• BIST 100
  1.509,20
  % 1,09
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  597284,285
  % -1,69
 • ETHEREUM/TL
  40326
  % -0,42
 • RIPPLE/TL
  10.65
  % 1,00
 • TETHER/TL
  9.58
  % -0,60
 • LITECOIN/TL
  1850.56
  % -1,43

Satoshi Nakamoto Kimdir? Bitcoin NSA Projesi Mi? Backdoor var mı?

Muhtemelen, Bitcoin dünyasındaki en büyük gizem Satoshi Nakamoto kimdir sorusunun yanıtı.

Bu isim Dünya’nın ilk merkezi olmayan dijital para birimini yaratmak için birlikte çalışan bir grubun ortak adı mı yoksa tek bir insana ait bir ad mı bu konuda çesşitli varsayımlar var.

Elbette konu komplo teroleri olunca olası Nakamoto adayları olarak listelenen kişiler de yok değil. Bunlar arasında ismi en çok öne çıkanlar: Hal Finney, Adam Back ve kripto para birimindeki araştırmalarıyla tanınan bilgisayar bilimcisi, hukuk akademisyeni ve kriptograf Nick Szabo.

Bu arada, 2014 yılında ölen Finey, Satoshi’den gönderilen bir BTC işleminin ilk alıcısı oldu. Ayrıca, Newsweek ve New Yorker tarafından olası bir Nakamoto hayalet yazarı olarak tanımlandı. Aslında, ölümünden kısa bir süre önce Forbes, bir kriptografi öncüsü olan Finney’in Nakamoto adında bir komşusu olduğu gerçeğini yazdı.

Ayrıca, büyük Blockchain teknoloji firması Blockstream’in CEO’su Adam Back, Satoshi’den e-posta alan ilk iki kişiden biriydi ve Bitcoin teknik incelemesinde de ismi yer aldı.

Başka bir bilgisayar bilimcisi Craig S. Wright, bizzat kendisinin Nakamoto olduğunu iddia etti ancak bunu asla kanıtlayamadı.

Bitcoin’in karmaşıklığı ve Nakamoto tarafından sergilenen derin ekonomi anlayışı göz önüne alındığında, çoğu Nakamoto’nun aslında bir grup insan olduğu görüşünde. Birçoğu, bir kişinin birçok farklı bilim dalında bu kadar bilgili olmasının, o kadar sağlam bir teknolojik araç yaratmasının, bugün de zamanın testine dayanmasının imkansız olduğunu iddia ediyor.

‘Satoshi Nakamoto isminin etimolojisi, bilgi veya aydınlanmaya karşılık gelir. ‘Kaynakta bulunarak uyandırılan’ veya ‘merkezi istihbarat’ olmak üzere iki şeyden biri anlamına gelebilir. İkincisi anlamı, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’yla ilişkilendirilmekte ve NSA’in (veya başka bir devlet istihbarat operasyonunun) kripto para birimini yarattığını ileri sürer.

Bu teoriyi destekleyen en çok alıntılanan kanıt, Bitcoin’in genel ve özel anahtarlarını oluşturmak için ortak bir kriptografi aracı kullandığı gerçeğidir. Teori, bunun kendi başına NSA’in Bitcoin blok zincirine bir arka kapı sağlayabileceği yönünde.

Bu teoriyi ileri süren uzmanların aktardığı bir başka neden de, NSA / Bitcoin bağlantısını sorgulayan Reddit gibi sitelerdeki sosyal medya konularının silinmiş olmasıdır. Son olarak, Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin bile (ETH kariyeri başlamadan önce) bildirildiğine göre, “[Nakamoto] aslında kriptografide uzmanlaşan NSA için çalışan bir Amerikalıysa şaşırmayacağını söyledi. Sonra hükümetin para politikalarından bıktı ve Bitcoin yaratmaya karar verdi.”

Ayrıca şunu da ekledi: “Veya NSA’nın kendisi Bitcoin yaratmaya karar verdi.”

Ancak, birkaç yıl sonra Buterin, 2011’de NSA ile ilgili açıklamalarından bu yana fikirlerinin çok değiştiğini açıkladı.