• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  598462,255
  % -1,42
 • ETHEREUM/TL
  40408
  % -0,17
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 0,91
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,67
 • LITECOIN/TL
  1849.58
  % -1,59

Pi Network, Bee Network ve Timestope Güvenilir Mi?

Son günlerde sosyal ağlarda mobil mining aplikasyonları oldukça revaçta. Peki Pi Network, Bee Network, Timestope Nedir? Güvenilir Mi?

Kripto para ve madencilik konulu forumlarda bu aralar sıklıkla birtakım network reklamlarına denk geliyorsunuzdur mutlaka.

Bu uygulamaların revaçta olmasının nedeni başta Bitcoin olmak üzere, kripto paralarda yaşanan artış.

Bu artış sayesinde network sahipleri, Bitcoin gibi kripto paraları ucuzken almayıp, şimdi pişmanlık yaşayan kullanıcıların hayallerine oynuyor.

Mobil Mining Nedir?

Telefona indirilen uygulamalar sayesinde madencilik yapma çeşidine mobil mining deniyor.

Bunlar genellikle IOS ve Android platformlarında mobil oyun kategorisinde yer alırlar.

Oyun oynayarak coin kazanma mantığıyla çalışır. Fakat birçoğu sizden kimlik ve telefon bilgilerinizi ister.

İşte dikkatli olmanız gereken nokta da burasıdır.

Kripto para ortaya çıkış amacı gereği kişiye özel cüzdanlarda, her türlü kontrolden uzak ve gizlilik esaslı emtialardır. Oysa network platformları sizden telefon bilgilerinizle birlikte kimlik bilgilerinizi de istemektedir.

Şayet bir platform sizden bu tür bilgiler istiyorsa, emin olmanız gereken nokta bu kişisel verilerin piyasaya yeni giren birçok network ve girişimciye satmak için toplanan datalar olduğun gerçeğidir.

Kripto para madenciliği oldukça maliyetli bir alandır.

Networkler de kullanıcı avlarken bu argümandan yola çıkarak, sadece telefonunuzla para kazanabileceğinizi; para kazanırken GNU/CPU kullanımı yaşamayacağınızı söylerler.

Şimdiye kadar, belirli bir cihazın kullanım ömrü boyunca çıkarılan kripto para miktarının, belirli bir cihazın satın alınma maliyetinden daha ağır basacağı konusunda pek fazla veri bulunmuyor.

Yani telefonunuzdan madencilik oyunları oynarken, telefona vereceğiniz zararla; bu uygulamalardan elde edeceğiniz kazancın yeni bir telefon almanıza yeteceğine dair bile bir argüman bulunmuyor.

Şimdi sırasıyla bu Network uygulamalarını tanıtalım.

Pi Network (Pi Coin)

pi network 1
pi network

Telefon doğrulaması ve kimlik doğrulaması isteyen bir network. Eğer bunları sağlamazsanız, kullandığınız süre içerisinde kazandığınızı varsaydığı Pi Coin’ler siliniyor.

Aynı şekilde sizin referansınızla üye olanların da bu kimlik ve telefon doğrulamasını yapması gerekiyor. Yoksa onların kazançları da siliniyor.

Bu genellikle Network’lerin kişisel verilere erişmek için kullandığı bir korkutma numarasıdır.

Sözlük hesaplarından popüler birçok siteye kadar ücretli reklam yaptırdığı kişilerin övgü dolu sözlerini duyabilirsiniz.

Üyeliklerde referans olmadan sizi kabul etmiyorlar. Yani maksat user kasmak.

Aylık internet harcaması ise 200 MB civarı.

Uygulamanın telefonunuzdan istediği izinler:

– telefon durumunu ve kimliğini okuma
– harici alanı okuma, içeriğini değiştirme ve silme
– fotoğraflar/medya içerikleri/dosyalar okuma, içeriğini değiştirme ve silme
– kişilerinizi okuma
– internetten veri alma-gönderme
– tam ağ izni
– diğer uygulamaların üzerinde çalışabilme

Bee Network – Bee Coin – Bee Token

Bee Network de esasında bir mining oyun firması. Uygulamayı indirmek istediğinizde zaten bu bilgiyi ilgili kategoride de görebiliyorsunuz.

image 8

Yine benzerlerinde olduğu gibi kimlik bilgileri, telefon numarası ve referansla üyelik kabul ediyor.

İnternet sitelerinde yayınladıkları white paper – beyaz sayfa – üzerinden kendilerini tanıtıyorlar.

Kullanıcılara kendilerini tanıttıkları beyaz sayfalar bölümünden bir alıntı yapalım:

 Bee Network, oyuncuları Bee bakiyeleriyle gerçek hayatta mal, hizmet ve uzmanlık alışverişinde bulunmaya teşvik eden ve sonunda Bee’yi fiat parayla alıp satmak için büyük kripto para birimi borsalarında listeleyen, gerçek insanlardan oluşan bir ağ olacak şekilde özenle tasarlanmıştır.

Burada ‘sonunda’ kelimesi muğlak bir ifade. Kripto paralar kişiye özel cüzdanlardır. Kripto para borsaları da yine listelenmek için firmalardan bir miktar teminat talep ederler ki borsada işlem görebilsin.

Ayrıca Google Play’de uygulamayı indirmeye çalıştığınızda ‘reklam içerir’ ifadesi yer almakta. Yani uygulama sizden hem kişisel bilgilerinizi istiyor, üstüne reklam içeriği olan aplikasyonundan gelir elde ediyor ve üstüne muğlak birtakım ifadelerle sizden destek talep ediyor. Burada kazananın kim olduğu gayet açık sanırız.

Timestope

Timestope da yine yukarıda bahsettiğimiz diğer networklerde olduğu gibi kişisel verilerini talep ederek sizi üye yapıyor.

time stope

Uygulamada 2 yıl süresince mobil madencilik yapabileceğiniz söyleniyor. 2 yıl sonra ne olacağı ya da token konusunda bir bilgi verilmiyor. Üstelik kazancınızın %60’ı sizde kalırken, %40’ı Witness adı verilen referansa gidiyor. Çeşitli ödüllerle bir süre daha kazmaya devam edebiliyorsunuz ancak burada da sürekli olarak uygulamanın reklamını yaparak referans elde etmeniz gerekiyor.

Son Değerlendirme

Sonuç olarak şu konuyu kesinlikle unutmayın. Hiçbir ciddi kripto para cüzdanı sizden kimlik, telefon vs. bilgilerinizi istemez. Bunlar kişiye özel cüzdanlardır ve kripto para mantığı gereği gizliliğinizi önemser.

Eğer bu kripto para bir borsada işlem görüyorsa, ilgili borsa ancak sizden kimlik bilgilerinizi doğrulatmanızı isteyebilir.

Yani burada güvenilirlik konusunda gelecekte hangi network karşınıza çıkarsa çıksın, bakmanız gereken şey anonim misiniz yoksa kişisel bilgilerinizi paylaşmak zorunda mı bırakılıyorsunuz.

Eğer ikincisi geçerliyse, o proje hangi isimle piyasaya çıkıyor, sizi hangi reklam sloganıyla karşılıyor olursa olsun güvenilir değildir.

Firmalar sizden bu bilgileri alarak, piyasaya yeni giren ya da kullanıcı datası ihtiyacı olan şirketlere bu bilgileri satarak para kazanacaklardır.

Bu bilgiden elde edilen kazanç, sizin uygulamadan kazanacağınızı iddia ettikleri rakamların yanında hiçbir şeydir.

İsmi ne olursa olsun, bu Bitcoin bile olsa; maddi değeri olan bir proje kazanmaya başladığında emin olun yatırımcılar bunu sizden önce görerek o emtiaya yatırım yaparlar.

Bitcoin bile 12 yıldır hayatımızda olmasına rağmen, ancak son birkaç yılda sağladığı kurumsal yatırımcı sayesinde büyüyüp değerlenebildi.

Aşağıda 12 yılını kutlayan Bitcoin’in hangi aşamalardan geçip de bugüne geldiğini okuyabilirsiniz.

Dünya’nın En Popüler Para Birimi Bitcoin 12 Yaşında!

Bugün 3 Ocak 2021. Bitcoin'in doğum günü. 12 yıl önce hayatımıza giren kripto paranın önemli kilometre taşlarını sizlerle paylaşıyoruz. 3 Ocak 2009: İlk Bitcoin bloğu oluşturuldu. 🥇 12 Ocak 2009: İlk Bitcoin transferi Nakamoto ve programcı Hal Finney arasında gerçekleşti. 🍕 22 Mayıs 2010: BitcoinTalk forumunda Laszlo Hanyecz isimli kullanıcının 2 pizza için 10.000 Bitcoin ödemesi

İlgili İçerik

Örneğin benzer mining networklerinden biri olan Enjin, Microsoft firmasından destek almış bir proje.

Bu tip networkler’i önümüzdeki günlerde daha sık duyacağız. İyice araştırmadan kişisel bilgilerinizi hiçbir firmayla paylaşmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Aksi halde biz de sizler, konu hakkında uyarmak yerine, en güvenilir mobil mining network’leri diye bir başlık açıp referans linklerinizi paylaşırdık.