı tamamen Juv Token kullanıcılarının oylarıyla seçildi.

juventus token
juv token

Futbol kulüp token’ları kulüplerin saha performansına birebir bağlantılı hareket etmiyor. Yani bir hafta takımın galip gelmesi token’ı arttıracak ya da farklı mağlup olması düşürecek gibi bir durum söz konusu değil.

Kulüpler token performansına göre hareket etmekle yükümlüler.

Futbol taraftar token’larının performansları tamamen taraftar talebine bağlı olarak değişiyor. Zamanla ödüller arttıkça, artan taleple beraber token performansında da artışlar görülecek.

Elbette kulübün yakalayacağı kısa vadeli başarılar, gelecekteki belirteçller için mükemmel bir emsal oluşturacak. Bu yüzden saha içi faktörler elbette kritik faktörlerden biri.

Chiliz ve Socios.com’un CEO’su Alexandre Dreyfus, bu tokenlerin spor endüstrisinde kripto parayla buluşturmada büyük bir atılımı temsil ettiğini açıkladı.

Bu yeni trendin, daha fazla görünürlük, likidite ve hacim oluşturmak için büyük spor organizasyonlarının borsalarda listelenen dijital varlıklarını görmelerine izin verebileceğini sözlerine ekledi.

Küresel bir para kazanma ve taraftar katılımı ekosistemi oluşturmak için spor dünyasındaki diğer birçok ortağın da, bu dijital dönüşüme katılmasına yardımcı olabileceklerini umduklarını belirtti.

Koçlar bir bakıma artık sadece sahadaki maçları yönetmiyor, aynı zamanda kulüplerinin kripto değerini en üst düzeye çıkarmak zorunda olan varlık yöneticileri oluyorlar.

Yeni finans, reel ekonomiyi geleneksel finanstan daha fazla finanse ediyor mu? Bunu elbette önümüzdeki dönemde daha da yakından deneyimleyeceğiz.