• BIST 100
  1.466,45
  % 0,76
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  608911,352
  % -1,27
 • ETHEREUM/TL
  39657
  % -0,99
 • RIPPLE/TL
  10.56
  % -1,95
 • TETHER/TL
  9.63
  % 3,35
 • LITECOIN/TL
  1901.19
  % -2,94

Ripple (XRP) İçin Sonun Başlangıcı Mı?

CoinMarketCap’e göre şu anda değer bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi olan Ripple’ın XRP’si yaşamı için savaşıyor.

San Francisco merkezli Ripple şirketi tarafından kontrol edilen dijital token XRP, son 24 saatte değerinin yarısını kaybetti ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), tokenın perakende müşterilere yasa dışı olarak pazarlandığını söylemesinin ardından serbest düşüşe geçti.

Coinbase Cuma Günü XRP’yi Listeden Çıkarma Kararı Aldı

Coinbase, SEC görüşmesi ardından XRP'yi listeden çıkarma (delist) kararı aldı. Üstelik bunu düşünen tek kripto para borsası da değil. SEC - XRP davası ardından konuyu masaya yatıran Coinbase, XRP'yi delist etme kararı aldı. Karar Cuma günü uygulanacak. Tüm altcoinlerde yaşanan sert düşüşler kripto para yatırımcılarını tedirgin ederken

İlgili İçerik

Şimdi, birkaç küçük kripto para birimi borsası XRP’yi platformlarından kaldırırken, tüccarlar ve analistler XRP’nin geleceğini sorguluyor – uzun süredir eleştirmenlerden biri bunu “sonun başlangıcı” olarak adlandırıyor.

XRP fiyatı, merakla beklenen yeni bir kripto para birimi çekilişinin ardından Kasım ayına kadar yükseldikten sonra, tüccarlar ve yatırımcılar haberleri işledikçe bir haftadan kısa bir süre içinde 0,64 $ ‘dan 0,30 $’ a düştü.

Bu haftanın başlarında Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’in XRP tokeninin menkul kıymet olarak bilinen ticarete konu bir varlık olduğunu ve bu nedenle düzenlemelerine tabi olduğunu savunan şirket aleyhine dava açtığını açıkladı. Dava, Ripple’ın 2013’ten bu yana kayıtsız menkul kıymet tekliflerinde 1,3 milyar dolar topladığını iddia ediyor.

OSL, Beaxy ve CrossTower adlı üç küçük kripto borsası, XRP ticaretini geçici olarak askıya aldı veya tamamen kaldırdı. Bitwise Asset Management, başka bir darbede XRP pozisyonunu tasfiye etti.

Bu arada, dünya çapında yaklaşık 40 milyon kullanıcıya sahip olan ve devasa bir halka arz için hazırlanan dünyanın en büyük borsalarından biri olan ABD merkezli Coinbase’in bir sözcüsü, nasıl olacağı sorulduğunda şu anda “seçeneklerini değerlendirdiğini” söyledi. Ripple aleyhine açılan SEC davasına yanıt.

Coppola, “XRP’de ticarete izin veren herhangi bir borsa potansiyel olarak yasayı çiğniyor, bu yüzden borsalar onu listeden çıkarmak zorunda.” Dedi ve SEC’in “çok iyi bir araya getirilmiş bir vakaya” sahip olduğunu ekleyerek, hukukun çarklarının çok fazla eziyet ettiğini “söylüyor. yavaşça, yani XRP henüz ortadan kalkmayacak. “

Geçmişte çeşitli zamanlarda XRP alıp satan finans yazarı ve ticaret uzmanı Glen Goodman, “Bu potansiyel mahkeme davası XRP için ölümcül derecede ciddi, hatta muhtemelen ölümcül,” dedi e-posta yoluyla.

“SEC, dalga geçmiyor – benzer kripto şirketlerine bir uyarı atışı olarak Ripple’ın bir örneğini yapmak isterse, bu davayı kazanmak için elinden geleni yapacaktır ve XRP’nin çoğu kripto borsasından çıkarılması gerekebilir.”

Bununla birlikte, eski CEO Chris Larsen ile birlikte ABD Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal etmekle suçlanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, davayla mücadele etme sözü verdi.

Garlinghouse bir blog gönderisinde, “SEC gerçekler ve yasalar konusunda tamamen yanlış ve nihayetinde tarafsız bir bilgi bulucu önünde galip geleceğimize eminiz.”

“SEC, XRP’nin sekiz yıldan fazla bir süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdi ve bu eylemi yönetimdeki değişiklikten sadece günler önce gerçekleştirmenin nedenini sorguluyoruz.”

Trump yönetiminin sonunda gelen SEC’in zamanlamasıyla birlikte Ripple’ın yanıtı, XRP’nin satışını şimdilik durdurmuş gibi görünüyor.

Goodman, “XRP hızlı ve sert düştü, ancak bir ay önce devasa boğa koşusuna başladığı seviyede hızla destek buldu” dedi. “Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, burada sadece Kasım ayının fiyatlarına döndük! Ancak SEC’in yeni yönetiminin nasıl ilerlemeye karar verdiğine bağlı olarak durum çok daha kötüye gidebilir. Bu davayı başlatan yetkililer Trump yönetiminden ayrılıyor. , bu yüzden değiştirmelerinin ne yapmaya karar vereceğini bilemeyiz. “

Bununla birlikte, önümüzdeki yıl Ripple ve XRP’nin görünümü kasvetli görünüyor, bazı kripto para birimi yatırımcıları XRP’nin uzun vadeli düşüşüne devam etmesini bekliyor, bu da 2018’in başındaki en yüksek seviyelerinden bu yana değerinin% 90’ından fazlasını kaybettiğini gördü.

Dijital varlık yöneticisi Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev e-posta yoluyla, “Ripple için dönüştürücü bir 2021 beklentisi artık ütopik görünüyor. Düzenleme baskısı azalırken, SEC de geciktiğini ancak unutmadığını açıkça ortaya koydu,” dedi. “2020 boyunca, XRP’nin fiyatı, projenin sosyal medyadaki azalan çekişi ile doğrudan ilişkilendirildi ve SEC davası, XRP’nin fiyat toparlanma potansiyeline daha fazla darbe vurdu.”

Başka yerlerde, Bitcoin ve kripto para birimi topluluğunda Ripple’ın XRP kontrolünün, Bitcoin’e veya diğer büyük tokenlere benzer olarak kabul edilmek için yeterince merkezden dağıtılmadığı anlamına geldiğini düşünen bazıları, Ripple’ın sıkıntılarını neşelendirdi.

Bitcoin satın alma uygulamasında Gigi olarak bilinen ve aynı zamanda bitcoin 21 Ders kitabının yazarı olan Swan Bitcoin’de bir mühendis, “Bitcoin’in kriptodaki diğer her şeyden neden farklı olduğu konusunda daha fazla insanın eğitilmesi anlamında Bitcoin için iyidir” dedi. .

“Bitcoin’i böyle bir davayla vurulabilecek projelerle gruplamak bir kategori hatasıdır. Bitcoin’in tüm amacı, doğal bir kaynak gibi, dünyada basitçe var olan bir şeyi var etmek. Kripto alanında başka hiçbir şey yok. bu mülke sahiptir. “